Politike

Gara për BHK drejt fundit, Ambasada Amerikane: Një hap pranë vendosjes së një sistemi drejtësie që shqiptarët meritojnë

Ambasada Amerikane në Shqipëri përveç se ka ndarë disa foto nga gara për kreun e Byrosë së Hetimit, ka bërë edhe një përmbledhje të të gjitha provave që kanë kaluar pjesëmarrësit në garë. 
Featured image of article: Gara për BHK drejt fundit, Ambasada Amerikane: Një hap pranë vendosjes së një sistemi drejtësie që shqiptarët meritojnë Foto nga gara për kreun e Byrosë së Hetimit, Ambasada Amerikane dhe SPAK

TIRANË– Ambasada Amerikane në Shqipëri ka komentuar procesin e garës për zgjedhjen e kreut të BKH-së. Me anë të një postimi në Facebook, Ambasada shkruan se Shtetet e Bashkuara kanë qenë të përkushtuara në zhvillimin e një procesi transparent.

Gjithashtu në postimin e tyre, Ambasada përveç se ka ndarë disa foto nga gara për kreun e Byrosë së Hetimit, ka bërë edhe një përmbledhje të të gjitha provave që kanë kaluar pjesëmarrësit në garë. 

“Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë,”-shkruhet ndër të tjera në njoftim. 

POSTIMI I PLOTË:

Kush janë kandidatët

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Adriatik Ago, Agim Ismaili, Aida Veizaj, Ardian Çipa, Artan Pjetërnikaj, Artan Shkëmbi ,Artur Beu, Atnan Shehu,Blerina Bajollari, Eduart Merkaj, Endrit Hoxha, Ervin Hodaj, Gentian Hilla, Gentjan Shehaj, Idajet Faskaj, Lindita Nushi, Pëllumb Seferi, Ylli Pjetërnikaj,

PROVAT

Pasi të kalojnë provimin me shkrim, kandidatët për BKH do t’i nënshtrohen poligrafisë dhe do ta mbyllin garën me një intervistë “tete a tete”.
PROCESI

Pak ditë më parë Ambasada Amerikane në vendin tonë bëri thirrje që Prokurorët dhe punonjësit e Policisë së Shtetit apo Policisë Gjyqësore, të aplikojnë për pozicionin e Drejtorit të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Ajo njoftoi se ka dhënë një fond prej 4 milion dollarësh, të cilat do të përdoren në mbështetje të përpjekjeve të Shqipërisë për zhvillimin e sistemit etik, transparent dhe profesional të drejtësisë. Ambasada Amerikane theksoi se Byroja Kombëtare e Hetimit (BKH), do të veprojë në mënyrë të ngjashme si FBI-ja. Për këtë post, kreu i SPAK Arben Kraja ka deklaruar se duhet një person me integritet dhe se do të trajnohet nga SHBA-ja.

(k.m/dosja.al)