LIVE UPDATES
Bota

Sulmet e Rusisë ndaj energjisë përbëjnë gjenocid/ Kievi: Janë ‘krim kundër njerëzimit’

Zyrtari i lartë shtoi se zyra e tij po hetonte raportet për më shumë se 49,000 krime lufte dhe krime agresioni që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt

28 Nëntor 2022, 13:50 Nga a.l
Sulmet e Rusisë ndaj energjisë përbëjnë gjenocid/
Kiev

RUSI- Prokurori i Përgjithshëm ukrainas Andriy Kostin tha se sulmet e vazhdueshme ruse ndaj infrastrukturës kritike në të gjithë vendin e shkatërruar nga lufta përbëjnë gjenocid, duke shtuar se sulmet në objektet kryesore kishin në shënjestër "kombin e plotë ukrainas" dhe ishin një përpjekje për të detyruar Kievin të dorëzohej. 

Duke folur për BBC të dielën, Kostin tha se përveç sulmeve në rrjetin e energjisë, 11,000 fëmijë ukrainas ishin dëbuar me forcë në Rusi. Zyrtari i lartë shtoi se zyra e tij po hetonte raportet për më shumë se 49,000 krime lufte dhe krime agresioni që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt, shkruan BBC.

"I njëjti model sjelljeje" po shihej në çdo vendbanim ukrainas të pushtuar nga forcat ruse, tha ai për BBC.

Nga krimet e luftës të parë që kur Rusia filloi luftën e saj kundër Ukrainës, Kostin tha se 260 persona ishin paditur dhe 13 vendime ishin lëshuar nga gjykatat ukrainase. Ai bëri thirrje për krijimin e një "gjykate ndërkombëtare ad-hoc", të mbështetur nga vendet e "të gjithë botës së qytetëruar" që kundërshtuan pushtimin për të kërkuar llogari nga Rusia.

Miliona njerëz në të gjithë Ukrainën po përballen me ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të motit të ftohtë, pas sulmeve të vazhdueshme ruse. Duke iu drejtuar kombit të dielën, Yevhenii Yenin, Zëvendësministri i Parë i Punëve të Brendshme, tha se deri më sot, rreth 32,000 prona civile dhe mbi 700 objekte infrastrukturore kritike janë dëmtuar nga sulmet dhe granatimet me raketa ruse, raportoi Ukrayinska Pravda.

Sipas Yenin, pronat civile ishin kryesisht shtëpi private dhe apartamente banimi, ndërsa vetëm 3 për qind e këtyre sulmeve goditën institucionet ushtarake. Ministri raportoi gjithashtu se 524 vendbanime në shtatë rajone aktualisht kanë probleme me furnizimin me energji elektrike - mungesë e plotë ose e pjesshme e energjisë elektrike./ Dosja.al

lufta ne ukraine

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore