LIVE UPDATES
Editorial

Armiku i vetëvetes

4 Dhjetor 2020, 20:47 Nga DOSJA
Armiku i vetëvetes

Nga Meri Lika

Në intervistën e tij për “Forbes” duke përmendur “vështirësitë” që ai ka për të na gdhendur ne “popullin e keq” që i kemi rënë për pjesë, dhe duke treguar se ai është “Lider i vetmuar”, kryministri ka përdorur vetëm një faqe të fjalorit që na shpjegon kuptimin e “Liderit të vetmuar”. Ai harron ta kthej librin në faqen ku shkruhet për sindromën e “Liderit të Vetmuar”.

Sipas fjalorëve të ndryshëm: Sindroma është një grup simptomash që ndodhin së bashku dhe janë karakteristikë e një sëmundjeje ose një pamje specifike patologjike, ndonjëherë të shkaktuara nga përputhja e më shumë se një sëmundjeje.

Një efekt i padëshiruar si pasojë e kësaj sindrome është se kur titullari zgjedh vetminë, si rregull është që ai të përfundojë duke gjeneruar një vizion “paternalist” brenda organizatës, ku “gjithçka duhet të kalojë përmes tij”, analizon Fedra Feola, menaxher në Great Place to Work.

Në këtë mënyrë, «asgjë nga ato që lideri propozon nuk reflektohet në jetën e përditshme të organizatës. Përkundrazi, gjithçka që ai ngre do të përfundojë të jetë e kundërta e asaj që gjeneroi idealisht. Pra, efekti është një ngrirje, ” thekson Carla Aguirre, doktoreshë në psikologjinë shoqërore dhe organizative nga Fakulteti i Shkencave Shëndetësore të Universitetit Katolik dhe profesoreshë në Institutin e Mirëqenies së këtij universiteti.
Kur vetmia zgjatet në kohë, lideri mund të vuajë probleme shëndetësore dhe stres (sindroma burn out), për shkak të konsumimit të gjeneruar nga këmbëngulja për të arritur qëllimet, deklaron Aguirre.

Sindroma kryministrore po na kushton shumë shtrenjtë. Lajmet e fundit na japin mundësinë të shohim se sa thellësisht është transformuar pozicioni strategjik i kryeministrit përballë zgjedhjeve të vitit 2021. Për herë të parë që kur ai ka filluar karrierën e tij politike, beteja që ai duhet të fitojë nuk është më sulmuese por mbrojtëse. Ajo që është në garë nuk është diçka që ai kërkon t’ua marrë rivalëve të tij, por diçka që ai tashmë e ka dhe që duhet ta mbrojë në mënyrë që të mos ia heqim. Duke qenë se ajo që ai dëshiron është të ketë një shumicë në parlament, të cilën tani ai vetë e kontrollon, do të dukej se beteja do të ishte po aq fyese dhe sulmuese sa ato të mëparshmet. Por ruajtja e atyre vendeve varet nga forca e imazhit të tij si një udhëheqës, dhe ai imazh është në rënie të madhe, dhe për shumë arsye ai e di që ky imazh do të vazhdojë të bjerë deri në fund të mandatit të tij.

Ky ndryshim në natyrën e betejës ka transformuar ndikimin e kohës në rezultatet e saj. Më parë, koha punonte në favor të tij, në një mënyrë të tillë që sa më e gjatë periudha që i paraprinte zgjedhjeve, aq më shumë mundësi kishte për të shtuar më shumë mbështetës të çështjes së tij. Tani, koha funksionon kundër tij sepse ai po e humbet mbështetjen, në një mënyrë të tillë që sa më shumë kohë të ketë deri në zgjedhje, aq më shumë njerëz mund ta braktisin kauzën e tij. Ironikisht, vetë kryeministri e ka krijuar këtë tendencë që njerëzit t’ia braktisin kauzën.

Ai përpiqet të rrisë popullaritetin me masa të cilat beson se e bëjnë të duket më mirë, por përkeqësimi i imazhit të tij vjen pikërisht nga ato masa, të cilat njerëzit kanë filluar t’i kuptojnë se vetëm i shkaktojnë dëme popullatës. Problemi, megjithatë, nuk duket të jetë aq serioz, sepse për të përmirësuar imazhin e tij kryeministri do të duhet të ndryshojë vetëm diçka: nga dukja sikur po bën gjëra të mëdha që na sjellin dobi në atë që të bëjë realisht gjëra, qoftë edhe të vogla, por që na bëjnë vërtetë dobi. Problemi i tij është se ai nuk e ka këtë mundësi. As ai, as skuadra që ai ka caktuar nuk kanë aftësinë për të bërë gjëra nga të cilat populli të përfitojë vërtetë. Ata nuk kanë as interesin, as aftësinë për ta bërë këtë. Më keq akoma, aftësia e tij për të bindur njerëzit se ai po bën diçka të mirë për vendin po zvogëlohet shumë shpejt sepse provat që po ndodh e kundërta po rriten me shpejtësi.

Kështu, për shembull, ndërsa kryministri mbetet i fiksuar për të shpenzuar shuma të mëdha parash në reklama dhe në programe që ai mendon se do t’i japin duartrokitje, ai vazhdon të shpërfillë me neglizhencë të pabesueshme nevojën e domosdoshme për të investuar në pajisje, ilaçe dhe organizim për të ndaluar sakrifikimin çnjerëzor të profesioneve shëndetësore në mes të pandemisë. Rezultati është se tashmë kanë vdekur shumë bluza të bardha, vdekjet po nxijnë përditë statistikat dhe shumica e këtyre vdekjeve po ndodhin vetëm për shkak të mungesës së këtyre investimeve. Kryeministri mund të fshehë të dhënat e të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi, por nuk mund ta fshehë numrin e profesionistëve shëndetësorë që kanë vdekur vetëm e vetëm sepse i detyron ata të punojnë pa pajisjet themelore mbrojtëse. Këta profesionistë nuk kanë vdekur sepse ky është rezultati natyror i pandemisë, por sepse kryeministri dhe qeveria e tij nuk kanë dashur të shpenzojnë shumat e vogla që do të ishin të nevojshme për t’i mbrojtur ata, ndërsa ka shpenzuar shuma të mëdha në propagandë dhe shfaqje të pushtetit.

Ky është vetëm një shembull i problemeve gjithnjë e më komplekse që do të mundojnë vendin si rezultat i rrethanave të vështira dhe vendimeve të këqija të qeverisë. Sa më komplekse të jenë këto probleme, aq më e vogël është aftësia e kryeministrit për t’i zgjidhur dhe aq më e madhe është aftësia e tij për t’i përkeqësuar ato siç ka bërë me COVID-19. Sa më shumë të veprojë në mënyrën e vetme që ai di të veprojë, aq më keq do të bëhen problemet, aq më shumë popullariteti i tij do të bjerë, dhe më pak shanse do të ketë për të fituar zgjedhjet.

Kështu, kryeministri po përballet me një proces fatalisht të vështirë. Shpresa për të fituar zgjedhjet e 2021 varet nga aftësia e tij për të ngadalësuar rënien e popullaritetit, një aftësi që praktikisht tashmë nuk ekziston më. Thjesht ai është armiku i vetvetes.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Editorial Editorial Meri Lika Meri Lika

Sondazh

Poll

Editorial 2 Dhjetor 2020, 09:52

Sindroma e Kësulëkuqes

Në vitin 1548, Étienne de La Boétie (shkrimtar francez) shkroi këto fjalë:  “Unë thjesht do të doja të kuptoja se si ndodh që kaq shumë njerëz, kaq shumë fshatr...

Editorial 2 Dhjetor 2020, 08:33

Ursula von der Leyen: Presidentja e krizave

Para një viti më 1 dhjetor Ursula von der Leyen mori detyrën si presidente e Komisionit Europian me plane të mëdha për mbrojtjen e klimës dhe politikën ndërkomb...

Editorial 30 Nëntor 2020, 09:20

Brexit: Vërtet raundi i fundit?

Se çfarë i pret pas 1 janarit 2021 doganierët francezë në portin e Doverit, kjo u kuptua që këtë javë që po mbaron në një simulim të kontrolleve të maune...

Editorial 29 Nëntor 2020, 21:21

Çfarë na pret në një botë post-pandemike?

Koronavirusi i ri, u duk i tillë thuajse çdo kuptim kur mbërriti në SHBA në muajt e parë të këtij viti. Si shoqëri, shumë njerëz e kuptuan se koha nuk is...

Editorial 26 Nëntor 2020, 18:44

Nën thundrën e kakistokracisë

Nga keqmenaxhimi i krizës sanitare dhe ekonomike po kalojmë tek humbja e kontrollit të të dyjave për shkak të paaftësisë së atyre që na qeverisin. Qeveria fillo...

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje