LIVE UPDATES
Bota

FDA propozon kritere të reja për pretendimin 'ushqime të shëndetshëm'

Rregulli i propozuar është pjesë e angazhimit të vazhdueshëm të agjencisë për të ndihmuar konsumatorët të përmirësojnë të ushqyerit dhe modelet dietike për të ndihmuar në uljen e barrës së sëmundjeve kronike dhe avancimin e barazisë shëndetësore. 

30 Shtator 2022, 21:59 Nga I.A
FDA propozon kritere të reja për pretendimin 'ushqime të
Foto ilustruese

SHBA- Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) njoftoi një propozim për të përditësuar kriteret për pretendimet 'të shëndetshme' në paketimin e ushqimit për të ndihmuar në përmirësimin e dietave amerikane dhe uljen e shkallës së sëmundjeve kronike në SHBA.

Më shumë se 80% e njerëzve në SHBA nuk hanë mjaftueshëm perime, fruta dhe bulmet. Dhe shumica e njerëzve konsumojnë shumë sheqerna të shtuara, yndyrna të ngopura dhe natrium. Rregulli i propozuar është pjesë e angazhimit të vazhdueshëm të agjencisë për të ndihmuar konsumatorët të përmirësojnë të ushqyerit dhe modelet dietike për të ndihmuar në uljen e barrës së sëmundjeve kronike dhe avancimin e barazisë shëndetësore. 

"Ushqyerja është çelësi për përmirësimin e shëndetit të kombit tonë. Lëvizja e FDA do të ndihmojë në edukimin e më shumë amerikanëve për të përmirësuar rezultatet shëndetësore, për të trajtuar pabarazitë shëndetësore dhe për të shpëtuar jetë," tha Sekretari i Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA, Xavier Becerra.

Rregulli i propozuar do të përditësonte përkufizimin e pretendimit "të shëndetshëm" për të llogaritur më mirë se si të gjithë lëndët ushqyese në grupe të ndryshme ushqimore kontribuojnë dhe mund të funksionojnë në mënyrë sinergjike për të krijuar modele të shëndetshme diete dhe për të përmirësuar shëndetin. Sipas përkufizimit të propozuar për pretendimin e përditësuar "të shëndetshëm", i cili bazohet në shkencën aktuale të të ushqyerit, më shumë ushqime që janë pjesë e një modeli të shëndetshëm diete dhe të rekomanduara nga Udhëzimet dietike do të kualifikohen për të përdorur pretendimin në etiketimin e tyre, duke përfshirë arrat dhe arrat dhe fara, peshk me yndyrë më të lartë (si salmoni), disa vajra dhe ujë. 

Sipas përkufizimit të propozuar, në mënyrë që të etiketohen me pretendimin "të shëndetshëm" në paketimin e ushqimit, produktet duhet të: 

Përmbajnë një sasi të caktuar ushqimi domethënëse nga të paktën një prej grupeve ose nëngrupeve ushqimore (p.sh. fruta, perime, bulmet, etj.) të rekomanduara nga Udhëzimet dietike.  

Respektoni kufijtë specifikë për disa lëndë ushqyese, të tilla si yndyrat e ngopura, natriumi dhe sheqernat e shtuara. Pragu për kufijtë bazohet në një përqindje të vlerës ditore (DV) për lëndën ushqyese dhe ndryshon në varësi të ushqimit dhe grupit të ushqimit. Kufiri për natrium është 10% e DV-së për racion (230 miligramë për porcion).

administrata amerikane e ushqimit dhe barnave fda

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve