LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Qëlloi me armë 10 herë bashkëatdhetarin, kush është krimineli i rrezikshëm shqiptar që tmerroi Spanjën, agjentët zbuluan edhe një dhomë torture

Media spanjolle i ka kushtuar një artikull të shtënave të regjistruara në një restorant që tregon egërsinë e trafikut të drogës ndërsa ka ndarë edhe pamje nga sulmi. Më tej media spanjolle shkruan se sulmuesi ishte i lirë edhe u arrestua një vit më parë pas një rrëmbimi spektakolar.

27 Maj 2024, 18:19 Nga N.F
VIDEO/ Qëlloi me armë 10 herë bashkëatdhetarin, kush
Sulmi

SPANJË- Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me një rast dhune të regjistruar në Spanjë ku një shqiptar qëllon me armë drejt një përsoni tjetër. Media spanjolle i ka kushtuar një artikull të shtënave të regjistruara në një restorant që tregon egërsinë e trafikut të drogës ndërsa ka ndarë edhe pamje nga sulmi. Më tej media spanjolle shkruan se sulmuesi ishte i lirë edhe u arrestua një vit më parë pas një rrëmbimi spektakolar.


Autori përshkruhet si një djalë me kokë të rruar që shan me zë të lartë, ndërsa luan duke afruar tytën e armës pranë kokës së personit që kërcënon. Në atë moment, gjithçka që mbetet është të kërkosh mëshirë. Nuk është e vështirë të imagjinohet se ky miks ndjesish dhe mendimesh duhet t’i ketë ndodhurr viktimës së fundit të D.N . Një nga fantazmat e shumta të krimit të organizuar që bredh në Costa del Sol dhe lë gjurmë baruti dhe gjaku të lidhur me trafikun e drogës.

Një kriminel i rrezikshëm që ishte i lirë edhe pse u arrestua një vit më parë në një operacion për të liruar një të rrëmbyer në Benalmádena. Agjentët gjetën një dhomë torture në shtëpi, ku nuk mungonte një sharrë hark, gërshërë krasitjeje dhe një pistoletë me silenciator.

Ngjarjet për të cilat është arrestuar ky person me kombësi shqiptare, por që përdorte dokumentacionin e falsifikuar grek, kanë ndodhur rreth orës 21:00 të datës 13 prill. Ambjenti ishte një restorant në Qendrën Tregtare Guadalmina në Marbella  ku D.N dhe dy shoqëruesit u takuan me një bashkatdhetar për të diskutuar, supozohet se kishin lidhje me një sasi të vogël marijuanë.

Burime pranë rastit të konsultuara nga El Confidencial shpjeguan se biseda filloi të “nxehet” për shkak të “pabarazive”. Viktima, në një inferioritet të qartë, ka marrë një thikë që e ka fshehur dhe e ka tundur për të frikësuar palën tjetër. Por ai nuk ia doli. D.N nxori një armë dhe filloi të tërhiqte këmbëzën në mënyrë të përsëritur  dhe pa mëshirë.


Siç shihet edhe në pamjet në të cilat ka akses kjo gazetë, i riu tenton të arratiset përmes tarracës së lokalit, por përfundon në tokë nga goditjet e plumbave. Qitësi i afrohet dhe vazhdon të gjuajë duke i bërtitur. Ai synon kokën ndërsa përpiqen ta ndajnë dhe, kur duket se do ta vrasë, i rifiton një grimë kthjelltësie dhe ndalon. Më pas, DN dhe dy shokët e tij largohen nga ambientet.

I plagosuri ka pasur gjithsej dhjetë goditje. Njëra në anën e djathtë. Dhe shumica dërrmuese, në këmbë. Jeta e tij u shpëtua falë një mjeku jashtë detyrës që ndodhej në vendngjarje, i cili i ndali gjakderdhjen. Duke qenë se Policia Kombëtare e konsideron D.N si kreun e bandës së rrëmbyesve që më 3 maj 2023 kreu rrëmbimin e pabesueshëm të një biznesmeni që përfundoi pesë orë më vonë në një vilë luksoze në Benalmádena.

Personi i rrëmbyer ishte një individ me origjinë siriane, i cili menaxhonte një portofol kriptomonedhash. D.N dhe banda e tij, për të treguar se ishin seriozë, i dërguan një të njohuri të viktimës një fotografi në të cilën viktima shihej me fytyrë poshtë dhe me tytën e armës të mbështetur në kokë. Por ata bënë një gabim. Fotoja përmbante informacione që e çuan policinë në një zonë banimi pranë spitalit Xanit Internacional në qytetin e Benalmádena.

Kur kreu i organizatës u arrestua, ai mbante dokumentacion të falsifikuar grek . Ashtu si pas të shtënave në Marbella . Dhe identiteti i tij i vërtetë nuk u bë i ditur deri pas kësaj tentative vrasjeje. Pikërisht atëherë u bë e ditur se D.N është me origjinë shqiptare, i cili ka një skedë të pasur kriminale. Midis tyre: një kërkim nga autoritetet italiane për shkelje të dënimit me tetë vjet burg për përfshirjen e tij në tentativën për vrasjen e katër bashkatdhetarëve.

Specialistët e Grupit II dhe IV të Seksionit të Krimit të Organizuar të Komisariatit të Policisë Provinciale të Malagës morën përgjegjësinë për hetimet që u fokusuan në një vjedhje  të drogës dhe në të cilën bashkëpunuan homologët e tyre nga Stacioni i Policisë Marbella dhe Grupi III Greco Kosta del Sol.

Hetuesit kanë kryer një rikonstruksion të detajuar të ngjarjeve dhe itinerarit të të dyshuarve, i cili dha frytet e saj më 3 maj me arrestimin në Sevilje të dy personave me kombësi shqiptare. Njëri prej tyre, D.N tjetri, një bashkatdhetar me të cilin ishte takuar. D.N ka shkuar sërish në burg, si një vit më parë. Për sa kohë do ta mbajë qelinë këtë herë? Pesë ditë më vonë, në Madrid, agjentët e grupit II të të arratisurve të Komisariatit të Përgjithshëm të Policisë Gjyqësore kapën një djalë me origjinë kolumbiane, të cilin përgjegjësit e çështjes e vënë në dukje si personin që lehtësoi arratisjen me makinë të të arrestuarve të mëparshëm.

Gjatë operacionit Xhamia, siç quhej ky aksion policor, u kryen tre kontrolle në shtëpi – dy në Malaga dhe një në Sevilje – ku u sekuestruan 12 mijë euro cash, disa telefona celularë dhe dokumente me interes për hetimin. Të hetuarit, në varësi të shkallës së pjesëmarrjes së secilit prej tyre, akuzohen për veprat penale të vrasjes në tentativë, anëtarësim në organizatë kriminale, armëmbajtje pa leje dhe falsifikim dokumentesh. D.N ka shkuar sërish në burg si një vit më parë. Për sa kohë do ta zërë qelinë këtë herë? Vendosni baste.

spanje shqiptar te shtena

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme