LIVE UPDATES
Bota

Ç'fsheh Von der Leyen? Tronditet KE, SMS sekrete për vaksinat me shefin e Pfizer

Ishte Emily O'Reilly ajo që akuzoi zyrtaren e BE-së për sjellje të pahijshme.

1 Korrik 2022, 09:26 Nga k.m.

 

Ç'fsheh Von der Leyen? Tronditet KE, SMS sekrete për vaksinat
Ursula von der Leyen

BRUKSEL- Komisioni Evropian ka njoftuar se nuk mund dhe nuk duhet të gjejë mesazhet me tekst që presidentja e tij Ursula von der Leyen shkëmbeu me kreun e kompanisë Pfizer në kulmin e pandemisë, e cila nxiti mosmarrëveshjen e saj me organin e brendshëm mbikëqyrës të BE-së. Komisioni ka mbrojtur të drejtën e tij për të mos mbajtur shënime për mesazhet e presidentes Von der Leyen. Ishte Emily O'Reilly ajo që akuzoi zyrtaren e BE-së për sjellje të pahijshme.

Ajo tha se mesazhet me tekst në lidhje me politikat dhe vendimet e BE-së duhet të trajtohen si dokumente që i nënshtrohen rregullave të transparencës së BE-së.

Më pas, Neë York Times raportoi në prill 2021 se Von der Leyen kishte shkëmbyer mesazhe me tekst me CEO të Pfizer Albert Burrel. Menjëherë pas publikimit të tekstit në Neë York Times, gazetarët i kërkuan Komisionit Evropian marrjen e mesazheve, por mesa duket është refuzuar. 

Avokati i Popullit e përshkroi përgjigjen e komisionit si "problematike në disa pika", por u përmbajt nga komente të mëtejshme derisa të pritet një përfundim zyrtar që do të merret pas disa javësh. Kathleen Van Brempt, një anëtare socialdemokrate belge e Parlamentit Evropian që kryeson komitetin e posaçëm të Parlamentit Evropian për Covid-19, e përshkroi përgjigjen e komisionit si të papranueshme.

Nuk dihet se ç'ka folur Von der Leyen me shefin e Pfizer, por duket se ka interes të madh. Nisma ndaj saj duket se nuk ndodh për herë të parë. Kjo pasi edhe në vitin 2019, Von der Leyen e gjeti veten në qendër të kritikave pasi një telefoni celular që konsiderohej dëshmi kyçe në një skandal kontraktimi në Ministrinë gjermane të Mbrojtjes, të cilën ajo e drejtontenë atë, iu fshi e gjithë memoria./Marrë nga Blic

ursula von der leyen emily o\'reilly

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind