LIVE UPDATES
Aktualitet

I tradhëtoi blloku i shënimeve, 10 shqiptarët “kontrollonin” drogën në Angli

1 Nëntor 2021, 12:39 Nga DOSJA
I tradhëtoi blloku i shënimeve, 10 shqiptarët

ANGLI –Një grup kriminal prej 11 personash, 10 prej të cilëve shqiptarë, janë dënuar me burg në Angli pasi u shpallën fajtorë për prodhimin dhe shpërndarje droge.

Sipas Itv, ata janë dënuar me një total prej 37 vitesh, ndërsa kishin ngritur shtëpi bari në Ashford, Hertfordshire dhe Canveylsland dhe që prej vitit 2019 furnizonin me kanabis zona të gjera.  Gjatë aksionit të policisë u shkatërruan më shumë se 485 bimë kanabis si dhe u sekuestruan 61 mijë paund. Komploti për furnizimin me kanabis filloi të zbulohej në 19 tetor kur Njësia e Policisë Rrugore të Kent ndaloi një makinë që udhëtonte në M20 pranë Maidstone. Drejtuesi i mjetit ishte Drilon Dishi , dhe brenda efektivëve u gjet një bllok shënimesh, i cili përdorej si regjistër.

Dishi u arrestua dhe pranoi se dokumentet ishin të tijat, por pretendoi se ato përshkruanin ‘punë të vogla’ që ai kishte bërë në një fermë në Shqipëri, vendin e tij tij të lindjes. Ai mohoi se emrat e disa personave në fletë ishin identitete të bashkëkryetarëve dhe pretendoi se emri ‘Hekri’, duke iu referuar Hekuran Perhatit, ishte në fakt një emër për një metal. Një kontroll në pronën e tij çoi në sekuestrimin e 25,560 £ në para dhe Dishi fillimisht u akuzua se ishte i përfshirë në prodhimin e kanabisit. Ai u mbajt në paraburgim, por më vonë u lirua me kusht përpara se të arrestohej më tej si pjesë e komplotit më të gjerë të zbuluar në gusht 2020. Regjistri i sekuestruar nga Dishi, i kombinuar me dosjet e celularit të tij, u dha detektivëve një bazë informacioni të papërpunuar që çoi në identifikimin e vëllezërve Perhati, Doris dhe Hekuran.

Detektivët krijuan shpejt një pamje të detajuar dhe një përparim i rëndësishëm erdhi në qershor 2020 kur u identifikua një magazinë e papërdorur në Hertfordshire, një zonë rurale. Detektivët ishin në gjendje të dëshmonin se një numër i të dyshuarve, përfshirë Doris, Ylber dhe Fation Perhati, përfunduan punimet e ndërtimit për ta kthyer ambientin në një fabrikë të lulëzuar kanabisi.

Autorët e mëposhtëm u shpallën fajtorë për komplot për të furnizuar kanabis pas një gjyqi në Gjykatën e Maidstone Crown. Fation Perhati, 29 vjeç , dënuar 3 vite e 6 muaj burg,  Ylber Perhati, 39 vjeç , dënuar 5 vite burg, Klevis Prenga, 32 vjeç, dënuar 4 vite burg, Brooklyn Selita, 19 vjeç , dënuar 5 vite burg. Doris Perhati, 25 vjeç, dënuar 5 vite e 3 muaj burg, Hekuran Perhati, 34 vjeç, dënuar 5 vite e 7 muaj burg, Ndue Paluca, 30 vjeç dënuar 10 muaj burg, Dashmair Disha, 35 vjeç, dënuar 10 muaj burg, Kejvi Leba, 21 vjeç dënuar 1 vit e 5 muaj burg. Gjithashtu Adrian Toma, 24 vjeç, dënua 1 vit e 7 muaj burg.

Drilon Dishi, 37 vjeç, pa adresë fikse, ka pranuar gjithashtu se ka komplotuar për furnizimin me kanabis dhe do të paraqitet në Gjykatën e Maidstone Crown për një seancë dëgjimore të premten më 19 nëntor.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet 10 shqiptarët më të kërkuar në angli angli arrestohen 10 shqiparet ne angli kultivim droge ne angli shqiptaret furnizonin angline me droge 10 shqiptarët më të kërkuar në angli angli arrestohen 10 shqiparet ne angli kultivim droge ne angli shqiptaret furnizonin angline me droge

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra