LIVE UPDATES
Bota

Bashkia e Nju Jorkut heq statujën e Thomas Jefferson, motivi ishte skllavëria

23 Nëntor 2021, 17:31 Nga DOSJA
Bashkia e Nju Jorkut heq statujën e Thomas Jefferson, motivi ishte

SHBA – Një statujë e Thomas Jefferson është hequr nga bashkia në Nju Jork , sepse themeluesi dhe presidenti i tretë i SHBA skllavëroi njerëzit.

Një ekip pune kaloi disa orë të hënën duke hequr statujën 7 metra të lartë nga piedestali i saj në dhomat e këshillit duke e manovruar me kujdes në një arkë druri për ta dërguar në “udhëtimin” e shkurtër drejt Shoqërisë Historike të Nju Jorkut.

Sipas The Guardian, komisioni i projektimit publik të qytetit, anëtarët e të cilit emërohen nga kryetari i bashkisë, Bill de Blasio, votoi më herët gjatë ditës për ta dëbuar statujën, të skalitur në 1833. Disa anëtarë donin që ajo të qëndronte në ekspozitë publike në vend që të qëndronte në hollin e një vendi, në Central Park West, që tarifon hyrjen prej 22 dollarë.

Ka pasur një debat të madh mbi fatin e statujës së Nju Jorkut, e cila u krijua nga artisti francez Pierre-Jeanne David d’Angers si model për një statujë bronzi të ekspozuar në rotondën e Kapitolit të SHBA. Lëvizjet e anëtarëve të këshillit për njerëzit me ngjyrë dhe latinë për të hequr statujën fituan tërheqje në mes të një vlerësimi kombëtar mbi racizmin dhe figurat e diskutueshme historike, duke çuar në heqjen e memorialeve diku tjetër.

Në Nju Jork, mendimet janë të përziera për heqjen e statujës së Jefferson. Vendimi për të hequr statujën u mor në fillim të këtij viti, pas një periudhe introspeksioni në vazhdën e trazirave neo-naziste në Charlottesville, Virxhinia, në vitin 2017. Në korrik, aktivistët festuan rrëzimin e një statuje në Charlottesville të gjeneralit konfederativ Robert E Lee, dikur një pikë tubimi për supremacistët e bardhë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota arrin në new york new york new york city thomas jefferson arrin në new york new york new york city thomas jefferson

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK