LIVE UPDATES
Aktualitet

Banorët protestë para Kuvendit e selive diplomatike me Berishën, Rama: Hakun morët

3 Shkurt 2022, 07:30 Nga DOSJA
Banorët protestë para Kuvendit e selive diplomatike me Berishën,

TIRANË– Banorët e tre lagjeve që preken nga projekti i rrugës kanë nisur ditën e sotme protestën para Kuvendit të Shqipërisë, Kryeministrisë, ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe zyrave të Bashkimit Evropian. Fillimisht, në orën 09:30, siç edhe kishin lajmëruar, banorët e “5 Majit”, Laprakës e Paskuqanit janë grumbulluar para Kuvendit gjysmë ore para se të nistë seanca plenare e ditës së sotme. Me pankarta në duar, ata kërkuan drejtësi për pronat që kanë humbur dhe për ato që pritet të humbasin në ditët në vijim. E pranishme në këtë protestë ishte edhe nënë Liza Marku e cila u kthye n një simbol të “5 majit”, pasi policët e tërhoqën zvarrë dhe e nxorrën me dhunë nga banesa. E moshuara Marku u bëri thirrje institucioneve ndërkombëtare që të reagojnë në mbrojtje të banorëve. Nënë Liza kërkoi gjithashtu një reagim nga Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, për shkak të dhunës që efektivët kanë ushtruar ndaj saj e qytetarëve të tjerë. Një tjetër banor i pranishëm n protestë, kërcënoi me vetëflijim Ai tha se shtëpia ishte e vetmja gjë që i kishte mbetur e nëse edhe atë do t’ia merrnin, do vriste të shoqen e veten. 

Pas thirrjeve para Parlamentit, banorët u zhvendosën para ambasadës së SHBA-ve e cila ishte e rrethuar nga dhjetëra efektivë të Forcave Speciale. Banorët kërkuan që ambasadorja Yuri Kim t’i përkrahte përballë qeverisë që kërkon tu marrë pronat. Protesta u zhvendos më tej para zyrave të Bashkimit Evropian. Edhe aty, qytetarët kërkuan të njëjtën gjë, përkrahje dhe drejtësi. 

Banorëve u janë bshkuar në protestë edhe anëtarë të Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike. Deputët Famur Noka, Albana Vokshi e Belind Këllicic u shprehën se do të jenë gjithmonë në mbështetje të qytetarëve që po grabiten nga qeveria. Më vonë, në protestë u bashkua edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Kryeministri Edi Rama nga ana tjetër pretendon se banorëve të ‘5 Majit’ u është dhënë gjithçka kanë merituar, madje edhe më tepër. Dy ditë më parë, Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit ka nisur mëngjesin e sotëm shembjen e banesave të tjera te lagjia ‘5 Maji’ në Tiranë. Edhe pse ishte planifikuar që puna të niste në orën 10:00, fadromat e IMT-mbërritën tre orë më herët. Që në orën 07:00, banorët e kësaj zone u grumbulluam në lagjen e tyre për të protestuar kundër shembjes së banesave të tyre, ndonëse nuk pati asnjë përplasje me punonjësit e policisë apo ato të IMT-së. Me lot në sy ata shprehen se procedurat e ndjekura nuk janë pbërë sipas ligjit e se nuk kanë marrë asnjë letër nga Këshilli Bashkiak që i lajmëron për prishjen e shtëpive. E pranishme në këtë protestë ishte edhe nënë Liza Marku të cilës tashmë nga banesa i kanë mbetur vetëm rrënojat.

Pak ditë më parë, banorët e ‘Majit’ u mblodhën në protestë në kryqëzimin e Medresesë. Protestës së tyre iu bashkuan edhe banorët e zonës së Laprakës, të cilët gjithashtu kërkojnë dëmshpërblimin për shembjen e banesave. Grumbullimi nisi nga shtëpitë e tyre të shembura dhe vijoi me një marshim, ndërsa paralajmëruan se të enjten do të dalin sërish në tubim para Kuvendit, derisa të marrin zgjidhje për problemin e tyre. kjo protest u shoqërua me përplasje me efektivët e Policisë.

Protestat e banorëve kanë nisur prej disa muajsh, por më 19 janar të këtij viti, Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ndërmori aksionin për prishjen e banesave në zonën e 5 majit në Tiranë duke i hapur rrugën procesit të rindërtimit. Shembja e banesave u shoqërua me kundërshtinë e banorëve, të cilët u përplasën me efektivët e Policisë. Ndërsa në total, në këtë zonë pritet që të preken 430 në total nga projekti i rindërtimit. Ndërsa banorët pretendojnë se në të këtë zonë do të ndërtohen edhe kulla dhjetra-katëshe me njësi biznesi dhe qendra tregtare. Partia Demokratike ka kallëzuar në SPAK, kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj dhe zyrtarë të tjerë të Bashkisë Tiranë për shpërdorim detyre dhe shkelje e barazisë së pjesëmarrësve në tendera, teksa akuzojnë se në këtë zonë do të ndërtojë Anton Gjinaj alias Pashk Rapi, person me rekorde të rënda kriminale.

Banorët e të dy zonave i bën bashkë e njëjta kërkesë: dëmshpërblimi! Asnjë prej tyre nuk ka dalë kundër projekteve, por kërkojnë shpronësimin sipas rregullave, duke marrë parasysh se një pjesë e tyre kanë certifikatë pronësie, ndërsa pjesa tjetër janë në proces legalizimi në pritje të marrjes se statusit të plotë të pronësisë. Në Laprakë, për shkak të lotit të Unazës do të preken 700 shtëpi banimi, ndërsa tek “5 maji”, 430 të tilla. Mesa duket pas 2 vitesh, historia e Astirit përsëritet! Edhe pse banorët protestuan për 2 vite, sërish banesat u shembën, e sot kanë ende qindra familje të mbetura pa strehë ndërsa i vetmi dëmshpërblim që morën nga qeveria ishte bonusi i qerasë për disa vite.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Forcat Speciale rrethojnë ambasadën e SHBA, banorët: Kim, ktheje kokën tek ne

Protesta e banorëve, Rama: U kemi dhënë hakun dhe më shumë se u takon

Kërcënon banori: Po më morën shtëpinë, do vras gruan dhe veten

Banorët e 4 zonave para ambasadës së SHBA, protestuesi: Pastaj te selia e BE

Protesta te ambasada e SHBA, banorja: Do futem në grevë, çadër para Kryeministrisë

Noka, Këlliçi e Vokshi në protestë, pritet tu bashkohet Berisha

Nënë Liza në shesh: Nuk më ka vrarë një, por vet i 13-ti!

Protesta e banorëve, zhvendosen drejt ambasadës amerikane: Ku është Yuri Kim?

Protesta/ Banori: Parlamentarët të na bëjnë ndërmjetësim, do bëjmë grevë urie

Protesta/ Banori i Laprakës: Të vijnë deputetët, mos na detyroni të bëhemi kriminela

(F.m.dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet protesta e banoreve protesta e banoreve perballe kuvendit protesta e banoreve protesta e banoreve perballe kuvendit

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë