LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Si Lufta Civile Spanjolle solli idenë e Orwellit për 'Big Brother'

Romani "1984" zhvillohet në Londër, por burim frymëzimi për autorin ishin konfliktet e armatosura në Barcelonë.

2 Dhjetor 2022, 18:50 Nga k.m.
Si Lufta Civile Spanjolle solli idenë e Orwellit për 'Big
George Orwell

Nuk kalon asnjë dekadë, vit apo javë pa ndodhur diçka për të na rikthyer te romani i George Orwell, në "1984". Fuqia e librit është e tillë që konceptet e tij – si Big Brother dhe Policia e Mendimit – janë të njohura për miliona njerëz edhe nëse nuk e kanë lexuar librin. 1984 mund të lexohet si një distopi, një profeci, një satirë, një tezë politike, një roman fantastiko-shkencor, një thriller psikologjik ose histori horror, një makth gotik, një tekst postmodern dhe një histori dashurie. Është gjithashtu një nga veprat më të famshme të letërsisë artistike në botë.

{ërvoja e Orwellit në Luftën Civile Spanjolle u bë forca shtytëse pas krijimit të vëllimit.

"Historia ndaloi në vitin 1936,"- i tha Orwell mikut të tij Arthur Kessler, autor i Darkness at Noon. I referohej momentit kur totalitarizmi u shfaq në Evropë. Në atë kohë historia ndaloi dhe lindi “1984”.

Spanja ishte një moment përfaqësues i këputjes në jetën e Orwellit, pika e tij zero. Romani zhvillohet në Londër, por idetë e tij lindën në rrugët e Barcelonës gjatë Luftës Civile Spanjolle. Orwell mbërriti në Spanjë plot optimizëm revolucionar, por pas disa muajsh në frontin e Aragonit, atmosfera e terrorit që përjetoi në Barcelonë në maj të vitit 1937 është ajo që ai e përcolli më vonë në '1984'.

Kjo ngjarje e veçantë ndodhi kur komunistët, pas urdhrave të Kremlinit, u ngritën kundër ish-aleatëve të tyre anarkistë. Pasuan pesë ditë dhunë, duke lënë mijëra të vdekur. Orwell e dëshmoi këtë sepse ai luftoi në radhët e POUM (Partia e Punëtorëve të Bashkimit Marksist), një grup komunist spanjoll anti-stalinist. Ai gjithashtu kuptoi se jeta e tij dhe e gruas së tij, Eileen O'Shaughnessy (e cila ishte gjithashtu në qytet), ishin në rrezik. Çifti anglez ishte me fat: ata u larguan nga Barcelona dhe i mbijetuan luftës, por nuk i harruan kurrë ngjarjet.

Tensionet midis grupeve të ndryshme politike nuk e befasuan Orwell-in, por gënjeshtra e thënë me qëllim. Një nga këto gënjeshtra ishte se komunistët kishin arritur të "çmontonin" një rrjet tradhtarësh anarkistë që komunikonin - nëpërmjet radiostacioneve sekrete dhe mesazheve të shkruara me bojë të padukshme - me fashistët që komplotonin për të vrarë liderët republikanë.

Gjatë spastrimit komunist, Barcelona pati një atmosferë makthi dhe u bë "një azil të çmendurish", siç thoshte Orwell. Ishte një vend ku paranoja, shpifjet dhe thashethemet krijuan një atmosferë kaq toksike saqë edhe ata që nuk ishin përfshirë në intriga e shihnin veten si komplotistë.

Orwell ishte shtyrë në Spanjë nga urrejtja e tij ndaj fashizmit, por ai u largua 6 muaj më vonë me një armik të dytë: mizoria dhe pandershmëria e komunistëve e tronditën atë.

Orwell besonte se e vërteta ishte gjëja më e rëndësishme, edhe nëse ishte e pakëndshme. Kur mbërriti në Londër, autori kërkoi një vend për të botuar atë që kishte parë në Barcelonë. Por i gjithë shkrimi i Orwell thekson vlerën e përvojës së jetuar. Pra, gënjeshtrat politike të thëna në Spanjë dhe fshehja e së vërtetës në Angli ndryshuan perceptimin e tij për realitetin.

"Çdo vepër që kam shkruar që nga viti 1936 është shkruar, drejtpërdrejt ose tërthorazi, kundër totalitarizmit dhe në favor të socializmit demokratik," deklaroi Orwell në esenë e tij të vitit 1946 "Pse shkruaj", pak para se të fillonte punën për romanin e tij.

Më pas, në ishullin skocez të Jura, Orwell shkroi "1984" në një shtëpi që po huazonte nga miku i tij gazetar në The Observer. Ai pinte duhan me zjarr, edhe pse ishte i dobësuar nga bronkiti, i cili përfundimisht u shndërrua në tuberkuloz. Orwell mbante një armë me vete në çdo kohë, sepse ishte i bindur se një anëtar i Partisë Komuniste Angleze mund të shfaqej atje për ta vrarë. Romani u botua në vitin 1949.

Që atëherë, "1984" është kthyer në një ikonë kulturore me aludime pothuajse të pafundme. “1984” mbetet libri të cilit i drejtohemi kur e vërteta gjymtohet, gjuha shtrembërohet, pushteti abuzohet. Libri është interpretuar në mënyra të ndryshme me kalimin e kohës. Gjatë Luftës së Ftohtë të gjatë, ajo u lexua si një vepër antistaliniste, dhe në të vërtetë shumë u burgosën ose u ekzekutuan për leximin ose shpërndarjen e saj. Të burgosurit politikë të Evropës Lindore e panë atë një mrekulli letrare, duke i shtyrë ata të pyesin me emocion gazetarët perëndimorë: Si mund t'i dinte Orwell të gjitha këto? Ata ishin të habitur që libri mund të shpjegonte me kaq saktësi kushtet në të cilat jetonin, si ndiheshin, si u vëzhguan.

Ashtu si në të kaluarën, sot "1984" funksionon si një medium mbi të cilin çdokush mund të hidhte vizionin e tij për të ardhmen. Këto ditë, romani i Orwell-it shihet mbi të gjitha si një alegori për lajmet e rreme dhe realitetet alternative të promovuara nga qeveri si ajo e Donald Trump-it, ku shfaqeshin personazhe orwellian si Rudy Giuliani.

“1984” është një libër me shumë qëllime, por mbi të gjitha është një libër zgjimi, i krijuar për të na zgjuar, sepse flet për brishtësinë e së vërtetës përballë pushtetit. Ne jemi paralajmëruar. Në qershor 1949, disa muaj para se të vdiste, George Orwell informoi redaktorin e tij Frederic Warburg se “morali për t'u tërhequr nga kjo situatë e rrezikshme makthi është e thjeshtë: Mos e lini të ndodhë. Kjo varet nga ju."

george orwell 1984

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN