Politike

“BILD” për Bashën: Lobimi rus prej 675,000 dollarësh u bë për të mos pranuar Shqipërinë në BE. PS: Të hetohet, akuzë e rëndë

 • Balla: Zbardhi dosjen kriminale
 • Fuga kërkon hetim me fjalët e kreut të PD-së: Gjithçka është e qartë
 • BILD artikull për kreun e PD-së dhe Lulzim Bashën. Media gjermane shkruan se 675,000 eurot, të paguara nga rusët për Nick Muzin për llogari të Partisë Demokratike kanë patur si qëllim pegimin e Shqipërisë drejt BE-së. PS-ja kërkon hetim.
  Featured image of article: “BILD” për Bashën: Lobimi rus prej 675,000 dollarësh u bë për të mos pranuar Shqipërinë në BE. PS: Të hetohet, akuzë e rëndë Taulant Balla, Endri Fuga dhe Lulzim Basha
  Përditësuar:

  TIRANË– Media gjermane ”Bild” ka vënë sot në skaner çështjen e lobimit të Partisë Demokratike që kryesohet nga Lulzim Basha. Në artikullin e publikuar, media gjermane zbërthen të gjitha lëvizjet e Bashës, teksa shton se ky lobim është bërë për të ndaluar anëtarësimin e Shqipërisë në BE, përsa kohë që qeveriset nga kryeministri Edi Rama. “Bild”, shkruan ndër të tjera se paratë, 675,000 euro, të paguara nga rusët për Nick Muzin për llogari të Partisë Demokratike kanë patur si qëllim pegimin e Shqipërisë drejt BE-së.

  Më poshtë keni shkrimin e plotë të medias prestigjioze “BILD”:

  Megjithë pengesat, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ende shpreson të udhëheqë vendin e tij drejt BE. Në vendin e tij, megjithatë, ai gjithashtu takon rezistencën. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Konservatore Demokratike e Shqipërisë (PDSH), po përpiqet me të gjitha forcat të rrëzojë kryeministrin socialist. Përdoren jo vetëm mjete demokratike: Fushatat e dyshimta në internet, dokumentet e nxjerra dhe regjistrimet komprometuese janë shpërndarë qëllimisht. Me sa duket është një nga lobistët më me ndikim në botë. Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA, strategu politik i zënë kanadez Nick Muzin mbështet kundërshtimin e Shqipërisë.

  Rrjeti i Nick Muzin

  Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në një larmi sistemesh politike. Lista e klientëve të lidhur me të është mbresëlënëse. Ai mbështeti republikanët George Ë. Bush, Ted Cruz, John Mçain dhe madje edhe Donald Trump në fushatën zgjedhore në SHBA. Në 2017 ai u punësua nga Gjiri i Shtetit të Katarit. Në emër të Emirit, ai do të përmirësonte marrëdhëniet e vendit arab me delegacionin Trump dhe me komunitetin hebre në Shtetet e Bashkuara. Misioni dështoi. Për shkak se Muzin nuk u regjistrua në agjencinë e Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara FARA si këshilltar i një shteti të huaj, atij iu desh të hiqte dorë nga Katar. Pra, tani klienti tjetër: Opozita shqiptare, e cila dëshiron të parandalojë pranimin e Shqipërisë në BE nën kryeministrin aktual me të gjitha fuqitë – dhe kostoja e përdorimit të Muzins padyshim që kushton shumë.

  Sipas dokumenteve nga agjensia amerikane FARA, Muzin duhej të merrte 675,000 euro për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai. Sasia e tarifës dhe origjina e parave tani e sjell klientin në nevojë. Lulzim Basha, drejtuesi i Partisë Demokratike Shqiptare, kishte nënshkruar kontratën me Muzin. Një tarifë prej 25,000 dollarë ishte rënë dakord tre herë. Sidoqoftë, shumë më tepër u paguan. Për këtë arsye, hetimet ndaj liderit të opozitës Basha filluan në Shqipëri në qershor. Ai vetë mohon se ka shpërdoruar apo taksuar para, flet për një fushatë të ndyrë dhe akuzon akuzuesit se janë të korruptuar.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Po nga kanë ardhur paratë për Muzin? Më poshtë është në dosje: Muzin vetë konfirmoi pagesën e fondeve për autoritetin amerikan FARA. Në një raport të mëvonshëm FARA, kompania që u shfaq si klient ishte një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: Biniatt Trade LP. Gjurmët e Tregtisë Biniatt çojnë dikur nëpër botë: nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi. Përkundër këtij zgjerimi global, kompania ka më pak para se çdo mini-startim: Sipas regjistrit britanik të biznesit, Biniatt Trade ka një kapital aksionesh prej 100 £. Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell PDSH-në shqiptare dhe kreun e saj të opozitës Lulzim Basha në vështirësi të mëtejshme të shpjegimit. Sepse prapa Biniatt Trade është një rrjet i ndërmarrjeve të mbivendosur – në fund të të cilit ka disa njerëz me ndikim të biznesit nga Rusia. Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa kompani ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhra nga qeveria ruse.

  Për kreun e qeverisë, çështja është e qartë

  Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një provë e qartë që Rusia është prapa përpjekjeve të lobistit të lartë Nick Muzin. Në fakt, Rusia ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE. Pranimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan. Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike Shqiptare tha: “Partia Demokratike nuk ka pasur lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse”. Një deklaratë që vështirë se po ndriçon duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit të lartë dhe njerëzve të biznesit rus. Sidoqoftë, makinacionet e dyshimta ishin të suksesshme: Përfaqësimi i BE paralajmëroi opozitën që herët se bojkoti parlamentar i saj dhe destabilizimi i brendshëm që mund të vinte mund të rrezikojnë seriozisht rrugën e Shqipërisë drejt BE.

  Pas këtij shkrimi, kanë ardhur edhe reagime nga Partia Socialiste. Endri Fuga dhe Taulant Balla shprehen se kjo është një akuzë e rënë dhe se duhet hetuar mbi këtë çështje.

  (f.m/dosja.al)

  • 20:48

   Artkulli i “Bild” ndaj Bashës, Balla: Zbardhi dosjen kriminale

   Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste ka reaguar pas artikullit të publikuar nga media gjermane “BILD” në lidhje me për paratë ruse që kanë sponsorizuar kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Në një status në Facebook, Balla shkruan se media gjermane ka zbardhur një dosje kriminale dhe shton se Partia Demokratike është në një akuzë tepër të rëndë të provuar botërisht.“BILD-i gjerman zbardh dosjen kriminale “Basha-675mijë dollar. A QËNDRON RUSIA PAS FUSHATËS KUNDËR ANËTARËSIMIT NË BE?” Partia Demokratike e Shqipërisë është sot nën një akuzë tepër të rëndë të provuar botërisht. Gazeta gjermane i ka dedikuar një artikull të posacëm 675 mijë dollarëve të lobingut Rus për Partinë Demokratike me qëllim pengimin e çeljes së negociatave të Shqipërisë me BE, nje dite pasi prestigjozja britanike “The Times” kish publikuar nje artikull po per financimin e fshehte ne llogari te Bashes. Gazeta gjermane ka bërë një analizë të gjatë ku thuhet ndër të tjera se gjithë këto para të paguara nga rusët për Nick Muzin për llogari të PD kanë patur si qëllim pegimin e Shqipërisë drejt BE-së. Më poshtë artikulli i plotë të BILD i cili tregon edhe njëherë se si përmes një financimi rus, Lulzim Basha tentoi t’i vinte flakën Shqipërisë dhe të dëntonte më çdo mjet imazhin e Shqipërisë dhe hapjen e bisedimeve oër anëtarësim mes BE dhe Shqipërisë,”– shkruan Balla në statusin e tij.

  • 20:48

   Artikulli i “Bild” për Bashën, Fuga kërkon hetim me fjalët e kreut të PD-së: Gjithçka është e qartë

   Endri Fuga, drejtori i komunikimit me mediat në Partinë Socialiste ka kërkuar një hetim të plotë për paratë ruse që kanë sponsorizuar kreun e Partisë Demokratike Lulzim Bashën, të cilës media gjermane “Bild” i dedikoi një artikull. Në një status në Tëiterr, Fuga shkruan se tashmë është gjithçka e qartë.“Jo per gje, por sic thote Lulzim Basha “kur e shkruan Bild eshte e vertete”. Dhe tani Bild thote se Basha perdori 675 mije euro kunder integrimit te ShqiperiseU bë e qartë tani! Kishte para ruse që sponsorizonin Lulzim Basha në një fushatë kundër rrugës së Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE. Kërkohet një hetim i plotë dhe i pavarur,”- shkruan Fuga, duke cituar fjalët që përdorte kryedemorkati në kohën që “Bild” publikoi përgjimet për dosjen “184”.

  Një Koment në ““BILD” për Bashën: Lobimi rus prej 675,000 dollarësh u bë për të mos pranuar Shqipërinë në BE. PS: Të hetohet, akuzë e rëndë

  1. lylzimi i ka lidhjet e forta shiko si ja ka ba tet me di bildit… po te klikojsh ne faqen e tekstit tek bild.de per lyllin del kshu error ,,,,,Fehler 404 Not Found
   Die von Ihnen gewünschte Seite konnte leider nicht gefunden werden.
   Fehlercode: 404 (Not Found)
   Dieser Service ist im Moment nicht verfügbar.
   Wir arbeiten bereits daran und bitten Sie um Verständnis.

  Shto Koment