LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Brad Pitt bën debutimin e tij si skulptor në ekspozitën e Finlandës

Brad Pitt ka bërë debutimin e tij si skulptor, në Muzeun e Artit Sara Hildén në Tampere, Finlandë. Veprat artistike të aktorit të A-List shfaqen së bashku me ato të muzikantit Nick Cave dhe artistit Thomas Houseago për ekspozitën "Ne", e hapur deri më 15 janar 2023.

20 Shtator 2022, 07:07 Nga s.s
Brad Pitt bën debutimin e tij si skulptor në ekspozitën e
Brad Pitt

SHBA- Brad Pitt ka bërë debutimin e tij si skulptor, në Muzeun e Artit Sara Hildén në Tampere, Finlandë. Veprat artistike të aktorit të A-List shfaqen së bashku me ato të muzikantit Nick Cave dhe artistit Thomas Houseago për ekspozitën "Ne", e hapur deri më 15 janar 2023. Ndër nëntë veprat e Pitt në shfaqje janë një strukturë në formë shtëpie e bërë me silikon, e cila duket si e qëlluar me plumba, është skulptura e tij e parë ndonjëherë, nga viti 2017, "House A Go Go": një shtëpi prej 45 cm e bërë nga lëvorja e pemëve.

Pjesët më të mëdha përfshijnë një kuti bronzi me madhësi arkivoli që përshkruan duart, këmbët dhe fytyrat që përpiqen të depërtojnë strukturën në kënde të ndryshme, dhe skulpturën e varur në mur me suva "Duke të synuar ty, të pashë, por ishte shumë vonë këtë herë", nga 2020, i cili përshkruan një përleshje me armë midis tetë figurave. Ylli i "Bullet Train" thuhet se filloi të bënte art qeramik, pas divorcit të tij nga aktorja Angelina Jolie, në vitin 2017, raporton CNN.

Në një deklaratë të dërguar me email për Gazetën Art, Pitt rrëfeu për rikthimin e tij në botën artistike: "Për mua ka të bëjë me reflektimin e vetvetes... Ai lindi nga pronësia mbi atë që unë e quaj një "inventar radikal i vetvetes". Dhe duke u bërë vërtet brutalisht i sinqertë. me mua dhe duke marrë parasysh ata që mund të kem lënduar dhe momentet që sapo kam gabuar".

Kantautori australian Nick Cave po bën gjithashtu debutimin e tij artistik, ku "The Devil: A Life" është vepra e parë e madhe vizuale e tij. Ai përfshin 17 pjesë individuale që variojnë nga 6 deri në 46,5 cm të larta, secila e punuar me dorë, e pikturuar dhe e lustruar nga ai në Angli, midis viteve 2020 dhe 2022. 

Të dy skulptorët e rinj i krijuan këto vepra në dialog me Houseago-n shumë më me përvojë. Artisti britanik e ka praktikuar këtë gjë për gati tre dekada dhe ka treguar punë në Bienalen e Whitney në 2010.

Në Tampere, Houseago, i cili njihet më mirë si skulptor, tregon një sërë pikturash, një medium me të cilin filloi të eksperimentonte vitet e fundit. Veprat vijnë nga seria e tij në shkallë të gjerë "Visions" që u bë jashtë dhe u frymëzua nga simbolistët evropianë duke përfshirë Edvard Munch të Norvegjisë. Ai tregon gjithashtu skulptura të reja të bëra nga druri i kuq dhe suva që ai i bëri në përgjigje të veprave në koleksionin e fondacionit Sara Hildén, si skulptura e Alberto Giacometti-t "Gruaja në një karrocë" nga vitet 1943 deri në 1962.

Duke folur për vendimin e tij për të organizuar një shfaqje të përbashkët mes tij, Cave dhe Pitt, Houseago tha në deklaratën për shtyp: "Unë nuk jam një. Unë jam një NE!"

brad pitt skulptor finlande

Sondazh

Poll

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku