LIVE UPDATES
Bota

Holanda do të vendosë përkohësisht sistemin Patriot në Lituani

Nauseda tha se e mirëpret vendimin, duke shtuar se ky është një hap i rëndësishëm në zbatimin e modelit të mbrojtjes ajrore rrotulluese në rajonin e Detit Baltik.

2 Prill 2024, 22:35 Nga E. D
Holanda do të vendosë përkohësisht sistemin Patriot në
Mark Rutte

HOLANË- Kryeministri holandez Mark Rutte tha të martën se Holanda do të vendosë përkohësisht sistemet e raketave Patriot në Lituani, pasi vendet baltike kërkojnë aleatë të NATO-s për të rrotulluar aftësitë e mbrojtjes ajrore në rajon.

"Forcat e armatosura holandeze janë duke bërë përgatitjet për një njësi patriotike të mbrojtjes ajrore për të kryer një stërvitje në Lituani këtë verë. Kufijtë e Lituanisë janë kufijtë e BE-së dhe NATO-s dhe kjo i bën ata edhe kufijtë tanë... dhe ne do t'i mbrojmë ata," u tha Rutte

Nauseda tha se e mirëpret vendimin, duke shtuar se ky është një hap i rëndësishëm në zbatimin e modelit të mbrojtjes ajrore rrotulluese në rajonin e Detit Baltik.

Ministria e mbrojtjes e Lituanisë tha më herët se vendosja do të zgjaste disa javë. Vitin e kaluar, aleatët e NATO-s ranë dakord për një plan për të rrotulluar sistemet e mbrojtjes ajrore me bazë tokësore në një bazë afatshkurtër në krahun lindor, si pjesë e përpjekjeve për të penguar Rusinë. Lituania shpreson se vendosja holandeze do t'i shtyjë anëtarët e tjerë të NATO-s të bëjnë të njëjtën gjë, duke lënë pak ose aspak boshllëqe kur nuk do të kishte aftësi të konsiderueshme të mbrojtjes ajrore në Baltik.

"Ne të gjithë duhet të kujtojmë se rajoni i Detit Baltik dhe i gjithë krahu lindor i NATO-s janë vija e parë e mbrojtjes së Aleancës," tha Nauseda.

Presidenti lituanez i dha gjithashtu shenjë kandidaturës së Rutte për postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, duke thënë se ai e kupton rajonin. Një total prej 250 trupash holandeze janë tashmë pjesë e grupit luftarak të NATO-s të udhëhequr nga Gjermania me bazë në Lituani.

mark rutte

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni