LIVE UPDATES
Aktualitet

Akuzat e Goxhajt, Qorri: Nuk jemi aq të pasur, nuk kam aplikuar te Soros

24 Dhjetor 2021, 14:01 Nga DOSJA
Akuzat e Goxhajt, Qorri: Nuk jemi aq të pasur, nuk kam aplikuar te Soros

TIRANË– Pedagogu Arlind Qorri ka reaguar pas akuzave që iu bënë nga avokati Altin Goxhaj pas publikimit të pagës. Goxhaj publikoi ditën e djeshme një listë pagash, në të cilën ishte dhe ajo e pedagogut. Ai u shpreh se paratë financohen nga Soros e se marrin miliona.

Qorri reagoi sot me anë të një shkrimi të bërë në ‘Facebook’, se çdo muaj një pjesë të rrogës ia dorëzon organizatës, e se nuk është aq i pasur sa u akuzua. Ai tregon se ka hapur një institut të quajtur Instituti për Kritikë dhe Emancipim Shoqëror (IKESH). Qorri thekson nuk ka marrë para dhe as ka aplikuar te fondacioni Soros ashtu siç u akuzua.

REAGIMI i Arlind Qorrit:

Nga aktivistët e Organizatës Politike, njeriu që paguhet më shumë jam unë. Buxheti i shtetit më jep plot 76.400 lekë në dorë (ose 97.073 lekë bruto) si pedagog. Çdo muaj një pjesë të rrogës ia dorëzoj Organizatës, ashtu siç bën, sipas takatit, çdo aktivist/e e OP. Me këto para nxjerrim ndoca rroga 50.000-lekëshe për të tjerë aktivistë që punojnë me kohë të plotë për Organizatën Politike. Në vendosjen e nivelit të pagës respektojmë me fanatizëm parimin e vjetër të së majtës: paga e organizatorit politik nuk mund të jetë kurrë më e lartë se ajo e një punëtori të kualifikuar. Afërmendsh nuk jemi aq të pasur dhe as kemi mijëra anëtarë që paguajnë kuotizacione, kështu që për të mbuluar disa shpenzime bazike të aktivitetit politik dhe për të mbajtur një grusht njerëzish si aktivistë profesionistë – pa të cilët jo sot, por në krejt historinë ka qenë i pamundur aktiviteti i dendur politik – kemi hapur një institut të quajtur Instituti për Kritikë dhe Emancipim Shoqëror (IKESH). Ndër vite kemi marrë mbështetje financiare nga disa fondacioneve të së majtës evropiane, si dhe nga sindikata të rëndësishme botërore pikërisht për të kontribuuar me mish e me shpirt për organizimin dhe vetëdijesimin e punëtorëve. Me këto të ardhura mbulohen pagat e disa shoqeve/shokëve të tjerë. Asnjëherë nuk kemi marrë para dhe as kemi aplikuar te fondacioni Soros – jo thjesht për të shmangur pocaqillëkun konspirativist, por edhe se jemi të vetëdijshëm se idetë dhe veprimtaria jonë politike janë antagoniste me interesat e miliarderëve “bamirës”.Sidoqoftë shumica dërrmuese e aktivistëve të Organizatës Politike nuk paguhen nga OP – jo vetëm se nuk kemi lekë mjaftueshëm, por edhe se e kemi parim të ruajmë një raport numerik dukshëm në favor të vullnetarizmit. Kësisoj shoqet dhe shokët e tjerë punojnë në call center-a, lokale, shitës në dyqane, motoristë picash, por edhe profesionistë të kualifikuar.Kthehemi tani te paga ime si pedagog. Ajo më mundëson të jetoj normalisht, pavarësisht se nuk m’i plotëson të gjitha nevojat. Gjithsesi nuk qahem pasi, sipas llogaritjeve, bëj pjesë te 7% më i paguar i shoqërisë. Për shkak se mendoj që nivelin e pagës time nuk e përcakton vetëm puna ime, por edhe mundi i keqpaguar i miliona punëtorëve anembanë Shqipërisë, prej 11 vjetësh mundohem t’ia kthej shoqërisë këtë borxh duke u përpjekur për të drejtat e punëtorëve dhe çdo njeriu të nëpërkëmbur. Dhe, së bashku me shoqet dhe shokët e mi krenarë, do të ecim kësaj rruge deri kur në Shqipëri të ngadhënjejnë e drejta dhe e vërteta. Post ScriptumJam i lumtur që dolën publikisht të dhënat e pagave jo vetëm se na vërtetuan pabarazinë e frikshme mes njerëzve të thjeshtë dhe puthadorëve të oligarkëve e pushtetarëve, por edhe sepse kjo është përgjigjja më e mirë ndaj këllirave konspiracioniste që kanë pretenduar herë pas here se unë jam pronar pallatesh apo se shoqet dhe shokët e mi paguhen miliona lekë. Ardhtë sa më shpejt dita kur të bëhen publike llogaritë bankare dhe pasuritë e paluajtshme të të gjithë pasanikëve!

Por, çfarë tha Goxhaj për Qorrin?

SHKRIMI I ALTIN GOXHAJT:

QUIZ PËR STUDENTËT që habiten me këta të Lëvizjes së Qorrit në Universitet se pse janë pro vaksinimit me detyrim. Shikojeni pak listën e pagesave të komunistëve që paguhen si specialist dhe analist organizimi (terma të denjë për KOMINTERNin dhe Rrjetin Soros). Gjeni kush i paguan me rroga nga 550 deri në 1000 Euro: Soros ? Veliaj ? Rama Marksi ? Minatorët e Bulqizës ? Proletariati Botëror ? Ja kshu kshu dhe ju habiteni se kush i paguante për sulmet fizike ndaj aktivistëve të tjerë dhe këto prrallat me sulme ndaj Veliajt, domatet dhe vezët Lojërat e Soros me diversantë. Ide e bukur kjo me shpik kështu institutesh komuniste që të mos merret vesh nga hyjnë dhe dalin milionat e Sorosit. Dhe të mendosh që këto janë vetëm rrogat e stafit, mendo kostot administrative, aktivitetet, dietat, materialet e propagandës, etj. sa miliona bëjnë çdo muaj. Mendoni sa i kanë faturuar vezët apo domatet kur bëjnë thiatro opozitare për ti gjuajtur politikanëve Dhe si u thonin studentëve? Jemi vullnetarë Gjysma e tyre në këtë listë pagesash janë apo kanë qenë ende studentë kur paguheshin sa 2 fishi i shokëve të bankave që u thahej pështyma nëpër call centera, sepse komunistat e të gjithë vendeve të botës i bashkon parazitizmi dhe propaganda pro diktaturave të sponsorizuara nga miliarderët!!!P.s. Këtë ma çoi një student kundër vaksinimit të detyruar që do vijë në Protestën e të Hënës 12:00

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet altin goxhaj arlind qorri skandali me pagat e qytetareve altin goxhaj arlind qorri skandali me pagat e qytetareve

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!