LIVE UPDATES
Aktualitet

Bashkia Tiranë-banorëve: Ja sa m2 me hipotekë përfiton nënë Liza e ju të tjerët

3 Shkurt 2022, 12:58 Nga DOSJA
Bashkia Tiranë-banorëve: Ja sa m2 me hipotekë përfiton

TIRANË– Bashkia e Tiranës u është përgjigjur banorëve të lagjes “5 Maji”, Laprakë e Paskuqan që kanë proestuar sot kundër shembjes së banesave të tyre përballë Kuvendit e selive diplomatike. Në një njoftim për mediat, Bashkia Tiranë pretendon se Nënë Liza Marku e cila u bë edhe simboli i ‘5 Majit’ ka një objekt prej 356 m2, shtëpi banimi të palegalizuar, dhe nëse firmos akt marrëveshjen me ta, do të përfitojë 356 m2 shtëpi, apartament, me hipotekë, në pronësi të plotë, që mund ta trashëgojë sipas ligjit. Banori tjetër që mund të përfitojë shtëpi sipas Bashkisë Tiranë është Mark Deda, i cili edhe pse ka ndërtuar pa leje dhe ndërtesën e ka ende në proces legalizimi për sipërfaqen 106 m2, falë VKM-së së shtatorit do të marrë të njëjtën sipërfaqe në godinat e reja të lagjes së re dhe me hipotekë. Institucioni citon edhe disa emra të tjerë banorësh, ndërsa shkruan se i vemti që e ka firmosur marrëveshjen është qytetari me emrin Arben Marku. 

Njoftimi i plotë: 

Të gjithë banorët të cilët preken nga zhvillimi i lagjes së re tek “5 Maji” do të marrin metrat e ndërtimit, të përkthyera në apartamente më të mira dhe me vlerë më të lartë në treg, për shkak të urbanizimit të zonës. Banorët që protestojnë me pretendimin se Bashkia e Tiranës nuk i ka informuar dhe se ata do të mbeten në rrugë, duket se janë të nxitur politikisht dhe nuk pranojnë të firmosin kontratat e sipërfaqeve të reja që përfitojnë, të cilat mund t’i nënshkruajnë në çdo moment pranë njësive administrative Nr.4 dhe Nr.8. Pjesa tjetër e banorëve, që preken nga projekti i lagjes së re, I kanë firmosur kontratat me Bashkinë e Tiranës, sipas asaj çfarë parashikon VKM e shtatorit 2021, e cila thotë shprehimisht se këta banorë kompensohen 100% me shtëpi në pallatet e reja, me të njëjtën sipërfaqe në metra katrorë të banesës që zotërojnë aktualisht. Nga një vëzhgim i thjeshtë i protestuesve në ekranet e televizioneve, më poshtë gjeni të listuar të gjithë personat e prekur nga projekti dhe metrat katrorë që përfiton secili prej tyre, pavarësisht se disa prej tyre kanë ndërtuar pa leje dhe nuk kanë legalizim.

Liza Marku – Familja e saj ka një objekt prej 356 m2, shtëpi banimi të palegalizuar, dhe nëse firmos akt marrëveshjen me Bashkinë e Tiranës sot, do të përfitojë 356 m2 shtëpi, apartament, me hipotekë, në pronësi të plotë, që mund ta trashëgojë sipas ligjit.

Mark Deda, edhe pse ka ndërtuar pa leje dhe ndërtesën e ka ende në proces legalizimi për sipërfaqen 106 m2, falë VKM-së së shtatorit ai do të përfitojë të njëjtën sipërfaqe prej 106 m2 në godinat e reja të lagjes së re. Banesa e tij e re do të ketë edhe hipotekën përkatëse.

Fadil Mziu ka një pronë 239 m2 truall dhe 187 m2 ndërtesë. Kontratën e ka gati dhe mund ta firmosë kur të dëshirojë: Sipas kontratës përfiton 187.1 m2 sipërfaqe banimi dhe në shkëmbim për truallin, merr edhe 115.94 m2 sipërfaqe banimi. Gjithsej, Fadili përfiton 303 m2 shtëpi banimi.

Klodian Laçi ka aplikuar për bonusin e qirasë. Ai ka 215 m2 truall dhe 98 m2 ndërtesë. Klodiani do të përfitojë 98.4 metra ndërtim, për sipërfaqen e banimit, dhe 104 metra ndërtim banesë për truallin. Gjithsej përfiton 202 m2 shtëpi banimi, sapo të firmosë kontratën që e pret në çdo moment.

Laureta Nikolli, jopërfituese, e bija e Gjin Nikollit. Gjin Nikolli ka 131.8 m2 ndërtesë dhe do përfitojë 131.8 m2 banesë.

Anila Gaxhenji, përfituese, banesa e së cilës është në proces legalizimi me sipërfaqe aktuale 278 m2 ndërtesë. Edhe sipërfaqja që do të përfitojë sapo të firmosë kontratën që e ka gati, është po 278 m2 shtëpi banimi.

Bekimi Çerri banon në shtëpinë e vëllait, Kujtim Çerri, i cili ka 42.7 m2. Do të përfitojë po ashtu 42.7 metra shtëpi banimi.

Flora Mhilli, motra e Arben Markut. Banesa e Arben Markut është në proces legalizimi me sipërfaqe aktuale 353.6 m2 ndërtesë, gjithashtu do përfitojë 353.6 m2 njësi banimi. Arben Marku ka firmosur akt-marrëveshjen.

Nga ana tjetër, për të lehtësuar këtë periudhë, Bashkia e Tiranës ofrohet që secilit prej banorëve që preken nga projekti t’u paguajë qiranë e shtëpisë, derisa ata të marrin në dorë çelësat e banesave të reja. Këta banorë mjafton të paraqiten në njësinë administrative dhe të firmosin kontratën dhe marrjen e bonusit të qirasë.

LAJM KRYESOR:Banorët protestë para Kuvendit e selive diplomatike me Berishën, Rama: Hakun morët

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet arben marku bashkia e tiranes liza marku arben marku bashkia e tiranes liza marku

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE