LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Balenciaga nuk 'ndërgjegjësohet'/ Shtëpia e modës kundërpërgjigjet, kërkon 25 milionë dëmshpërblim

Balenciaga, duke parë kompaninë të zhytej në falimentim, shkoi në kundërsulm dhe duke dashur të largonte të gjithë përgjegjësinë, fajësoi prodhuesit.

4 Dhjetor 2022, 14:55 Nga a.l
Balenciaga nuk 'ndërgjegjësohet'/ Shtëpia e modës
Balenciaga

SHBA- Fushata e re e Balenciaga-s nxiti kritika të ashpra dhe rrëzoi aksionet e kompanisë në mbarë botën. Fotografimi i fëmijëve të mitur me arushë pelushi sadomazohistë ishte një frymëzim artistik i dështuar dhe i rrezikshëm, i cili u dënua edhe nga njerëz që e kanë mbësetur kompaninë për shumë vite, si Kim Kardashian.

Balenciaga, duke parë kompaninë të zhytej në falimentim, shkoi në kundërsulm dhe duke dashur të largonte të gjithë përgjegjësinë, fajësoi prodhuesit. Shtëpia e modës ngriti një padi prej 25 milionë dollarësh kundër producentëve të North Six dhe skenografit të xhirimeve, Nicholas Des Jardins, shkruan protothema.gr. 

Nuk ishin vetëm arinjtë sado-mazohistë që mbanin në krahë fëmijë të mitur, por edhe në xhirimet e sezonit të pranverës '23, shihet se në tavolinën e një fotografie është një dokument gjykate për një çështje të vitit 2008 që kishte arritur në gjykatës supreme të SHBA-së dhe përfshiu abuzimin e fëmijëve. Ky imazh shkaktoi edhe më shumë zemërim te qytetarët.

"Dua të kërkoj falje personalisht për zgjedhjen e gabuar artistike të konceptit për fushatën e fëmijëve dhe marr përgjegjësinë. Ishte e papërshtatshme që fëmijët të promovonin sende që nuk kishin të bënin me ta”, janë fjalët e drejtorit artistik dhe stilistit të shtëpisë Balenciaga pas bujës që shkaktoi fushata me fëmijët. 

@kermitnotkaren I don’t accept your aplogy Balenciaga. This is my opinion. Do your research and have your own opinion. #cancelbalenciaga #fyp ♬ original sound - kermitnotkaren

Dizajneri vazhdoi: Aq sa do të doja ndonjëherë të provokoja mendime përmes punës sime, nuk do të kisha menduar kurrë ta bëja këtë me një temë kaq të tmerrshme siç është abuzimi me fëmijët që dënoj. Perfekte. Më duhet të mësoj nga kjo, të dëgjoj dhe të punoj me organizatat për mbrojtjen e fëmijëve për të gjetur se si mund të kontribuoj dhe ndihmoj me këtë çështje të tmerrshme.

Në përfundim të deklaratës së tij, Demna vuri në dukje: I kërkoj falje kujtdo që u ofendua nga imazhet dhe Balenciaga ka garantuar se do të merren masat e duhura jo vetëm për të shmangur gabime të ngjashme në të ardhmen, por edhe për të marrë përgjegjësinë për të mbrojtur mirëqenien e fëmijëve me çdo kusht.  

Zhurma shpërtheu pasi fushata reklamuese e Balenciaga tregon dy vajza të vogla duke pozuar me arushë pelushi të veshur me aksesorët e shtëpisë, të cilat aludojnë për BDSM./Dosja.al

balenciaga skandali i balenciaga

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre