LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Dua Lipa: Si u kthye ylli 27-vjeçar në asin e komunikimit të Shqipërisë

Dua Lipa po reklamon vendin e saj në çdo cep të globit - Por a mjafton ky pasion i tepruar i saj?

3 Dhjetor 2022, 14:59 Nga k.m.
Dua Lipa: Si u kthye ylli 27-vjeçar në asin e komunikimit të
Dua Lipa

BRITANI E MADHE- Deri vonë, eksporti më i njohur i Shqipërisë ishin aktorët John dhe Jim Belushi. Pas vdekjes së parakohshme të vëllait të tij të madh nga droga në vitin 1982, komediani Jim shpesh i është referuar vendit të tij të origjinës. Duke dëshmuar lidhjen e pathyeshme emocionale me të, ai merrte pjesë herë pas here në aktivitete të komunitetit shqiptaro-amerikan, kontribuoi në aktivitete bamirësie dhe u fotografua me Edi Ramën gjatë vizitës së tij në Tiranë.

Ndër të tjera, ai e ka përshkruar gjerësisht përvojën e tij si emigrant i gjeneratës së dytë: Askush në lagjen tonë në Çikago nuk e njihte Shqipërinë dhe kjo më bëri të ndihesha si i huaj. Që atëherë, shumëçka ka ndryshuar. Globalizimi e ka kthyer botën në një vend disi të unifikuar, amerikanët kanë treguar një interes rudimentar për çdo gjë që i kapërcen kufijtë e tyre territorialë dhe Dua Lipa është bërë një yll i klasit të parë i shtrirjes globale.

Por si ka lidhje kjo këngëtare e re pop me vendin? Pavarësisht moshës së saj të re dhe faktit që ajo ka lindur dhe është rritur në Londër, ylli 27-vjeçar është kthyer në asin e komunikimit të Shqipërisë, duke shërbyer si një ambasadore ideale dhe praktikuese e diplomacisë kulturore. Ndryshe nga kolegja e këngëtares Rita Ora, e cila edhe pse e lindur në Kosovë nga prindër shqiptarë, kur u transferua në Britaninë e Madhe dhe filloi karrierën e saj, shmangu vendin e origjinës, Dua Lipa e tha me zë të lartë se ishte shqiptare.

Për këtë arsye, presidenti i Shqipërisë, Bajram Begai, i dha shtetësinë shqiptare, duke e falënderuar për kontributin e saj në përhapjen e reputacionit të shqiptarëve ndërkombëtarisht.

“Është një gëzim i papërshkrueshëm i madh një pranim i tillë”, është përgjigjur Lipa, e cila para kamerave ka bërë një foto pasaporte, ka dhënë shenjat e gishtave dhe ka firmosur një kërkesë për kartë identiteti.

Video dhe foto të ngjashme që shfaqin këngëtaren duke ngritur flamurin shqiptar e veshur me një fustan në ngjyrat e saj u postuan shkurtimisht në Instagramin e saj për kënaqësinë e 87.5 milionë ndjekësve të saj. Kështu janë edhe pamjet nga koncerti i fundit i turneut të saj botëror, i cili u zhvillua në sheshin qendror Skënderbej të Tiranës.

“Në këtë mënyrë kam dashur të nderoj festën e Pavarësisë së vendit tim”.

Kështu bënë mijëra emigrantë shqiptarë, duke vërshuar rrugët e Londrës dhe duke shkaktuar irritim tek shoferët që mbetën të bllokuar për orë të tëra në rrugë. Ata vazhdimisht u binin borive dhe mbanin flamurin shqiptar. Nuk është hera e parë që Shqipëria është yll në rrjetet sociale të Lipës, e cila është rritur në përmasa në dy vitet e fundit krahas nisjes së karrierës së saj. Në të kaluarën ai ka postuar një video në të cilën kërcente me një gotë në kokë nën tingujt e muzikës tradicionale shqiptare.

“Më thuaj që je shqiptar pa më thënë se je shqiptar.”

Klipi ka mbledhur mbi shtatë milionë shikime. Kjo u pasua me foto të panumërta nga pushimet e saj në resortin turistik Kep Merli në jug të Shqipërisë. Përveç fotove mahnitëse, ajo u bëri thirrje ndjekësve të saj që të vizitojnë “një nga vendet më magjike në botë”. Për një vend që ka qëndruar i shkëputur nga bota për afro 50 vjet, përpjekja e fundit për të përmirësuar imazhin e tij duke ndërtuar hotele luksoze dhe duke bërë reklama, kjo reklamë ishte jo vetëm e mirëpritur, por edhe e vlefshme. Të bollshme kanë qenë edhe fotografitë e Lipës për “kulturën e paeksploruar të Kosovës”.

Disi, ajo dhe miqtë e saj të famshëm u shmangën destinacioneve të njohura turistike, duke zgjedhur Prishtinën dhe pjesët bregdetare të Shqipërisë për pushimet e tyre verore. Dhe pikërisht kështu ajo bëri një gabim që kërcënoi reputacionin e saj, pasi hashtag-u #cancelDuaLipa shumë shpejt vërshoi internetin.

Këngëtarja kishte postuar një pankartë që përshkruante një hartë ku Shqipëria dukej se zotëronte pjesë të Greqisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Serbisë dhe krahinës separatiste të Kosovës me fjalën greke të lashtë "autoktone". Kjo nuk është diçka e re... Është ideja e njohur nacionaliste e “Shqipërisë së Madhe”, ide që promovon bashkimin e të gjitha trojeve ballkanike që nacionalizmi shqiptar i konsideron të tijat!

Lipa ka lindur në Londër në vitin 1995. Prindërit e saj kishin emigruar atje tre vjet më parë. Ata kishin lënë pas Prishtinën dhe një jetë në të cilën edhe diçka e dhënë si energjia elektrike konsiderohej luks. Infrastruktura joadekuate, edhe para luftës, papunësia e lartë, mundësitë minimale për avancim dhe izolimi i rajonit më të varfër të ish-Jugosllavisë shkaktuan një valë masive imigrimi.

“Shqipja ishte gjuha ime e parë, e flisja në shtëpi dhe anglishtja ishte gjuha ime në shkollë dhe ajo që flisja me miqtë e mi.” 

Lipa ishte 12 vjeçe kur shikonte në televizorin e një shtëpie fqinje të bashkatdhetarëve të saj Kosovën të shpallte pavarësinë e saj në shkurt të vitit 2008.

“Më kujtohet kur pashë gëzimin e prindërve dhe të familjes sime dhe të gjithëve, dëgjova të gjithë qytetin të gjëmonte kur erdhi Ditën e Pavarësisë”. Në të vërtetë, pak para se të fillonte vitin e parë të shkollës së mesme, familja u kthye në Prishtinë. Në fillim Dua ishte e emocionuar. 50 Cent u bë ylli i parë i madh që luajti në Stadiumin e Prishtinës në vitin 2007. Një mikeshë e familjes e ndihmoi të takohej me një avokate më të mirë argëtuese. Ai sapo kishte rritur Lana Del Rey. Trajektorja e saj në rritje kishte filluar tashmë. Në vitin 2017, ajo ishte artistja e parë e nominuar për pesë Brit Awards (çmimet e famshme të muzikës britanike).

Ishte i njëjti vit që ai këndoi në fillim të finales së Ligës së Kampionëve në Kiev. Në vitin 2019 erdhi konfirmimi absolut se ia doli. Ajo fitoi një çmim Grammy si Artistja më e Mirë e Re. Në total, ai ka fituar tre çmime Grammy, tre Brit Awards, dy MTV EMA dhe një MTV VMA. Ai punon me yjet më të mëdhenj në planet, si Elton John dhe Mick Jagger, Mark Ronson dhe Diplo, deri te Chris Martin dhe Andrea Bocelli i Coldplay.

Arritjet artistike të Dua Lipës nuk janë vetëm të padiskutueshme, janë gjithashtu të admirueshme. E vetmja gjë e sigurt është se Dua Lipa është tashmë një superarmë komunikimi për shqiptarët në fushën e diplomacisë kulturore.

Marrë dhe përkthyer nga Protothema

dua lipa

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!