LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Studimi: Ky është parashikuesi më i besueshëm i vdekjes në moshë të re

Raporti mes belit dhe ijeve konsiderohet një tregues më i besueshëm i shëndetit dhe jetëgjatësisë sesa BMI.

24 Shtator 2022, 19:00 Nga k.m.

Studimi: Ky është parashikuesi më i besueshëm i vdekjes

SUEDI- Vlera më e madhe e raportit bel-ije si një tregues i vdekjes së parakohshme krahasuar me Indeksin e Masës Trupore (BMI). Kështu është mësuar nga hulumtimet e reja nga shkencëtarët kanadezë të paraqitur në Konferencën vjetore të Shoqatës Evropiane të Diabetit (EASD) në Stokholm.

BMI përdoret gjerësisht për të vlerësuar peshën e një personi, e llogaritet duke pjesëtuar kilogramët me katrorin e lartësisë (kg/m2), nëse është midis 18.5 dhe 24.9 kg/m2, pesha konsiderohet normale.

“Megjithatë BMI nuk e merr parasysh shpërndarjen e yndyrës. Ky indeks nuk merr parasysh se ku dhjami është i përqendruar rreth ijeve ose belit, kështu që BMI nuk parashikon me saktësi rrezikun e sëmundjes ose vdekshmërisë," thotë Irfan Khan, një student i mjekësisë në Departamentin e Shëndetit të Kolegjit Universitar Cork në Irlandë, i cili kreu hulumtimin në bashkëpunim me shkencëtarët nga Kanadaja.

Studiuesit donin të përcaktonin nëse raporti i mesit dhe ijeve (WHR) ose indeksi i masës yndyrore (FMI) mund të parashikonte më me besueshmëri vdekshmërinë në lloje të ndryshme të shpërndarjes së yndyrës.

Së pari, studiuesit analizuan të dhënat nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar dhe dokumentuan se nivelet më të larta të yndyrës shkaktojnë rritje të vdekshmërisë. Hulumtuesit më pas aplikuan masa të përcaktuara gjenetikisht të obezitetit – domethënë informacion në lidhje me gjenet që lidhen me treguesit e mësipërm (BMI, WHR, FMI) – në të dhënat për 25,297 burra dhe gra, shëndeti i të cilëve ishte monitoruar si pjesë e studimit të Biobank në Mretërinë e Bashkuar. Mosha mesatare e pjesëmarrësve ishte 61.6 vjeç dhe 59.3% ishin meshkuj.

Ky krahasim tregoi se rreziku i vdekjes së parakohshme ishte më i ulët për ata me raportin më të ulët dhe rritej me rritjen e shifrave të raportit. Për shembull, çdo rritje me një njësi në WHR rriti gjasat e vdekjes së parakohshme dy herë më shumë.

Siç shpjegon Irfan Khan, përparësia e madhe e raportit 'bel me ijë' është se merr parasysh depozitimin e yndyrës në bark, një faktor kyç për jetëgjatësinë dhe rrezikun e vdekjes nga sëmundjet kardiometabolike, por që nuk merret parasysh gjatë llogaritjes së masës trupore.

Për studiuesit, mesazhi është i qartë: raporti i belit ndaj ijeve duhet të zëvendësojë indeksin e masës trupore si një mjet i thjeshtë për të llogaritur një peshë të shëndetshme.

Për ta llogaritur ju matni belin në lartësinë e kërthizës dhe më pas kaloni shiritin nga pika më e gjerë e perimetrit të ijeve. Pastaj pjesëtoni numrin e parë me të dytin. Nëse, për shembull, perimetri juaj i belit është 60 cm dhe ijet tuaja janë 80 cm, atëherë raporti është 60/80= 0,75. Për meshkujt preferohet që ky raport të mos kalojë 0,95, ndërsa femrat 0,80.

raporti bel-ije

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet