LIVE UPDATES
Aktualitet

Guximi i shqiptarit, sfidon autoritetet britanike duke kthyer ish-gjykatën në shtëpi bari

Ilidion Brahaj, 20 vjeç, pa vendbanim të caktuar, u paraqit në Gjykatën Chester Crown të ​​mërkurën ku u deklarua fajtor për një akuzë për prodhimin e një droge të klasit B. 

11 Gusht 2022, 10:41 Nga d.a.
Guximi i shqiptarit, sfidon autoritetet britanike duke kthyer ish-gjykatën
Britani

BRITANI- Një shqiptar 20-vjeçar ka pranuar se po rriste kanabis në një fermë të madhe droge të gjetur brenda një ish-gjykate të magjistraturës.

Sipas mediave vendase, Ilidion Brahaj, 20 vjeç, pa vendbanim të caktuar, u paraqit në Gjykatën Chester Crown të ​​mërkurën ku u deklarua fajtor për një akuzë për prodhimin e një droge të klasit B. Akuza lidhen me zbulimin e një ferme kanabisi me më shumë se 1,000 bimë brenda ish Gjykatës së Magjistraturës Halton në Northway në Runcorn, dhe që përfshin një periudhë midis 1 shtatorit dhe 26 nëntor 2021.

Çështja ishte listuar përkohësisht për gjykim, megjithëse kjo ishte hera e parë që Brahaj u deklarua. Betsy Hindle, duke u mbrojtur, tha se kishte një bazë pranimi që nuk u kundërshtua nga prokuroria, megjithëse nuk u dhanë detaje. Oficerët nga policia e Cheshire ekzekutuan një urdhër në gjykatën me mothball, disa metra larg nga Stacioni i Policisë Runcorn në vendin fqinj të enjten, më 25 nëntor. Forca tha se rritja përfshinte 1,022 bimë kanabisi.

Në ditët pas kontrollit, pjesë të pajisjeve të rritjes, disa me gjethe kanabisi të thara, u shfaqën në skica jashtë ndërtesës së braktisur të gjykatës. Brahaj u paraqit për herë të parë në Gjykatën e Magjistraturës së Crewe të premten, më 26 nëntor dhe që atëherë ka mbetur në paraburgim.

Në Gjykatën Chester Crown të ​​mërkurën, Brahaj pranoi fajësinë dhe u rikthye në paraburgim për t'u dënuar muajin e ardhshëm pas përfundimit të një raporti para dënimit. Ai u ndihmua nga një përkthyes shqiptar për seancën dëgjimore, megjithëse avokatja e tij Hindle tha se anglishtja e tij ishte "e mirë".

ilidion brahaj arrestohet shqiptari ne britani

Sondazh

Poll

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën