LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mosmarrëveshja e Musk për blerjen e Twitter, gjyqi shtyhet për në tetor

Gjyqi mes miliardierit Elon Musk dhe Twitter shtyhet për në muajin tetor.

20 Korrik 2022, 07:29 Nga s.s
Mosmarrëveshja e Musk për blerjen e Twitter, gjyqi shtyhet për
Elon Musk dhe Twitter

SHBA- Gjyqi i miliardierit Elon Musk dhe kompanisë Twitter shtyhet për në muajin tetor nga një gjykatës amerikan. Musk u largua nga oferta e tij për blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh në fillim të korrikut, duke bërë që kompania ta padisë atë. Twitter shpreson se gjykata do të urdhërojë Musk të përfundojë blerjen me çmimin e rënë dakord prej 54.20 dollarë për aksion, raporton BBC.

Musk ka akuzuar Twitter për fshehje të informacionit rreth llogarive të rreme. Ekipi i tij ligjor ka bërë thirrje që gjyqi të mbahet në fillim të vitit të ardhshëm për shkak të kompleksitetit të tij, por Twitter kërkoi një datë të sigurt për në muajin shtator. Të martën, një gjykatës në shtetin e Delaware ra dakord me kompaninë dhe tha se një vonesë në gjyq do të krijonte një "re pasigurie". "Vonesa kërcënon dëm të pariparueshëm. Sa më e gjatë të jetë vonesa, aq më i madh është rreziku", tha kancelarja Kathaleen St Jude McCormick. Padia e akuzoi Musk për shumë shkelje përpara se të firmosnin kontratën. Në seancën dëgjimore të martën, këshilltari kryesor i Twitter, William Savitt, tha se pasiguria e vazhdueshme nëse marrja do të vazhdojë apo jo "i shkakton dëm Twitter çdo ditë". Ekziston një teori që Musk ende dëshiron të blejë Twitter, ai thjesht po përpiqet të rrëzojë çmimin. Ekipi ligjor i Musk donte që ky gjyq të ndodhte vitin e ardhshëm. Ata pretenduan se u duhej më shumë kohë për të gërmuar të dhënat në llogaritë e padëshiruara dhe se është e qartë se e gjitha kjo është një strategji me probleme të ndryshme që mund të vinë nga pas.

Ata përsëritën pohimin e Musk se Twitter mund të ketë më shumë llogari të rreme sesa pretendon. Kjo është një akuzë jashtëzakonisht e dëmshme për kompaninë. Reputacioni i Twitter tashmë ka marrë një goditje të madhe, ku të ardhurat e saj janë pothuajse tërësisht të bazuara në reklama, ku sa më pak njerëz të vërtetë të ketë platforma, aq më pak para mund të përfitojë kompania. Kjo është arsyeja pse Twitter dëshiron që ky proçes të zgjidhet sa më shpejt. Skenari më i mirë për kompaninë është që Musk ta blejë atë për 54.20 dollarë për aksion. Kjo është arsyeja pse ky gjykim është një lajm i mirë për Twitter. Kjo gjë i bën më shumë presion Elon Musk, i cili përballet me perspektivën për të blerë një kompani që nuk dëshiron më ta blejë.Një avokat i zotit Musk, Andrew Rossman, argumentoi se ai mbetet një nga aksionarët më të rëndësishëm të Twitter. Ai tha se çështja duhet të shkojë në gjyq vitin e ardhshëm në një plan "të arsyeshëm" që do t'u jepte të dyja palëve kohë për t'u përgatitur.

elon musk twitter

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!