LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Sting ndërpret koncerti dhe jep mesazhin e fortë: Demokracia është zhgënjyese por ende ja vlen të luftojmë për të

Ai i kërkoi një aktori popullor polak, Maciej Stuhr, të dilte në skenë për të përkthyer paralajmërimin e tij se demokracia ishte "në rrezik të madh të humbte nëse nuk e mbrojmë atë".

10 Gusht 2022, 12:50 Nga d.a.
Sting ndërpret koncerti dhe jep mesazhin e fortë: Demokracia
Sting

POLONI- Muzikanti britanik Sting ndërpreu një koncert në Varshavë të shtunën mbrëma për të paralajmëruar audiencën e tij se demokracia është nën sulm në mbarë botën dhe për të denoncuar luftën në Ukrainë si "absurditet i bazuar në një gënjeshtër".

Sipas mediave të huaja, ai i kërkoi një aktori popullor polak, Maciej Stuhr, të dilte në skenë për të përkthyer paralajmërimin e tij se demokracia ishte "në rrezik të madh të humbte nëse nuk e mbrojmë atë".

Alternativa e demokracisë është burgu, burgu i mendjes. Alternativa e demokracisë është dhuna, shtypja, burgimi dhe heshtja,” tha Sting dhe më pas kaloi dorën në fyt në një gjest që tregon prerjen e fytit.

Ai duket se i referohej justifikimeve që Rusia është përpjekur të ofrojë për pushtimin e saj, duke përfshirë një pretendim rus se po përpiqet të "denazifikojë" Ukrainën, një demokraci e udhëhequr nga një president hebre.

Lufta në Ukrainë është një absurditet i bazuar në një gënjeshtër. Nëse e gëlltisim këtë gënjeshtër, gënjeshtra do të na hajë”, shtoi Sting. 

Ata që ishin në audiencë në Stadiumin Kombëtar në Varshavë mund të kuptonin gjithashtu një referencë për vendin e tyre. Sting tërhoqi duartrokitje veçanërisht të forta kur tha se demokracia është e çrregullt dhe zhgënjyese “por ende ia vlen të luftohet për të”.

Qeveria e Polonisë akuzohet shpesh nga Bashkimi Evropian dhe organizatat e të drejtave të njeriut për gërryerjen e normave demokratike përmes përpjekjeve të saj për të forcuar kontrollin mbi gjykatat dhe median, për të kufizuar të drejtat riprodhuese të grave dhe për t'u përfshirë në anti-LGBTQ.

sting komuniteti lgbtqi+ maciej stuhr

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike