LIVE UPDATES
Bota

Blinken i bën thirrje Hamasit të miratojë propozimin për armëpushim

Propozimi për armëpushim, i paraqitur nga Shtëpia e Bardhë, u përkrah të hënën nga Këshilli i Sigurimit, por Hamasi, ndonëse e mirëpriti rezolutën, ende nuk ka dhënë një përgjigje për të.

11 Qershor 2024, 16:05 Nga E. D
Blinken i bën thirrje Hamasit të miratojë propozimin për
Antony Blinken

SHBA- Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, i cili po qëndron në Lindje të Mesme për të siguruar mbështetje për një plan për armëpushim në Gazë, i bëri sot thirrje grupit militant Hamas, të pranojë propozimin që do të siguronte lirimin e pengjeve dhe do të çonte në pezullimin e luftimeve. Propozimi për armëpushim, i paraqitur nga Shtëpia e Bardhë, u përkrah të hënën nga Këshilli i Sigurimit, por Hamasi, ndonëse e mirëpriti rezolutën, ende nuk ka dhënë një përgjigje për të.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të martën se miratimi i propozimit për armëpushim në Gazë nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara është sinjal i qartë që bota e mbështet këtë plan. Ai i bëri thirrje Hamasit ta miratojë planin, duke e quajtur reagimin fillestar të grupit militant “shenjë shpresëdhënëse”.

“Mendoj se është një shenjë shpresëdhënëse siç ishte edhe deklarata që ata lëshuan para 10 ditësh, kur Presidenti Biden publikoi propozimin, por kjo nuk është fjala e fundit. Në fund zgjidhja e kësaj çështjeje varet nga vendimi i udhëheqjes së Hamasit në Rripin e Gazës. Këtë vendim nuk e kemi parë ende”, deklaroi Sekretari Blinken.

Hamasi, të cilin Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur organizatë terroriste, mirëpriti të martën rezolutën e Kombeve të Bashkuara që përkrah planin për t’i dhënë fund luftës dhe tha se është i gatshëm të diskutojë për detajet e propozimit.

Gjatë qëndrimit në Izrael, Sekretari Blinken, i cili u takua me familjet e pengjeve dhe takoi protestuesit që po kërkojnë armëpushim, tha se Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara që ky grup militant të mos sundojë më në Gazën në të ardhmen. Sipas tij, zyrtarët amerikanë dhe udhëheqësit e rajonit janë duke punuar për planet e pasluftës, duke përfshirë çështjet e sigurisë, qeverisjes dhe rindërtimit.

“Të gjithë thanë po, me përjashtim të Hamasit. Dhe nëse ata nuk e miratojnë propozimin, atëherë përgjegjësia bie mbi ta për vazhdimin e luftës, për qindra mijëra, miliona gra, fëmijë e burra palestinezë në Gazë... Po presim përgjigjen e Hamasit”, tha ai.

Gjatë vizitës në Izrael, zoti Blinken tha se Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka konfirmuar zotimin e tij ndaj propozimit.

Propozimi për armëpushim parasheh tri faza, duke filluar me lirimin e pengjeve nga Hamasi në këmbim të një armëpushimi afatgjatë dhe tërheqjes së trupave izraelite nga Gaza. Hamasi ende mban rreth 120 pengje, një e treta e të cilëve besohet se kanë vdekur.

Në Gazë, palestinezët e zhvendosur u treguan të rezervuar për rezolutën e Kombeve të Bashkuara, duke bërë thirrje për zbatimin e saj të menjëhershëm.

“Kemi 8 muaj që po presim për një rezolutë si kjo që të zbatohet. Kemi tetë muaj që po vuajmë; duke u zhvendosur nga njëri vend në tjetrin. Ishim në Khan Younis e pastaj shkuam në Rafah, pastaj në një shkollë të shkatërruar që po e pastrojmë për t’u strehuar. Sot dëgjuam për rezolutën për t’i dhënë fund luftës, që është në dobi të të gjithëve”, sipas palestinezit të zhvendosur Amjad Fayez Shtawi.

Sekretari Blinken vazhdon vizitën në Lindje të Mesme me një ndalesë në Jordani, ku po takohet me udhëheqësit e rajonit dhe ata të Autoritetit Palestinez për të diskutuar rreth planeve të pasluftës për Gazën./VOA

antony blinken

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh