LIVE UPDATES
Ekonomi

Biznesit i bllokohen shit-blerjet nga mosfunksionimi i plotë i platformës SelfCare

5 Janar 2022, 06:28 Nga DOSJA
Biznesit i bllokohen shit-blerjet nga mosfunksionimi i plotë i

TIRANË – Që në ditët e parë të 2022 bizneset përballen me keqfunksionim të portalit SelfCare për lëshimin e faturave të fiskalizuara. Subjektet pohojnë probleme të ndryshme që kanë nisur që nga 3 janari dhe janë shtrirë masivisht edhe tek të tjerë më 4 janar.

Sot aktiviteti është bllokuar për shumë sipërmarrje që në orët e para të mëngjesit. Bizneset nuk mundën të lëshonin fatura të fiskalizuara për blerje-shitje, pasi nuk shfaqej asnjë e dhënë në platformën qendrore të faturave. Disa orë më pas bizneset thanë se në platformë nisën t’u shfaqej vetëm vendi i ushtrimit të aktivitetit, ndërsa mungonte e dhëna e adresës dhe kodit të tyre. Problemet me funksionimin e portalit SelfCare janë konfirmuar edhe nga kontabilistët. Administrata Tatimore dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë nuk përgjigjet për arsyet e mosfunksionimit të plotë të sistemit.

Ekonomisti Atos Pesha i tha “Monitor” se ka një kolaps në platformën qendrore të faturave dhe bizneset kanë gjithë paraditen që nuk po punojnë dot. Në sistem janë fshirë vendet e ushtrimit të aktivitetit, arkat dalin me 0.

Sotiraq Dhamo nënvizoi për Monitor se nga komunikimet e vijueshme që ka pasur me sipërmarrjet prej tyre raportohen probleme të ndryshme. “Prej 2 ditësh shumë biznese nuk po arrijnë të shesin. Problemet që janë shfaqur në platformën qendrore të faturave janë nga më të ndryshmet. Një sipërmarrje lëshon vetëm faturat nëpërmjet bankës, ndërsa e ka të pamundur të lëshojë faturat me para në dorë dhe as deklarimet e gjendjes, pasi sistemi nuk pranon deklarimin e gjendjes cash në fillim të ditës. Për disa të tjerë në faturë u shfaqen disa të dhëna, ndërsa u mungon ajo e adresës.

Aktiviteti për disa nga rrjetet e supermarketeve më të mëdha është bllokuar, pasi e kanë të pamundur të kryejnë furnizimin me mallra me fatura të pafiskalizuara. Pavarësisht se faturat e lëshuara nëpërmjet blloqeve tatimore fiskalizohen brenda 48 orëve, bizneset nuk kanë marrë riskun, duke mos pranuar shitjet nga bizneset e tjera. Pra këto biznese nuk po arrijnë të furnizohen. Disa biznese të tjera raportojnë se mund të lëshojnë fatura të fiskalizuara për blerjet me para në dorë, ndërsa nuk lëshojnë fatura të fiskalizuara për blerjet pa para në dorë. Në sistem këto fatura shfaqen “error””.

Kontabilisti Dhamo thotë se mungesa e shfaqjes të disa të dhënave tregon keqfunksionim të sistemit.

“Kjo situatë është krijuar për shkak të mungesës të menaxhimit të sistemit nga administrata tatimore. Numri i bizneseve të hapura në këto ditë nuk është shumë i lartë, që të mund të kishim të bënim me bllokim të sistemit. Sistemi nuk është mirëmbajtur këto ditë, për këtë arsye serveri është në kolaps. Nëse këto probleme do të vazhdojnë është e pamundur që sistemi të funksionojë kur të jenë të fiskalizuara të gjitha bizneset”.

Mosfunksionimi i plotë dhe bllokimi i herë pas hershëm i portalit SelfCare është ngritur si shqetësim disa herë nga bizneset dhe kontabilistët. Ekspertët të gjitha problematikat e hasura në platformën qendrore i paraqitën në raportin e fiskalizimit të botuar në muajin dhjetor nga departamenti i kontabilitetit të Fakultetit Ekonomik. Kontabilistët kërkuan që shtyrja e afatit të periudhës pa gjoba, si për biznesin e madh dhe të vogël të jetë deri në zgjidhjen e këtyre problematikave. Në muajin dhjetor MFE miratoi shtyrjen e periudhës pa penalitete vetëm për biznesin e vogël edhe për 6 muaj. Deri në mesin e muajit dhjetor rezultuan të fiskalizuar 42% e biznesit të vogël. Në total ishin të fiskalizuar 50% e sipërmarrjeve aktive. (MONITOR)

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Ekonomi Ekonomi bizneset Kontabilistët selfcare bizneset Kontabilistët selfcare

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng