LIVE UPDATES
Politike

Bindja Demokratike kërkesë KQZ-së për të hyrë në zgjedhje, por ligji e ndalon të marrë pjesë

23 Prill 2019, 13:13 Nga DOSJA
Bindja Demokratike kërkesë KQZ-së për të hyrë

TIRANË- Partia më e re në Shqipëri, Bindja Demorkatike pas regjistrimit zyrtarisht në gjyaktë ka çuar këkresën dhe për regjistrimin në KQZ për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Sipas burimeve të Dosja.al këkresa në KQZ është dorëzuar sot, menjëherë pasi është marrë “Ok” për nisjen e regjistrimit nga Gjykata Civile në Tiranë.

Por sipas ligjit për Partitë Politike, Gjykata pasi merr dokumentacionin, duhet të japë përgjigje brenda 30 ditëve, por edhe nëse ndodh që vendimi të merret sot, që vendimi të marrë formë të prerë, duhen 15 ditë. Pra në këtë mënyrë Bindja Demokratike nuk mund t’i arrijë afatet nëse do të presë që vendimi të marrë formë të prerë.

Vendimi i gjykatës për regjistrimin ose mos-regjistrimin e partive politike në regjistrin e partive politike mund të ankimohet në gjykatën e apelit të Tiranës brenda 15 ditëve nga data e shpalljes së vendimit të gjykatës”, thuhet në nenin 15 të ligjit të partive.

Pasi ka çuar kërkesën sot për regjstrim në zgjedhje, KQZ do të kërkojë dhe plotësimin e dokumentacionit me vendimin e gjykatës. Duke mos e patur vendimin e formës së prerë, në bazë të ligjit, KQZ i jep afat 5 ditor partive për ta plotësuar. Ky afat nuk është gjithashtu i mjaftueshëm për partinë e re që të marrë vendimin e Gjykatës.

Në këto kushte, pavarësisht nxitimit për t’u themeluar në afatet e fundit ligjore për regjistrimin në zgjedhje, Bindja Demokratike, nuk e ka mundësinë të regjistrohet ligjërisht. E vetmja mundësi është që KQZ të shtyjë afatin e regjistrimit, në shkelje të Kodit Zgjedhor në Fuqi (shtyrje që ka ndodhur edhe në zgjedhjet e mëparshme), të paktën me 15 ditë.

Deri tani dimë vetëm që Bindja Demorkatike është  e bindur që kërkon të hyjë në zgjedhje, por nuk dihet nëse do të ketë mekanizma ligjor që t’i japin asja të drejtën për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike afatet ligjore kunder patozit astrit patozi kqz pjesemarrja ne zgjedhje regjsitrimi i bindjes demokratike afatet ligjore kunder patozit astrit patozi kqz pjesemarrja ne zgjedhje regjsitrimi i bindjes demokratike

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë