LIVE UPDATES
Bota

Analiza: SHBA pranon se duhet një qasje e re politike ndaj Venezuelës

Ashtu si Shtetet e Bashkuara, Venezuela gjithashtu mban zgjedhjet presidenciale më vonë këtë vit.

12 Prill 2024, 16:16 Nga E. D
Analiza: SHBA pranon se duhet një qasje e re politike ndaj Venezuelës
Nicolás Maduro

WASHINGTON- Konsensusi politik në Uashington është vështirë të arrihet këto ditë. Por ka një shkallë të rrallë të përafrimit në qarqet e politikës së jashtme demokratike dhe republikane për nevojën për një qasje më realiste ndaj Venezuelës një qasje që balancon interesat e SHBA me nevojën për një zgjidhje demokratike të krizës politike të Karakasit.

Ashtu si Shtetet e Bashkuara, Venezuela gjithashtu mban zgjedhjet presidenciale më vonë këtë vit. Megjithëse votat e njëkohshme dhe rezultatet e tyre të ndryshme të mundshme do të kenë pasoja të rëndësishme për marrëdhëniet SHBA-Venezuela, politika e Uashingtonit ndaj Karakasit nuk ka gjasa të ndryshojë në mënyrë dramatike bazuar në atë se kush fiton Shtëpinë e Bardhë.

Ata që kanë ndjekur uljet dhe ngritjet e fundit të politikës së SHBA-së për Venezuelën e dinë këtë histori. Pasi një fushatë e ashtuquajtur presion maksimal nuk arriti të rrëzonte presidentin venezuelian Nicolás Maduro, Shtëpia e Bardhë ndryshoi taktikat, duke u kthyer për të mbështetur negociatat me qeverinë e Maduros dhe madje edhe dërgimi i zyrtarëve në Karakas për tu përfshirë në biseda të kanaleve të pasme për të çuar përpara interesat e SHBA.

Ky ndryshim shpesh përshkruhet se po ndodh nën Presidentin e SHBA Joe Biden, i cili vitin e kaluar hoqi disa sanksione ndaj Venezuelës dhe sektorit të saj të gjerë të naftës në këmbim të koncesioneve në bisedimet e gjata por shpesh të ngecura midis Maduros dhe opozitës. Lehtësimi i sanksioneve kishte për qëllim të stimulonte Maduro-n për të siguruar që vota e Venezuelës më 28 korrik të jetë më konkurruese se zgjedhjet e mëparshme dhe të lehtësojë lirimin e të burgosurve amerikanë të mbajtur në vend. Zyrtarët e Biden kanë punuar gjithashtu me homologët e tyre venezuelianë për të çuar përpara këto çështje.

Megjithatë, në praktikë, ky ndryshim ishte tashmë në lëvizje nën ish-presidentin Donald Trump. Megjithëse retorika e tyre ishte e ndryshme, të dyja administratat shoqëruan presionin me angazhimin strategjik në marrëdhëniet e tyre me Karakasin. Paralelet midis politikave të Bidenit dhe Trump ndaj Venezuelës sugjerojnë se, pavarësisht se kush fiton zgjedhjet në SHBA në nëntor Biden dhe Trump janë kandidatët e supozuar presidencialë të partive të tyre përkatëse ndërsa Uashingtoni nuk ka gjasa t'i rikthehet strategjisë së dështuar të presionit maksimal të së kaluarës.

Fushata e presionit maksimal të Trump përfshinte vendosjen e sanksioneve gjymtuese ndaj Venezuelës dhe lëshimin e padive penale ndaj figurave kryesore të qeverisë. Sipas ish-këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, John Bolton, sanksionet parashikohej të shkaktonin që Venezuela të humbiste 11 miliardë dollarë në vit të ardhura nga eksportet e naftës, motori kryesor i ekonomisë së Venezuelës. Në vitin 2019, Shtëpia e Bardhë përqafoi një qeveri të përkohshme opozitare të udhëhequr nga presidenti i atëhershëm i Asamblesë Kombëtare Juan Guaidó. Ndërsa Guaidós i mungonte kontrolli i ushtrisë apo institucioneve të tjera kombëtare, ai u përpoq të inkurajonte dezertimet nga qeveria Maduro për të ndezur një tranzicion të pushtetit në Venezuelë. Bolton më vonë do ta karakterizonte këtë si një përpjekje për ndryshimin e regjimit të mbështetur nga SHBA.

Por Trump tregoi gjithashtu një brez pragmatik. Pasi Bolton u largua nga detyra, administrata përcaktoi një rrugë drejt zgjedhjeve në këmbim të heqjes graduale të sanksioneve, të njohur si Kuadri i Tranzicionit Demokratik për Venezuelën 2020. Plani u pengua nga thirrja e tij për Maduro për të hequr dorë nga pushteti ekzekutiv si kusht për zgjedhje të reja, por megjithatë ai theksoi karotat dhe jo shkopinjtë dëshmi e një ndryshimi paradigme në qasjen e Uashingtonit ndaj Karakasit. Plani kërkonte gjithashtu një ligj amnistie për zyrtarët e Maduros dhe theksoi një propozim për një marrëveshje për ndarjen e pushtetit midis Partisë së Bashkuar Socialiste të Maduros dhe opozitës.

Ky pragmatizëm i epokës Trump u drejtua nga figura të tilla si Elliott Abrams, atëherë përfaqësuesi special për Venezuelën, i cili mbajti biseda të qeta me ministrin e Jashtëm të Maduros në Nju Jork në vitin 2019, sipas Associated Press. Këto bisedime dukej se nuk dhanë rezultate, por ato demonstruan interesin e Trump për komunikim me Maduro, edhe pse administrata e tij e njohu teknikisht Guaidon si president të Venezuelës.

Ky pragmatizëm pati jehonë në shtator 2020, kur Trump dërgoi Richard Grenell, ish-drejtorin në detyrë të inteligjencës kombëtare amerikane, në Mexico City për tu takuar me Jorge Rodríguez, një ish-zëvendës president venezuelian dhe i besuar i ngushtë i Maduros. Në këtë pikë, Trump thuhet se shprehu dyshime për dështimin e strategjisë së tij të presionit maksimal dhe e konsideroi Guaidó si të dobët, sipas Bolton.

Fakti që si Biden, ashtu edhe Trump kanë kërkuar të angazhohen me një qeveri që më parë e trajtonin si një pabesë do të thotë se ata i njohin kufizimet e ndikimit të SHBA-së mbi vendimet e marra në Karakas. Është gjithashtu emblematike e ndryshimit të dinamikave në energjinë dhe gjeopolitikën globale.

Vitet e sanksioneve ekonomike të SHBA-së nuk arritën të largonin Maduro-n. Dënimet e para financiare ndaj Karakasit u vendosën në gusht 2017, duke përkeqësuar një krizë ekonomike ekzistuese duke bllokuar kompaninë shtetërore të naftës PDVSA dhe partnerët e saj nga aksesi në kredi. Më pas erdhën sanksione individuale ndaj më shumë se 150 aleatëve politikë dhe ushtarakë në koalicionin e Maduros dhe padi penale kundër pothuajse çdo ministri të madh në vend. Këto u pasuan nga sanksione të drejtpërdrejta mbi sektorin e naftës, të përshkruara në disa kënde të politikave të SHBA-së si opsioni bërthamor për të bërë presion ndaj Maduros. Këto sanksione kontribuan në një rënie gati pesëfish të prodhimit të naftës nga periudha para sanksioneve. Përpjekjet e përsëritura të mbështetura nga SHBA për të ndezur një grusht shteti ushtarak në Venezuelë dhe një përpjekje për një pushtim të udhëhequr nga mercenarët në partneritet me një firmë sigurie private amerikane, nuk arritën të rrëzonin gjithashtu Maduro.

Përballë realitetit që koalicioni i Maduros nuk ka gjasa të shembet nën peshën e vet, Shtetet e Bashkuara tani pranojnë se shpresa më e mirë për stabilitet dhe ndryshim demokratik në Venezuelë është nga një formë e një tranzicioni dhe zgjedhjesh të negociuara. Koalicioni qeverisës i Venezuelës nuk do të zhduket në ajër, nëse Karakasi do të rivendosë institucionet dhe ekonominë e tij, Partia e Bashkuar Socialiste duhet të shohë një të ardhme politike për vete. Siç tregojnë qasjet e Biden dhe Trump, shumë në partitë demokratike dhe republikane tani e kuptojnë këtë.

Konkurrenca e fuqive të mëdha po formëson gjithashtu politikën amerikane ndaj Venezuelës. Sanksionet financiare të SHBA-së kanë krijuar një mundësi për rivalët si Rusia dhe Kina për të thelluar ndikimin e tyre në Karakas. Që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në vitin 2022 i cili nxiti aleatët e SHBA-së dhe evropianëve të kërkonin alternativa të naftës dhe gazit ndaj Moskës ka pasur një njohje në rritje se nuk është në interesin e Uashingtonit tu lërë hapësirë ​​rivalëve gjeopolitikë në hemisferën perëndimore. Meqenëse Venezuela është shtëpia e rezervave më të mëdha të naftës në botë, do të vazhdojë të jetë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore që të ruajnë një gjurmë atje.

Me kompanitë energjetike amerikane dhe evropiane që investojnë sërish në Venezuelë, Perëndimi ka një shans për të stabilizuar ekonominë e vendit duke nxitur gjithashtu për transparencë në sektorin privat. Kompanitë perëndimore kanë standardet e tyre strikte të pajtueshmërisë dhe mbikëqyrjes, dhe investimi i tyre më i madh në Venezuelë do të lërë më pak hapësirë ​​për korrupsion. Një ekonomi e përmirësuar mund të ndihmojë gjithashtu në frenimin e fluksit të emigrantëve nga Venezuela, të cilët po mbërrijnë në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara në numër të madh. Venezuelianët po ikin si nga kriza politike e vendit të tyre ashtu edhe nga mungesa e mundësive, por një ekonomi e stabilizuar e kombinuar me marrëveshje të gjera politike mund të bëjë që më pak emigrantë të vendosin të rrezikojnë udhëtimin e rrezikshëm në veri.

Politika e SHBA-së për Venezuelën ka prodhuar disa fitore të rëndësishme kohët e fundit. Lehtësimi i sanksioneve që administrata Biden negocioi vitin e kaluar ishte pjesë e një marrëveshjeje që siguroi lirimin e të gjithë të burgosurve amerikanë në Venezuelë, përveç dy duzina të burgosurve politikë venezuelanë. Ajo gjithashtu bëri që përfaqësuesit e opozitës dhe qeverisë Maduro të nënshkruan një marrëveshje udhërrëfyese zgjedhore në Barbados.

Kjo marrëveshje nuk ka rezultuar në një mjedis elektoral të lirë apo të balancuar përpara votimit të korrikut; Kandidatja kryesore e opozitës Maria Corina Machado mbetet e ndaluar të kandidojë, ashtu si kandidatja rezervë Corina Yoris. Por koalicioni opozitar ka deklaruar se është i angazhuar për pjesëmarrjen në zgjedhje dhe megjithatë mbetet i angazhuar në dialog me Maduro. Mund të ketë vend që koalicioni më i gjerë të mbështesë një kandidat tjetër që është lejuar të regjistrohet, si guvernatori i shtetit Zulia, Manuel Rosales dhe ish-diplomati Edmundo González . Ndryshe nga Kuba apo Nikaragua kundërshtarë të tjerë jodemokratikë të SHBA-së në rajon  Venezuela ka një opozitë aktive që ka demonstruar sukses në kutinë e votimit në zgjedhjet e fundit shtetërore dhe lokale.

Shtëpia e Bardhë pranon se Shtetet e Bashkuara mund të arrijnë më shumë për të çuar përpara një hapje demokratike në Venezuelë dhe për të ndjekur interesat gjeostrategjike të SHBA duke çiftëzuar angazhimin e synuar me mbështetjen për negociatat në vend që të përdorin vetëm sanksione. Në vend të kësaj, Shtetet e Bashkuara duhet të fuqizojnë opozitën e përkushtuar dhe zërat Chavista që po punojnë në një rrugë realiste drejt pajtimit demokratik.

Venezuelianët nuk duhet të inkurajohen të rrinë duarkryq dhe të vendosin të ardhmen e tyre tërësisht në duart e një qeverie të huaj, madje edhe të qeverisë amerikane. Në të kaluarën, ky mendim magjik e çoi opozitën në gabime të mëdha, duke filluar nga ndarja e përsëritur mbi bojkotet jopopullore zgjedhore deri te thirrjet e hapura për ndërhyrje ushtarake të huaja.

Nëse nuk shoqërohet me ndonjë formë angazhimi dhe negocimi, vetëm presioni nuk do të çojë në ndryshim në Karakas. Siç tha në një intervistë të fundit Carlos Trujillo, ish-ambasadori në Organizatën e Shteteve Amerikane nën Trump “Unë nuk mendoj se sanksionet në vetvete do të sjellin një rezultat unik. Unë mendoj se ato janë pjesë e një zgjidhjeje, ashtu si negociatat duhet të jenë pjesë e zgjidhjes.”

nicolás maduro

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat