LIVE UPDATES
Aktualitet

Basha: Berishës nuk i kam hyrë në hak! Nuk ka fuqi të thërrasë Kuvendin (DEKLARATAT)

23 Tetor 2021, 09:55 Nga DOSJA
Basha: Berishës nuk i kam hyrë në hak! Nuk ka fuqi të

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se deri më tani ka mbështetjen e 97% të anëtarësisë së partisë. Kjo ishte deklarata e thënë nga kryedemokrati gjatë konferencës së përbashkët me nënkryetarët Grida Duma dhe Gazment Bardhi për gazetarët e pranishëm.

Teksa po fliste për largimin e Luan Baçit nga kryesia e PD-së në Fier, për të cilin zbuloi se ka dhënë dorëheqjen një vit më parë, Basha shtoi se mbështetja e anëtarësisë së partisë ndaj tij ka shkuar deri në 97%.

Mbështetja e anëtarësisë së PD-së për mua ka shkuar 97% tani që po flasim!’– tha Basha.

Për vendimin e marrë ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, Basha u shpreh se nuk ka asnjë faj, madje shtoi se nuk i ka hyrë aspak në hak, duke shtuar: Unë mund ti kem hyrë në hap Zotit, Berishës jo’.

I pyetur se nëse do të mbledhë Kuvendin Kombëtar të PD-së nëse Berisha mbledh firmat, kryedemokrati u shpreh se ai nuk ka asnjë mbifuqi mbi statutin e partisë.

“Sali Berisha nuk ka asnjë mbifuqi mbi statutin e Partisë Demokratike. Shqipëria dhe shqiptarët kanë halle të tjera dhe problematike të tjera.’- tha Basha.

Kryetari i Partisë Demokratike, duke iu përgjigjur deklaratave të ish-kreut të PD-së Sali Berisha i cili është kundër vettingut politik të propozuar, tha se kjo është një nismë e propozuar një vitin 2018. Basha shtoi se madje edhe vetë Sali Berisha e ka firmosur dhe të gjitha ndryshimet janë në bazë të rekomandimeve të Komisionit të Venecias, duke i kërkuar ish-kryetarit që t’i qëndrojë firmës së tij.

Basha paralajmëroi kryeministrin Edi Rama se nuk do ia dalë që të sabotoje të tre Komisionet e kërkuara nga PD. Basha tregoi se ka marrë informacione se Rama dhe Balla kanë urdhëruar që të mos miratohet komisioni për ‘Becchetin’. Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi tha se ditën e hënë, PD do të depozitojë në Gjykatën Kushtetuese, kërkesë për shfuqizimin e vendimit të Kuvendit për të mos lejuar ngritjen e komisionit hetimor për çështjen Becchetti.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

 

VD-Fati i atyre që kundërshtojnë? Basha: Jam akuzuar se kam qenë tepër i butë

Çështja ‘Beccheti’/ Bardhi: Të hënën do depozitojmë në GJK vendimin e Kuvendit

Basha:Dy vëllezër kanë ditë në burg se mblodhën dëllinja,SPAK qilimkuqi nuk vepron

VD-‘Kunja’ për Syri TV, Basha: Më dhemb si jeni katandisur, inshallah kthehet prapë

Basha: Berisha nuk ka fuqi mbi statutin, nuk thërras institucione paralele

Largimi i Baçit nga PD/ Basha: Ka dhënë dorëheqjen 1 vit e gjysmë më parë

Basha: Zotit mund ti kem hyrë në hak, Berishës jo

Berisha ka frikë nga vettingu? Basha: Ka firmosur në 2018, është fakt

‘Ka frikë/Basha: Pse gënjen Rama për sekret kur dokumenti i ‘Becchetit’ është publik

Basha: Komisionet hetimore mund të vonohen, por nuk pengohen dot!

Basha: Komisioni hetimor i domosdoshëm për të penguar përsëritjen e krimit

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike basha me gazetaret 23 tetor 2021 lulzim basha basha me gazetaret 23 tetor 2021 lulzim basha

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni