LIVE UPDATES
Aktualitet

Pas 7 orësh, merr fund ‘black-out’! Facebook rënie drastike në bursë, dyshimet e para lidhen me konfigurimin…

4 Tetor 2021, 15:52 Nga DOSJA
Pas 7 orësh, merr fund ‘black-out’! Facebook rënie

TIRANË– Prej më shumë se 7 orësh rrjetet sociale të platformës Facebook janë bllokuar, por duket se “telasheve” u ka ardhur fundi. Sipas DownDetector, problemet për Facebook, Whatsapp dhe Instagram filluan rreth orës 16:44 duke prekur ndjesësit në rang global. Sigurisht që kjo mundësi u shfrytësua nga konkurrentët e Twitter, të cilët nuk humbën asnjë mundësi për të mirëpritur përdoruesit e rrjeteve sociale. Të njëjtin rrjet social përdori edhe shefi i komunikimit në Facebook, Andy Stone shkroi ishin të vetëdijshëm që po hasnin disa probleme me aplikacionet, por duket se nuk do të zgjaste pak.

Për 7 orë që Facebook nuk u përdor pasuria personale e Mark Zuckerberg ka rënë me gati 7 bilion dollarë në pak orë, ndërsa kompania e tij ka shënuar rënien më të madhe në bursë që prej vitit 2020, në më shumë se 5%. Problemet ishin aq të mëdha me sistemin, saqë as punonjësit e Facebook nuk futeshin dot më në zyra pasi për shkak të ndërhyrjeve kartat e identifikimit nuk po u funksionin. Por duket se nuk kemi të bëjmë me një hackerim të dhënash.

Dy anëtarë të ekipit të tij të sigurisë, të cilët folën në kushte anonimiteti për “NYTIMES” sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht, thanë se nuk ka gjasa që të ketë ndodhur ndonjë sulm kibernetik sepse një hakim nuk kishte gjasa të prekte kaq shumë aplikacione në të njëjtën kohë. Edhe kësaj here, ata kanë bërë me faj “një konfigurim i gabuar i kompjuterëve të serverëve të Facebook”, që nuk i lejonte njerëzit të lidheshin me faqet e tij si Instagram dhe WhatsApp.

Ndërsa ekspertët e sigurisë i thanë Reuters se problemi ndoshta është shkaktuar nga një kombinim i gabimeve. Sipas tyre ky mund të jetë rezultat i një gabimi të brendshëm, por edhe sabotimi nga një faktor i brendshëm është teorikisht i mundur. Por ajo që bie në sy është fakti se e gjitha ndodhi pas deklaratave të ish-menaxheres 37-vjeçare të Facebook, Frances Haugen e cila punoi me çështjet e integritetit qytetar në kompani thotë se dokumentet tregojnë se Facebook e di se platformat e tij janë përdorur për të përhapur urrejtje, dhunë dhe dezinformata, dhe se kompania është përpjekur t’i fshehë ato dëshmi.

Një tjetër skandal që ka përfshirë botën është edhe “Pandora Papers”, por të gjitha janë në bazë të aludimeve, pasi asgjë ende nuk është konfirmuar. Ndërprerja e fundit e madhe e platformave të Facebook ndodhi në qershor 2021, kur njerëzit në SHBA, Marok, Meksikë dhe Brazil, të gjithë raportuan se nuk ishin në gjendje të ndërvepronin me profilet e tyre.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet bllokimi i facebook bllokohen rrjetet sociale bllokimi i facebook bllokohen rrjetet sociale

Sondazh

Poll

Aktualitet 4 Tetor 2021, 17:42

Zbulohet identiteti i viktimës në Elbasan

ELBASAN– Zbulohet identiteti i të plagosurit në Elbasan. Mësohet se i vdekur në vend për shkak të plumbave të marrë është identifikuar si Ardian Ço...

Aktualitet 4 Tetor 2021, 17:54

Rëndohet bilanci, dy të vrarë në Elbasan!

Rëndohet bilanci, dy të vrarë në Elbasan! Deri më tani është mësuar emri i vetëm një prej të vrarëve, Ardian Çollaku alias Subashi. Ky i fundit ka ndërru...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave