LIVE UPDATES
Politike

Balla sërish për aferën ‘CEZ’: I ka shkaktuar shtetit shqiptar 418 mln USD dëm. Çfarë presim nga SPAK

27 Dhjetor 2019, 21:52 Nga DOSJA
Balla sërish për aferën ‘CEZ’: I ka shkaktuar shtetit

TIRANË- Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla mbrëmjen e sotme ishte i ftuar në studion e emisionit “JAVA” në RTSH ku ka folur për një sërë çështjes që lidhen me aktualitetin politik në vend.

Duke folur për kërkesën e Kuvendit drejtuar gjykatës për kalimin e dosjes së “CEZ” tek SPAK Balla tha se kjo aferë i ka kushtuar shtetit shqiptar një dëm prej 418 milion dollarë.

Rishtetëzimin e CEZ e ka bërë po qeverisja Berisha. Shpesh në rrugë më takojnë njerëz dhe më thonë Taulant çfarë po bëhet me akuzat që ke bërë kur ke qenë në opozitë, apo akuzat e tjera për keq qeverisjen e Berishës në tetë vite. Kushdo që mendon se ne, unë apo kolegë të mi i kemi harruar ato akuza, e ka krejtësisht gabim. E tillë është dhe një prej dosjeve më domethënëse për thellësinë dhe të përfshirjes së shumë politikanëve në korrupsion. E tillë është dosja e CEZ e cila ka fillesën e saj që në fund të vitit 2005 kur qeveria e sapo ardhur në pushtet e Berishës nisi procedurën që u mbyll në vitin 2009 dhe që nga komisioni ynë hetimor u konkludua se dëmi që iu krijua shtetit ishte 418 milionë dollarë, për privatizimin dhe shkeljet e tjera më pas, pasi jo vetëm që u gabua për privatizimin, por dhe shkeljet të mëtejshme. Berisha jo vetëm ka gabuar me privatizimin, por ka favorizuar kompaninë çeke në dëm të interesave të vendit.

Dua t’ju them që për herë të parë që Komisionet hetimore nuk kanë prodhuar rezultat konkret, ky komision hetimor, po mund të jetë i vetmi, që nga A te ZH ka bërë të gjithë procedurën dhe me votën e 74 anëtarëve të Kuvendit dhe Ilir Metës, kanë votuar që kjo dosje dhe raporti t’i shkojë prokurorisë sipas dispozitave të kodit penal te Prokurori i Përgjithshëm, tani shkon drejt për drejt në SPAK.

Më datë 18 dhjetor Prokuroria e Tiranës ka vendosur pushimin e çështjes për mbylljen e hetimeve në ngarkim të personave të kallëzuar. Edhe përpara disa kohësh ka pasur disa përpjekje për të mbyllur dosje. Gjykata la disa detyra, që nuk u realizuan nga ana e prokurorit. Ajo që është më qesharake është fakti se prokurori deklaron se ne kemi kërkuar ta marrim në pyetje një prej personave të kallëzuar prej nesh dhe që mban statusin e dëshmitarit kyç, pasi është personi që 12 ditë para zgjedhjeve të 28 qershorit 2009 ka shkuar në një bankë të nivelit të dytë në Shqipëri. Ky person njihej si sekseri i shitjes së OSSH, shumë pranë zyrave të tua, duke tërhequr 6.8 milionë euro, duke i quajtur duke i justifikuar si fitim i tij për sekserllëkun për shitjen e kompanisë së tij. Në gjuhën më të thjeshtë është sekserllëku është konsulenca. Ky person duhet marrë në pyetje se me çfarë kontrate e ka marrë këtë përfitim. Nga e-mail-e rezulton se ky kishte komunikim dhe ish zyrtarë të nivelit të lartë dhe madje dhe familjarë të ish-kryeministrit. Nuk ka padi të re. Në mënyrë juridiksionale, të gjitha çështjet për akuza që përfshihen ndaj zyrtarëve të lartë, sikurse është ndikimi ushtrimit të paligjshëm, apo korrupsioni… Unë i kam rënë bilbilit, që kjo nuk është më çështje që gjykohet nga gjykata e Tiranës, por nga SPAK”, deklaroi ai.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike afera cez ngrihet spak sali berisha taulant balla afera cez ngrihet spak sali berisha taulant balla

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra