LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e elektricistit të 'shtëpisë së barit' në Belgjikë, dalin para gjykatës dy autorët e dyshuar, Festim Kalaj u qëllua me 6 plumba (EMRA)

Bëhet fjalë për dy shqiptarët, Erjon Hotaj dhe Armando Murati të cilët mohojnë akuzat. Ngjarja e rëndë ndodhi në maj të vitit 2019, ku trupi i Kalajt u gjet u pajetë nën një urë në zonën e Flanders Lindore nga një kalimtar i rastit, i cili pa këmbët e viktimës jashtë “pakos” më të cilën ishte mbështjellë trupi.

8 Dhjetor 2023, 11:44 Nga a.l
Vrasja e elektricistit të 'shtëpisë së barit'
Festim Kalaj

BELGJIKË- Autorët e dyshuar për vrasjen e eletricistit shqiptar Festim Kalaj, 40 vjeç, ngjarje e ndodhur 4 vite më parë pritet të dalin sot para gjykatës në Bruksel për t'u njohur me masat dhe për të zbardhur përgjegjësin për vrasjen. 

Bëhet fjalë për dy shqiptarët, Erjon Hotaj dhe Armando Murati të cilët mohojnë akuzat. Ngjarja e rëndë ndodhi në maj të vitit 2019, ku trupi i Kalajt u gjet u pajetë nën një urë në zonën e Flanders Lindore nga një kalimtar i rastit, i cili pa këmbët e viktimës jashtë “pakos” më të cilën ishte mbështjellë trupi.

Hetimet zbuluan se Kalaj u qëllua me 6 plumba, raportojnë mediat e huaja. 40-vjeçari dyshohet se është vrarë në banesën në emër të Erjon Hotajt. Ky i fundit ishte dëbuar nga Belgjika në prill 2016 për qëndrim të paligjshëm, por gjashtë muaj më vonë, hetuesit zbuluan se ai u kthye në Belgjikë me pseudonimin Florin Predescu.

Ata zbuluan se ai gjithashtu kishte marrë me qira një shtëpi me atë emër në zonën e Zwalm në Flandrën Lindore, dhe gjatë kontrollit të banesës policia gjeti në katin e dytë të asaj shtëpie një plantacion kanabisi dhe në banjë ku kishte gjurmë gjaku.

Hetimet u shtrinë më tej dhe u zbulua se Hotaj kishte shumë kontakte me një tjetër shqiptar, Armando Murati. Sipas fqinjëve të Hotajt, edhe Murati banonte në të njëjtën shtëpi me të, por të dy u zhdukën që pas vrasjes së Festim Kalajt.

Hotaj u arrestua nga policia franceze në qytetin e Clermont-Ferrand vetëm disa muaj më vonë, më 22 korrik, ndërsa Murati u kap më 20 shtator në Knokke-Heist, Flanders Perëndimore.

Pas arrestimit dy shqiptarët kanë deklaruar se e kishin punësuar Festim Kalajn për t’i ndihmuar në ngritjen e një plantacioni kanabisi në banesën e tyre.

Mësohet se dy shqiptarët e merrnin elektricistin çdo ditë me makinë për ta dërguar në banesën ku do ngrinin plantacionin e kanabisit, ndërsa Kalaj duhet ta mbante celularin të fikur dhe të ishte me kapuç në kokë, në mënyrë që të mos dinte adresën e saktë.

Sipas Hotajt, pas vrasjes së 40-vjeçarit qëndron shoqëruesi i tij Murati. Mësohet se Murati i ka kërkuar elektricistit të kthehet në Belgjikë, duke u arsyetuar se një kohëmatës në plantacion nuk funksiononte siç duhet.

Festim Kalajt kishte emigruar në Belgjikë në vitin 2012 për të punuar si elektricist. Ai mësohet se ka qëndruar për disa kohë në Sint-Niklaas, bashkë më familjen tij, bashkëshorten dhe dy fëmijët adoleshentë, një vajzë dhe një djalë. Pasi kompania më të cilën ai punonte kishte falimentuar, dhe ai kishte hasur vështirësi të gjente punë të re, bashkë me familjen Festim Kalaj është kthyer në Shqipëri. Por sipas bashkëshortes së tij, Kalaj ka udhëtuar sërish drejt Belgjikës më 7 maj 2019, pasi këtu i është ofruar një punë si elektricist. 

festim kalaj armando murati erjon hotaj

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni