LIVE UPDATES
Bota

Çfarë do të bëjë Liz Truss nëse bëhet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar?

Liz Truss po kryeson garën për t'u bërë kryeministrja e ardhshme e Britanisë. Ajo ka dhënë disa detaje të politikave që ka propozuar gjatë konkursit të lidershipit.

3 Gusht 2022, 15:20 Nga s.s
Çfarë do të bëjë Liz Truss nëse bëhet
Liz Truss

BRITANI- Sekretarja e Jashtme Liz Truss po kryeson garën për t'u bërë kryeministrja e ardhshme e Britanisë, me dy sondazhe që e bëjnë atë shumë përpara ish-ministrit të financave Rishi Sunak. 

Më poshtë janë detajet e politikave që Truss ka propozuar gjatë konkursit të lidershipit.

1) TAKSA- 1- Mbajtja e një buxheti emergjent dhe rishikimi i shpenzimeve qeveritare.

2- Anuloni një rritje prej 1,25 pikë përqindjeje në tatimin mbi pagat e njohur si Sigurimi Kombëtar. Rritja u prezantua nga Sunak në prill për të ndihmuar në pagimin e sistemit të kujdesit shëndetësor dhe social.

3- Anuloni një rritje të planifikuar në taksën e korporatës. Taksa do të rritet nga 19% në 25% nga 2023 sipas planeve të shpallura nga Sunak në mars 2021, raporton Reuters.

4- Të zbatohet një moratorium i përkohshëm për taksat mjedisore dhe sociale të shtuara në faturat e energjisë elektrike të konsumatorëve.

5- Mos vendosni asnjë tarifë të re për ushqimin e pashëndetshëm dhe për të hequr planet për të kufizuar marrëveshjet e blerjeve me shumë ushqime dhe pije me përmbajtje të lartë yndyre, kripë ose sheqer.

6- Rishikoni mënyrën se si familjet trajtohen nga autoritetet tatimore, me synimin për të lehtësuar barrën tatimore kur anëtarët e familjes nuk punojnë për t'u kujdesur për fëmijët ose të afërmit

2) EKONOMI- 1- Rishikoni mandatin e Bankës së Anglisë pa cenuar pavarësinë e saj lexo më shumë

2- Krijoni "zona investimi" me rregullim të ulët

3 - Futja e niveleve minimale të shërbimit në infrastrukturën kritike kombëtare dhe rritja e pragut të votimit për të kufizuar veprimet e grevës lexo më shumë

4 - Reformimi i vlerësimeve të hipotekave për të ndihmuar ata që aktualisht marrin me qira të kenë akses në tregun e banesave

5 - Hiqni objektivat e ndërtimit të shtëpive, nxisni autoritetet lokale për të ndërtuar më shumë shtëpi dhe përshpejtoni sistemin e planifikimit

6 - Rishikoni se si Britania do të arrijë objektivin e saj zero neto të vitit 2050 për të parë se si mund të bëhet në një mënyrë më "miqësore ndaj tregut"

7 - Nuk ka referendum të ri për pavarësinë skoceze.

8 - Një paketë reformash arsimore me gjashtë pika, duke përfshirë masat për të ulur kostot e kujdesit ndaj fëmijëve

9 - Të zgjerohet përkohësisht skema e punëtorëve sezonalë për të siguruar që fermerët të kenë akses në fuqinë punëtore

10 - Trajtimi i dhunës ndaj grave dhe vajzave duke përfshirë kriminalizimin e ngacmimit në rrugë

NDËRKOMBËTARE- 1- Rritja e shpenzimeve për mbrojtjen në 3% të PBB-së deri në vitin 2030

2 - Bëni Presidentin e Ukrainës Volodymr Zelenskiy liderin e parë të huaj që ajo e quan si kryeministër dhe punoni me aleatët e G7 për të ofruar më shumë ndihmë vdekjeprurëse dhe humanitare për Kievin.

3 - Angazhoni Britaninë për një rol udhëheqës në një "Plan të ri Marshall" për Ukrainën

4 - Përditësoni politikën e jashtme të Britanisë për të përfshirë fokusin e ri në Kinë dhe Rusi

5 - Kërkoni një marrëveshje tregtare midis anëtarëve të Commonwealth për të vepruar si një mburojë kundër Kinës

6 - Hiqni të gjitha ligjet e mbetura të Bashkimit Evropian që ende zbatohen në Britani deri në vitin 2023, duke përfshirë rregulloren e Solvency II dhe kërkoni divergjencë rregullatore nga BE-ja lexo më shumë

7 - Të ndiqet më shumë skema partneriteti për përpunimin e imigracionit të vendeve të treta, të ngjashme me marrëveshjen ekzistuese për dërgimin e disa migrantëve në Ruandë.

britani e madhe liz truss

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra