LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Dua Lipa hapi festivalin “Sunny Hill” në Prishtinë: Faleminderit për mbështetjen

Para fillimit të festivalit, këngëtarja Dua Lipa tha në një konferencë me gazetarë se ndjehet krenare që është kthyer në Kosovë.

4 Gusht 2022, 22:58 Nga I.A
Dua Lipa hapi festivalin “Sunny Hill” në Prishtinë:
Dua Lipa

KOSOVË- Të enjten në mbrëmje në Prishtinë u hap festivali i muzikës “Sunny Hill” që organizohet nga Fondacioni me të njëjtin emër i këngëtares me famë botërore, Dua Lipa.

Para fillimit të festivalit, këngëtarja Dua Lipa tha në një konferencë me gazetarë se ndjehet krenare që është kthyer në Kosovë.

“Faleminderit për mbështetjen, për ndihmën dhe dashurinë që po na jepni çdo ditë që ne ta bëjmë një festival të tillë. Ndihem shumë krenare që jam këtu që kam mundësi me e sjell performancën. Po ndihem shumë mirë që jam në shtëpinë time edhe në vendin tim dhe të kem mundësi të bëj diçka të tillë”, tha këngëtarja Lipa e cila edhe hapi festivalin.

Organizatorët thanë se pjesëmarrës në festival sivjet do të jenë mes tjerësh edhe artistë të njohur si J Balvin, Diplo, Skepta, DJ Regard, AJ Tracey, Mahmood dhe interpretues shqiptarë.

Organizatori i festivalit “Sunny Hill”, Dukagjin Lipa tha se “festivali “Sunny hill” është një nga organizimet më të mëdha në Ballkanin Perëndimor dhe definitivisht gëzon vëmendje pozitive ndaj Kosovës. Unë gjithmonë përpiqem që të promovojë të rinjtë tanë dhe mendoj se jemi me shumë fat që kemi talent të shumtë në Kosovë, talent të shumtë në industrinë e muzikës dhe në arte në përgjithësi dhe mendoj se të rinjtë e Kosovës meritojnë më shumë se sa mundësitë që i kanë”, tha ai.

Zoti Lipa tha se në festival pritet që të ketë më shumë se 20 mijë pjesëmarrës nga vende të ndryshme.

Në qershor të këtij viti mbajtja e këtij festivali në Prishtinë u anulua për shkak të mosmarrëveshjeve rreth një prone që i ishte ndarë Sunny Hill-it nga komuna e Prishtinës. Organizatorët thanë se do ta zhvendosin festivalin në Tiranë, meqë mosmarrëveshjet politike pamundësuan mbajtjen e tij në Prishtinë.

Një marrëveshje ndërmjet qeverisë së Kosovës dhe komunës së Prishtinë mundësoi rikthimin e festivalit në Prishtinë, pas reagimeve të shumta që kishte nxitur vendimi për mos mbajtjen e tij në kryeqytet.

Pas Prishtinës ku festivali mbahet nga sonte deri më 7 gusht, ai do të mbahet edhe në Tiranë nga 26 deri më 28 gusht. Festivali Sunny Hill filloi në vitin 2018 në Prishtinë dhe u mbajt sërish në vitin 2019. Ndërsa pandemia e COVID-19 pamundësoi mbajtjen e tij më 2020 dhe 2021.

Marrë nga VOA

dua lipa

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave