LIVE UPDATES
Aktualitet

VOA: Votimi i shqiptarëve nga jashtë, një sfidë politike dhe teknike

Kryetari i KQZ-së, Ilirian Celibashi, thotë që, për suksesin e këtij procesi, nevojiten mirëkuptim i gjerë mes partive politike dhe afro 18 muaj kohë për ndryshimet ligjore.

24 Maj 2022, 19:40 Nga DOSJA
VOA: Votimi i shqiptarëve nga jashtë, një sfidë politike dhe
mbledhja

TIRANË- Shqipëria pritet të nisë përgatitjet për të siguruar votimin e shtetasve që banojnë jashtë vendit. OSBE e cilësoi realizimin e kësaj të drejte kushtetuese të shqiptarëve si një çështje urgjente, sa kohë që një e treta popullsisë së Shqipërisë banon jashtë vendit.

Kryetari i KQZ-së, Ilirian Celibashi, thotë që, për suksesin e këtij procesi, nevojiten mirëkuptim i gjerë mes partive politike dhe afro 18 muaj kohë për ndryshimet ligjore.

Për të realizuar votimin e shqiptarëve që banojnë jashtë vendit, partitë dhe institucionet kanë përpara një seri sfidash politike dhe teknike.

Pas një mirëkuptimi të gjerë shumëpartiak, duhen miratuar një seri ndryshimesh ligjore dhe rregulloresh për të arritur teknikisht besueshmërinë e një votimi të rregullt.

Në një konferencë të përbashkët me KQZ-në, kryetari i Pranisë së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo del Monaco, thotë se votimi nga jashtë vendit është është një çështje urgjente dhe një e drejtë kushtetuese dhe se shqiptarët meritojnë të zgjedhin dhe të përfaqësohen në jetën jetën politike të vendit të tyre, pavarësisht se ku jetojnë.

“Sipas statistikave zyrtare, më shumë se 1/3 e popullsisë së Shqipërisë banon jashtë, nga të cilët më shumë se 1,3 milionë kanë të drejtën për të votuar. Kjo është një pjesë e madhe të popullatës, e cila ka dhënë kontribut për zhvillimin dhe mirëqenien ekonomike e kulturore të vendit dhe që do të vazhdojë ta bëjë një gjë të tillë” - tha ambasadori Del Monaco.

Diaspora shihet shpesh si një ndihmë për të tërhequr investime, për të sjellë në Shqipëri paratë e remitancave në familje dhe për të dituritë në Shqipëri, por ajo ende nuk ka me Atdheun lidhje të forta politike dhe qytetare me atdheun, derisa ende nuk i mundësohet që të votojë nga jashtë për të zgjedhur deputetë.

Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, tha se votimi nga jashtë është një e drejtë kushtetuese për një numër të madh shqiptarësh, që jetojnë në shtete të tjerë.

“Ne nxitim punën serioze të insitucioneve të paanshme për t’u siguruar që në zgjedhjet e ardhshme do të plotësohen standartet më të larta dhe detyrimet e kërkuara nga Kushtetuta.

SHBA do të vazhdojnë mbështesin fort reformat, që janë të nevojshme për të fuqizuar institucionet shqiptare, të tilla si reforma zgjedhore dhe reforma gjyqësore. SHBA do të mbështesin procese zgjedhore, që do ta ndihmojnë shqipërinë të integrohet plotësisht në familjen europiane, ku i takon” - tha ambasadorja Kim.

Kryetari i KQZ-së, Ilirian Celibashi, thotë se mosbesimi i madh që kanë forcat politike ndaj njëra tjetrës për zgjedhjet brenda Shqipërisë bëri që ato të mos punojnë për votimin nga jashtë.

Ky proces, sipas tij, ka nevojë për një mirëkuptim të plotë mes palëve, dhe pritet të zgjasë deri në vjeshtën e vitit të ardhshëm, sepse duhet të hartohen amendamente dhe rregullore sa një Kod i ri zgjedhor vetëm për votimin nga jashtë.

“Në pikëpamjen time, votimi nga jashtë, veçanërisht në herën e parë të tij, ka si kusht të domosdoshëm pasjen e një konsensusi sa më të gjerë politik, thuajse të plotë, mbi çdo aspekt përgatitor dhe realizues të këtij procesi” - thotë zoti Celibashi.

Partitë shqiptare janë të njohura për humbjen e kohës me reformat zgjedhore dhe zvarritjen e marrëveshjeve deri në kufijtë e afateve.

Shqipëria është vendi me një nga diasporat më të mëdha në botë. Më shumë se një e treta e shtetasve të saj jetojnë në mënyrë të përhershme jashtë vendit. Por edhe pse e kanë emrin në Regjistrin e Zgjedhësve, e vetmja mënyrë që të votojnë, është që të vijnë fizikisht në Shqipëri.

Sipas një Anketimi të Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim, publikuar në fillim të këtij muaji, shumica e qytetarëve dëshirojnë që kjo e drejtë e diasporës të bëhet realitet dhe ata ta thonë fjalën e tyre në zgjedhje.

Ekspertët besojnë se votuesit nga diaspora nuk bien nën presionet e partive politike si ata brenda vendit, se mund të ndikojnë fuqishëm me votën e tyre mbi sistemin politik aktual të vendit, ndaj edhe partitë nuk kanë nxituar këto 30 vjet pluralizëm politik, që t’ua sigurojnë atyre këtë të drejtë kushtetuese.

Marrë nga VOA

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal