LIVE UPDATES
Aktualitet

Trupi i një emigranti nga Bangladeshi lihet në kufirin shqiptar, po tentonte të shkonte në Francë

Tridhjetë vjeçari Tapash Sarkar u nis nga Greqia më 3 gusht 2022, ai ishte me një grup emigrantësh që po udhëtonin me mbështetjen e kontrabandistëve.

11 Gusht 2022, 11:29 Nga d.a.
Trupi i një emigranti nga Bangladeshi lihet në kufirin shqiptar, po
Tapash Sarkar

TIRANË- Një burrë nga Bangladeshi ka vdekur duke u përpjekur të mbërrinte në Francë nga Greqia përmes 'rrugës ballkanike'. Kontrabandistët e qenieve njerëzore thuhet se lanë trupin e të ndjerit në një zonë kodrinore pranë kufirit Shqipëri-Mali i Zi.

Sipas InfoMigrants, tridhjetë vjeçari Tapash Sarkar u nis nga Greqia më 3 gusht 2022, ai ishte me një grup emigrantësh që po udhëtonin me mbështetjen e kontrabandistëve. Sarkar planifikoi të arrinte në Francë nëpërmjet Shqipërisë, Malit të Zi, Serbisë dhe Italisë, por pasi eci për disa ditë në mot përvëlues, ai pësoi një 'goditje në tru' dhe vdiq, sipas vëllait të tij, Sumon Sarkar.

Tapash Sarkar lindi në një familje të varfër në lagjen veriore Sunamganj të Bangladeshit. Përpjekja e tij e parë për të arritur Evropën duke përdorur rrugë të parregullta ishte në vitin 2019.

"Ai shkoi fillimisht në Oman, por më pas priti për një kohë të gjatë për shkak të pandemisë COVID-19. Ne duhej t'i dërgonim para për të mbijetuar në atë kohë të vështirë.," tha Sumon Sarkar për InfoMigrants. 

Tapash Sarkar përfundimisht arriti në Greqi përmes Turqisë dhe punoi atje për disa muaj. Por qëllimi i tij përfundimtar ishte të shkonte në Francë përgjatë të ashtuquajturës rrugë ballkanike.

"Kemi paguar së fundmi 2,000 euro për kontrabandistët nga Bangladeshi, të cilët supozohej të merrnin vëllanë tim në Francë. 1,000 euro të tjera u premtuan sapo të arrinte në destinacion. Ai më tha se do të fitonte para të mira pasi të arrinte në Francë, gjë që do të ndihmonte familjen tonë të rritet. Ne jemi në borxh për momentin," tha Sumon Sarker. 

Familja e Tapash Sarkar shpenzoi rreth 7,500 € në udhëtimin e rrezikshëm. Ata i morën hua paratë me shpresën se ai do të mund t'i kthente pasi të kishte gjetur punë në Francë.

Pradip Kumar Sarkar, një gazetar nga Bangladeshi me bazë në Athinë, tha për InfoMigrants se Tapash Sarkar vdiq teksa po përpiqej të kalonte një mal midis Shqipërisë dhe Malit të Zi. Bazuar në informacione nga burime, përfshirë dy emigrantë të tjerë që udhëtonin me Tapash Sarkar, gazetari tha për InfoMigrants : “Një grup kontrabandistësh çoi 30 emigrantë, përfshirë edhe atë, në Shqipëri më 3 gusht 2022. Kur ai vdiq, kontrabandistët e lanë në kodër. Dy nga miqtë e tij bënë një video të shkurtër të trupit të pajetë dhe ua dërguan të afërmve të tij përpara se të largoheshin nga zona.

Disa emigrantë të tjerë ia kanë dërguar videon InfoMigrants ku shihet një trup i palëvizshëm i shtrirë pranë një shkëmbi të madh. Sumon Sarker konfirmoi se njeriu në video ishte vëllai i tij.

tapash sarkar emigracioni nga shqiperia sumon sarkar

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE