LIVE UPDATES
Aktualitet

Berishës i lidhin veroren në Elbasan, e presin me lule, mesazhi: Do u lëmë blofin atyre që…

14 Mars 2022, 09:07 Nga DOSJA
Berishës i lidhin veroren në Elbasan, e presin me lule, mesazhi: Do u

ELBASAN– Ish-kryeministri Sali Berisha është pritur me ovacione e duartrokitje në Ebasan, aty ku ka preferuar të shkojë për 14 mars, Ditën e Verës. Liderit historik të demokratëve iu lidh verorja e famshme në dorë, që hiqet në momentin që shihet dallëndyshja e parë. Nuk munguan as lulet. Një vajzë e veshur me veshje tradicionale i dhuroi Berishës një tufë me lule shumë ngjyrëshe.

Përpara mediave, vetë ish-kryeministri uroi të gjithë shqiptarët për këtë 14 mars dhe u shpreh se nga sot mund të nisë edhe pranvera e përpjekjeve të mëdha dhe e bashkimit të demokratëve. I pyetur nëse do të sakrifikohej për idelaet e partisë, Berisha tha se ka një përpjekje për të stisur një përballje mes votës së lirë e blofit. Ai shtoi se atyre që përpiqen të bëjnë manovra, do u lërë ‘blofin në duar’.

Prononcimi për mediat:

Sali Berisha: Gëzuar Ditën e Verës, Hirushen e festive tona kombëtare, siç do ta quante Fik Konica. Uroj Elbasanin që e ka mbajtur gjallë këtë festë të mrekullueshme. Ky vend konsiderohet nga çdo shqiptar kryeqytet i festave e i vendit. Kjo është festa e lulëzimit, e shpërthimit të burimeve, e çeljes së gjithçkaje të mirë. Uroj që shqiptarët këtë ditë ta marrin si ndërrimin e madh që ata oresin me padurim. Ndërrimin e narkoshtetit dhe rivendosjen e shtetit ligjor. Një urim kam pë rata shqiptarë që kanë mbushur sheshet për të protestuar kundër një politike cinike të pashpirt që përdor hijet e luftës së Ukrainës, si preteks për të justitifkuar rritjen e çmimeve. Kjo do të jetë pranvera e përpjekjeve të mëdha, bashkimi i demokratëve dhe idealeve të partisë

Pyetje: Ka nga ata që kërkojnë largimin e Berishës e nga ata që kërkojnë largimin e Bashës, a do të sakrifikoheshit për idealet e partisë?

Sali Berisha: S’po mbroj asgjë tjetër përveç lirisë, e vërteta është që ka një përpjekje për të stisur një përballje mes votës së lirë e blofit, atyre që e bëjnë këtë, do tu lëmë blofin në dorë.

Më pas, Berisha ka pranuar të pijë një gotë verë në Elbasan. I ndodhur në panairin me produktet vendase, Berishës iu ofrua një gotë verë. Fillimisht ai e refuzoi për shkak të shëndetit, por më pas e mori gotën dhe e ktheu. Ai ka akuzuar qeveritarët shqiptarë se mjaltin e marrin nga Zelanda e Re e jo nga prodhimi vendas. I ndodhur në Elbasan për Ditën e Verës, Berisha tha se mjalti më i mirë prodhohet në Shqipëri, por kjo gjë nuk u intereson qeveritarëve. Madje ai shtoi se në vendin tonë, bleta vritet me kanabis që është armiku kryesor i tyre.

Më 14 Mars qytetarët shqiptarë organizohen për të festuar ardhjen e stinëve të ngrohta. Eventet organizohen kudo, me në krye Elbasanin që kthehet në “kryeqytet” të Shqipërisë në këtë ditë. Kjo festë tashmë ka marrë përmasa të mëdha në të gjithë vendin, si festa e gjallërimit të natyrës dhe shpirtit, paqes dhe harmonisë, gëzimit dhe dashurisë njerëzore.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Berisha: Qeveritarët tanë e marrin mjaltin nga Zelanda e Re, këtu vrasin bletët me hashash

VIDEO- Berisha bën gëzuar me verë në Elbasan, troket gotën me Boçin

(F.M/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike 14 mars 2022 dita e veres sai berisha sali berisha ne elbasan 14 mars 2022 dita e veres sai berisha sali berisha ne elbasan

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN