LIVE UPDATES
Politike

“Bashkia e Tiranës i mbyll dyert Shqipërisë në BE”, media greke: Vendimi i Veliajt provokim i rëndë

9 Qershor 2019, 20:26 Nga DOSJA
“Bashkia e Tiranës i mbyll dyert Shqipërisë në

GREQI- Emërimi i Sheshit “Çamëria” nga Bashkia e Tiranës nuk është pritur mirë me sa duket nga disa qarqe në Greqi, duke mos anashkaluar dhe disa media. E para që ka reaguar “Tribune.gr” ku drejtohet nga ish-ministër i MPJ të Greqisë, që çdo ditë publikon ngjarje nga Shqipëria.

Por publikimi i sotëm ka një mesazh të qartë ndaj Tiranës zyrtare se Bashkia e Tiranës vulosi përfundimisht integrimin e Shqipërisë në BE, duke shtuar se gjenocidi grek ndaj çamëve nuk ka ndodhur kurrë.

Shkrimi i plotë i Tribune.gr

Një provokim i ri nga Shqipëria dhe konkretisht nga Bashkia e Tiranës. Sipas një gazete shqiptare “në prag të 75 vjetorit të gjenocidit grek ndaj çamëve, në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak të Tiranës, me sugjerimin e kryetarit Erion Veliai, u vendos që sheshi në rrugën e re të quhet ‘Çamëria’”.

Vërehet se partneri i Kryetarit të Bashkisë së Tiranës është Vjollca Braho, një ish-anëtare i lartë të partisë të Shpëtim Idrizit, që është bashkuar me partinë e Ramës dhe ka dalë si nënkryetare në Tiranë.

Pakicat Kombëtare Greke konsiderojnë se është një veprim agresiv kundër helenizmit, sulmon historinë dhe luftën e popullit grek kundër nazistëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre.

Veliai deklaroi gjatë dorëzimit të këtij propozimi: “Ky ishte premtimi ynë (parazgjedhor) dhe prandaj sugjeroj që kjo iniciativë të përfshihet në rendin e ditës dhe unë kërkoj që anëtarët e këshillit të qytetit të votojnë për të“, tha ai, duke vënë në dukje se zbriti një detyrim ndaj çamëve shqiptarë në zgjedhjet lokale të 30 Qershor, të cilat megjithatë janë anuluar.

Nënkryetarja e Bashkisë Vjollca Braho falënderoi anëtarët e Këshillit Bashkiak për votimin e propozimit duke thënë: “Vota e kësaj iniciative na nderon të gjithëve, duke nderuar një komunitet që u masakrua vetëm për shkak se ishin shqiptarë”.

Së pari: Gjenocidi ndaj çamëve nuk ka ndodhur kurrë.

Së dyti: Me këtë vendim, Shqipëria shkel kushtet për fillimin e bisedimeve të saj me Bashkimin Evropian.

Me këtë vendim, Shqipëria dëmton drejtpërsëdrejti perspektivën e saj evropiane, pasi Athina e ka bërë të qartë se nuk njeh “Çështjen Çame” dhe çdo referim ndaj saj është penguese për perspektivën e saj evropiane. Natyrisht, politikanët në Shqipëri nuk janë të vetëdijshëm se racizmi dhe nacionalizmi nuk përshtaten në Bashkimin Evropian.

Por këto vendime kanë pasoja. Pasojat që u paguhen atyre nga populli shqiptar, të cilët janë viktima të politikanëve të tyre.

Cila është  “Çështja çame”?

Pas pushtimit italian të Shqipërisë në vitin 1939, muslimanët çam u përdorën në Epir si një instrument propagandues nga italianët për të justifikuar pushtimin e Greqisë. Gjatë pushtimit (1941-1944), shumica u bashkua me forcat e boshtit me qëllime irredentiste, për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Si rezultat i shqetësimeve të kryera nga Çamët në atë kohë (1941-1943) në bashkëpunim me pushtuesit, popullsia e krishterë lokale migroi ose rezistoi me krijimin e grupeve të vogla të rezistencës, ose u bashkua me EAM dhe EDES. Deri në fund të luftës, një numër shumë i kufizuar i ish-donatorëve të çamëve u bashkua me ELAS. Më 17-18 gusht 1944, u bë beteja e Meninas, e cila ishte më e rëndësishmja e dhënë nga forcat e rezistencës kundër pushtuesve gjermanë në Epir. Atje, forcat e bashkuara të EDES-it mundën gjermanët. Ndër viktimat janë edhe 86 të vdekur dhe disa të burgosur, ndër të cilët 9 Çamë. Pas përfundimit të luftës, gjithë popullsia muslimane Çame u largua në Shqipëri për shkak të aktivitetit me autoritetet okupuese italiane dhe gjermane. Shumë prej tyre u vendosën në Shqipëri dhe më pak në Turqi dhe Shtetet e Bashkuara. Regjimi stalinist i Republikës Popullore të Shqipërisë u dha atyre shtëpi me qëllim për të thyer prezencën kompakte në zonat e banuara nga popullata greke (Vorio Epiri). Në të njëjtën kohë, rreth 8,000 grekë që jetonin në Shqipëri, nën presion, ikën në Greqi gjatë asaj periudhe (1945-1946) .Në Greqi, nga rreth 20,000 Çamë që ishin para luftës në Thesprotia, sipas regjistrimit të 1951, ishin vetëm 127 . Më 23 maj 1945, Gjykata e Posaçme e Gjykatës Speciale të Janinës dënoi 1,930 Çamë në mungesë, duke mbyllur përfundimisht rrugën e tyre të riatdhesimit.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Politike Politike BASHKIA TIRANE erion veliaj integrimi i shqiperise ne BE sheshi cameria Shqiperia ne be BASHKIA TIRANE erion veliaj integrimi i shqiperise ne BE sheshi cameria Shqiperia ne be

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje