LIVE UPDATES

skulptor

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Skandali i radhës me sigurinë ushqimore, në krye të AKU Gjirokastër emërohet një skulptor. Çuçi nis fushatën elektoral - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali i radhës me sigurinë ushqimore, në krye të AKU Gjirokastër emërohet një skulptor. Çuçi nis fushatën elektoral

11 Shtator 2020, 10:26 Nga DOSJA

Skandalet në lidhje me sigurinë ushqimore në Shqipëri, duket se nuk kanë të sosur. Më i fundit ka ndodhur në Gjirokastër, kur jo më larg se dje, në krye të këtij institucioni rajonal, është vendosur një person, me profesion skulptor, ish-kandidat i Partisë Socialise për Këshillit Bashkiak po në këtë qytet, në votimet e vitit 2019.

Bëhet fjalë për Armand Hilaj, i cili është emëruar në vend të Z.Besim Ibrahimi, i cili për shkak të mbushjes së viteve dhe daljes në pension, është detyruar të lërë këtë detyrë që e mbante prej vitit 2013.

Alert.al dhe Qendra Alert, duke e konsideruar një skandal dhe papërgjegjshmëri në lidhje me të gjithë zinxhirin e sigurisë ushqimore, veçanërisht dhe në kuadër të Kapitullit 12, ka mundur të mësojë CV e Hilajt, në të cinën thuhet se, ka kryer studimet të Akademinë e Arteve, dega Skuplturë, ndërsa si eksperienca pune ka shënuar, “Kryetar i Këshillit të Qarkut” dhe “Drejtor” (pa e specifikuar se ku, në komuninale, ujësjellës-kanalizime, në ndonjë subjekt privat apo ofiçinë ose muze).

Ndërkohë, edhe te kualifikimet ka shkruar në CV e firmosur nga vet ai, se ka kryer një masker shkencor, pa specifikuar degën, profilin, universitetin etj. Gjithësesi, e sigurt është që nuk e ka bërë këtë mastër për asnjë prej degëve që lidhen me bujqësinë, blegtorinë, apo asgjë që lidhet me ushqimin. Dhe e fundit në CV e tij, tek rubrika “aktivitete shoqërore e politike”, Hilaj shkruan se, ka qenë Kryetar i PS, Antigone.

Emërimi i Hilajt në krye të këtij instituciioni rajonal mjaft të rëndësishëm tregon qartazi që, siguria ushqimore nuk është aspak prioritet. Veç të tjerash, pa llogaritur operatorët e biznesit ushqimor në Qarkun Gjirokastër, prodhues, tregtues e importues, kompani të mëdha, numrin e lartë të fermave etj, drejtoria që Z.Skupltor ka marrë për të drejtuar, ka në varësi dhe Pikat e Inspektimit Kufitar Kakavijë dhe 3 Urat në Përmet. Pikërisht këto PIK-e, kanë qenë dhe vazhdojnë të funskionojnë si vende fitimprurëse për inspektorët e aq më tepër drejtuesit e tyre, pasi çdo produkt ushqimor që importohet (dihet që me Greqinë kemi marrëdhënie të mëdha tregtare e importi produktesh ushqimore), kalon në kontrollin e AKU.

Për emërimin më të fundit në krye të AKU Gjirokastër, morëm dhe mendimin e një eksperti, në profesion Mjek veteriner, Z.Ervin Resuli. Sipasj tij, ky emërim tregon qartë që, në Qarkun Gjirokastër ka nisur fushata zgjedhore. “Përveçse është një skandal në lidhje me sigurinë ushqimore, ky emërim tregon se, Ministri Çuci, deputet i këtij qarku, ka nisur fushatën elektorale në Gjirokastër. Ndyrshe nuk ka si spjegohet, emërimi i një personi mjaft politik në këtë detyrë, i cili nuk ka asnjë lidhje, si në formim e si në eksperienca pune, me sigurinë ushqimore apo veterinarinë. KJo është dhe shpërndarje benefitesh, pasi edhe ministri i Bujqësisë është deputet i kësaj zone”. Madje, nga infot që kam unë, edhe stafeve të Ministrisë së Bujqësisë, kujtdo që ka sadopak akses në zonat e Qakut Gjirokastër, apo është nga ajo zonë, të nisë sigurimin e votave”, tha Resuli për Alert.al. Marrë nga Qendra ALERT . Alert.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet armand hilaj drejtori i aku ne gjirokaster armand hilaj drejtori i aku ne gjirokaster

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Shtator 2020, 09:48

TIRANË– Partia Demokratike ka denoncuar kryeministrin Edi Rama publikisht. Përmes Luan Baçit, i cili ka publikuar një formular, PD-ja pretendon se t...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN