LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Piranjat brenda bazës së narkotikëve, droga sheshit brenda pallatit të braktisur

Pallati 6-katësh i ndërtuar para viteve ’90 është kthyer në një bazë narkotikësh duke sjellë shqetësime te banorët e lagjës. Godina është e braktisur që pas tërmetit të vitit 2019 dhe është klasifikuar për shembje. Pavarësisht se kanë kaluar vite, dhe pallatet për rreth janë shembur, nuk ka ndodhur kështu me këtë pallat. 

22 Shtator 2023, 22:27 Nga I.A

VIDEO/ Piranjat brenda bazës së narkotikëve, droga sheshit brenda

TIRANË- Më 7 korrik 2023 G.H. 31-vjeçari humbi jetën për shkak të mbidozës. Trupi i të resë u gjet në një pallat të braktisur pranë zonës ‘Bajram Curri’, në kryqytet duke ngritur alarmin te banorët e lagjës. 

Pallati 6-katësh i ndërtuar para viteve ’90 është kthyer në një bazë narkotikësh duke sjellë shqetësime te banorët e lagjës. Godina është e braktisur që pas tërmetit të vitit 2019 dhe është klasifikuar për shembje. Pavarësisht se kanë kaluar vite, dhe pallatet për rreth janë shembur, nuk ka ndodhur kështu me këtë pallat. 

Godina është kthyer në një bazë narkotikësh, ku disa e përdorin si strehim të përhershëm, e disa të tjerë vetëm për të konsomuar lëndët narkotike, kryesisht heroine dhe për t’u larguar. Banorët e kanë ngritur disa here si shqetësim, por thirrjet e tyre kanë rënë në vesh të shurdhër.

‘Duam që të shembet ky pallat, pasi është kthyer në bazë narkotikësh. Kemi frikë për fëmijët se mund të bien në kontakt me drogërat, por dhe për përhapjen e ndonjë epidemie infeksionesh. Ka shumë mbetje dhe kjo na sjell shqetësim’, thane disa prej tyre. 

‘Piranja’ Kamila Xhakaj u fut brenda ambienteve të kësaj baze narkotikësh dhe arriti të fliste dhe me disa prej tyre. ‘Jam përdorues prej vitesh. Po vuaj shumë, nuk kam shtëpi, familja ime është në Itali, kam nevojë të pi drogë, por s’është jetë kjo. Më mire të humbas jetën’, tha njëri prej tyre. 

Një tjetër është dhe më i drejtpërdrejtë se kaq. ‘Jam përdorues prej vitesh. Këtu e ka fajin shteti, pasi na nxjerrin gjysmë të reabilituar nga spitali. Unë u thashë ju jap lekë sa të doni, më mbani të pastrohem krejtësisht. Kur dal gjysmë i pastruar, unë kthehem lehtësisht në kontigjent kriminal, jam për burg. 

‘Nuk e marrin për bazë, nuk kemi kushte siç ka në vende të tjera. Këtu paragjykohemi dhe nuk kemi ndihmë’. Ky denoncues na dërgoi dhe në katet e sipërme ku kamera e Piranjave kapi një përdorues duke marrë shiringën në këmbë. 

Nis një debat ndërmjet përdoruesve të drogës, për praninë e gazetares dhe madje drejtohen dhe drejt kamerës . Fatmirësisht e keqja parandalohet dhe Piranjat largohen duke pasqyruar një realitet shumë të trishtë, të dhimbshëm dhe me pasoja që mund të jenë fatale!

Marrë nga Syri.net

bajram curri

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni