LIVE UPDATES
Politike

Anëtari i komunitetit Çam në Turqi, letër Shpëtim Idrizit: Krenohemi me PDIU-në, po bëni realitet ëndrrën e prindërve

18 Mars 2021, 12:12 Nga DOSJA
Anëtari i komunitetit Çam në Turqi, letër Shpëtim

TURQI– “Çami gjithmonë mbetet Çam”. Kështu e përfundon mesazhin e tij për kreun e PDIU-së Shpëtim Idrizi, njëri ndër anëtarët e komunitetit çam në Izmir të Turqisë.

Hecai Nuh, i ka dërguar një letër kreut të PDIU-së Shpëtim Idrizi, ku ndër të tjera shprehet se veprimtaria e Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet duhet përqafuar dhe mbështetur nga të gjithë.

Nuh vlerëson angazhimin e kryetarit të PDIU, Idrizi, në adresimin dhe lartësimin e çështjes Çame, për të bërë realitet ëndrrën e mijëra shqiptarëve çamë të dëbuar dhunshëm prej tokave të tyre, nga agresioni grek.

Më poshtë letra e plotë:

Në kujtim të prindërve të mi
Vëllai im i dashur çam Shpëtim Idrizi,

Më lejo të prezantohem. Prindërit e mi të dashur Mersin Nuh dhe Qerime Bresho Nuh janë nga Filati.

Unë kam lindur në Australi në vitin 1964, ndërsa në 1975 familja jonë u transferua në İzmir, Turqi. Prindërit e mi gjithmonë na rritën si shqiptarë të Çamërisë. Na mësuan traditën dhe kulturën tonë çame. Gjatë gjithë kohës prindërit e mi na rrëfenin për Çamërinë. Ata e thoshin gjithnjë me krenari që ishin shqiptarë të Çamërisë.

Babai im do të kishte qenë shumë krenar të njihej me ju. E do të kish biseduar kaq shumë me ju për Çamërinë. Gjatë gjithë jetës së tij ai mendonte për Çamërinë.

Mbaj mend kur z. Nuri Dino na vizitonte dhe qëndronte disa ditë në shtëpinë tonë. Mua më dërgonin për t’u kujdesur për dyqanin e familjes, ndërsa ata flisnin orë të tëra për Çamërinë. Unë isha kaq krenar që mund të ndihmoja sadopak, edhe pse isha veç 11-12 vjeçar. Kur shoh Shpëtim Idrizin dhe PDIU-në kujtoj ditët e mia të fëmijërisë dhe krenohem me prindërit e mi. Ata do të ishin pjesë e nismave dhe aktiviteteve që ju dhe PDIU po bëni për Çamërinë.

Kjo është arsyeja pse me gjithë zemër duhet të mbështesim Shpëtim Idrizin dhe anëtarët e PDIU-së. Ata po bëjnë realitet ëndrrat e prindërve tanë. Për mua nuk ka asgjë më të rëndësishme sesa realizimi i ëndrrave të tyre.

Babai im gjithmonë thoshte Çami gjithmonë mbetet Çam. TË FALA, H. NUH

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Politike Politike ceshja came Hecai Nuh komuniteti cam shpetim idrizi ceshja came Hecai Nuh komuniteti cam shpetim idrizi

Sondazh

Poll

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës