LIVE UPDATES
Aktualitet

Arrestimi i Priftit/ Adriatik Lapaj: I jam mirënjohës së shpëtoi një familjar timin, operonte tre zemra në ditë…Prokuro

16 Shkurt 2021, 20:40 Nga DOSJA
Arrestimi i Priftit/ Adriatik Lapaj: I jam mirënjohës së

TIRANË– Avokati Adriatik Lapaj tha se i është shumë mirënjohës mjekut Edvin Prifti pasi ka shpëtuar familjarin e tij.

I ftuar në “Open”, Lapaj tha se Prokuroria ka gabuar që e ka lënë në burg mjekun në fjalë, pasi nuk është e drejtë në bazë të kodit të procedurës penale. Avokati tha se kur për një person ka prova të mjaftueshme që ka kryer vepra penale, futet në burg, ndërkohë që hetimet deri në gjetjen e provave, mund të bëhen edhe në gjendje të lirë.

Lapaj tha më tej se duhet menduar edhe diçka tjetër, që Shqipëria nuk e ka luksin të ketë në burg një kirurg që operonte tre zemra në ditë.

“Jo, jo…nuk është se i kam dalë në mbrojtje. Raportin me ligjin dhe drejtësinë të gjithë e kanë personal. Mirënjohja është një veprim në vendin tonë, edhe sikur të dënohet unë i jam mirënjohës që ka shpëtuar një familjar timin. Por menedoj në bazë të kodit të procedurës penale ka kushte kur duhet arrestuar, ka dy momente, momenti i hetimit dhe ai i gjykimit. Ti do hetosh dhe pastaj nëse rezulton do e arrestosh. Jo ta arrestosh njëherë, pastaj po na doli gjë rrugës e dënojmë, po s’na doli e lirojmë. Në bazë të nenit ai arrestohet në bazë të rrezikshmërisë së veprës, rreziku që të largohet dhe rreziku që të prishë provat. Në rastin konkret nuk ka pasur rrezik që të largohet. Është një nga ato vepra që nuk mund ta burgosësh drejt për drejt. Mund të kishte hapësirë. Si masë sigurimi do e detyroja që të bënte inventarin derisa të mbylleshin hetimet nga shtëpia e deri në spital. Nëse provohej që ai e kishte kryer këtë gjë atëherë të dënohej. Por t’i heqësh mundësinë një kirurgu që operon tre zemra në ditë mua më duket e tepruar,”- tha avokati Lapaj.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet adriatik lapaj arrestohet edvin prifti adriatik lapaj arrestohet edvin prifti

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive