LIVE UPDATES
Bota

'Ballkani i Hapur', Osmani: Maqedonia e Veriut nuk ndërton interesa në dëm të Kosovës

Lidhur me Kosovën në këtë iniciativë, Osmani shtoi se Maqedonia e Veriut ka miqësi e partneritet me Kosovën, që nuk do të ndërtojë interesa në dëm të interesave të Kosovës, as edhe ndonjë vendi tjetër.

29 Tetor 2022, 10:52 Nga d.a.
'Ballkani i Hapur', Osmani: Maqedonia  e Veriut nuk ndërton
Bujar Osmani

MAQEDONIA E VERIUT- Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në një intervistë për RTK-në foli edhe për "Procesin e Berlinit" dhe për nismën "Ballkani i Hapur". Ai tha se "Procesi i Berlinit" është i rëndësishëm, sepse rikthehet fokusi gjerman tek rajoni, që është i rëndësishëm për ne.

“Procesi i Berlinit për Maqedoninë e Veriut është i rëndësishëm për dy arsye: një, sepse është  për një treg të përbashkët dhe  e dyta, marrëveshja për lëvizje të lirë. Kjo ishte nismë e Maqedonisë së Veriut e tani po zbatohet në tregun e përbashkët rajonal, që është edhe qëllimi i Procesit të Berlinit”, tha ai.

Osmani "Procesin e Berlinit" e konsideron si nismë ”ombrellë”, si epiqendër e çdo nisme tjetër.

”Procesi i Berlinit krahasuar me Ballkanin e Hapur, për Osmanin është se Procesi i Berlinit është epiqendër për nismat rajonale, kurse Ballkani i Hapur është nismë autoktone e rajonit, kjo nuk do të thotë se janë kundër njëra- tjetrës, por komplementojnë njëra- tjetrën”, tha Osmani në intervistën dhënë RTK-së.

Për Osmanin, këto nisma as nuk krahasohen mes veti, ngase, sipas tij, Procesi i Berlinit është i plotë, është BE aty, ka trupa ekzekutivë, ka fonde të veta, ka edhe shumë gjëra tjera, ndërkohë që Ballkani i Hapur, thotë ai, është nismë në tentativë, nismë rajonale për bashkëpunim.

Ndërsa, sa i përket Serbisë, rolin e saj në Ballkanin e Hapur, Osmani theksoi se Serbia bashkëpunon me dy vende të NATO-s, që është më mirë, sesa të bashkëpunojë me vendet tjera.

Lidhur me Kosovën në këtë iniciativë, Osmani shtoi se Maqedonia e Veriut ka miqësi e partneritet me Kosovën, që nuk do të ndërtojë interesa në dëm të interesave të Kosovës, as edhe ndonjë vendi tjetër.

”Parimi ynë është që ne nuk ndërtojmë interesin tonë në dëm të interesit të Kosovës. Mendoj se vendet e vogla duhet të shfrytëzojnë çdo platformë për të shprehur interesat e veta”, deklaroi në fund ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Lidhur me gjendjen e tanishme në rajon, në dialogun mes Kosovës e Serbisë, për targat, që tani është aktuale, ministri Osmani theksoi se "status quo-ja nuk është në interes as të Kosovës e as të Serbisë, ndaj duhet shfrytëzuar kjo situatë që të mos bien pre e çfarëdo eskalimi të situatës, sepse  është në interes për keqpërdorime të qendrave të tjera".  

Ndërsa  lidhur me gjetjen e zgjidhjes së situatës së tanishme, Osmani shtoi se "në situatën aktuale në rajon, mes  Kosovës e Serbisë, veçmas tani për marrëveshjen për targat, si dhe në  zbatimin e pushtetit në tërë territorin e saj, Kosova duhet patur kujdes, se tani është një kohë që kërkon maturi në gjetjen e zgjidhjes, që nuk do të lejonte hapësirë pë vendet e treta."

Osmani: Synim i Maqedonisë së Veriut, anëtarësimi në BE deri në vitin 2030

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në një intervistë për RTK-në, foli për aktualitetin dhe gjendjen e politikës së jashtme të këtij vendi, në kontekst të agjendës së intensifikuar për anëtarësim në BE deri në vitin 2030.

“Hapja e negociatave ishte një hap historik, ishte rrugëtim i gjatë, anëtarësimin në BE kemi nisur disa muaj para Kroacisë, ndërsa ajo tani është anëtare në BE” , tha Osmani.

Ai tha se ishin disa vende që na bllokuan rrugëtimin e Maqedonisë së Veriut, duke shkaktuar pengesa, si vetoja greke e bullgare, etj,

“Tani kemi adoptuar dinamikat tona drejt anëtarësimit, në fazën e ”skringut” për të parë se ku jemi dhe ku do të arrijmë. Derisa ishim në bllokadë nga Greqia e Bullgaria ne kemi simuluar proceset dhe kemi hapur kapituj dhe kemi përfunduar gati 45 për qind të punëve, duke na dhënë epërsi drejt anëtarësimit në BE”, tha Osmani

Sipas tij, Maqedonia e Veriut tani ka marrë kahje të pakthyeshme me përpjeket për luftën kundër korrupsionit dhe kapituj tjerë, si, fjala vjen, për ambientin etj.

“Nuk mund të paragjykojmë se do të ndodhë anëtarësimin brenda 8 vjetësh, por kujtoj se do ta arrijmë. Jo rastësisht kemi vendosur vitin 2030, viti ku mund të jemi gati për anëtarësim në BE”, tha Osmani./RTK/

bujar osmani open ballkan ne tirane procesi i berlinit

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari