LIVE UPDATES
Aktualitet

The Sun: Shqipëria është një destinacion turistik, dërgoni 10 mijë emigrantë të paligjshëm atje

Deputeti laburist Richard Burgon, i trashë si një dërrasë, ishte i zemëruar për intervistën e Farage. Ai mendon se nuk duhet intervistuar dikush që nuk pajtohet me pikëpamjet e tij idiote.

3 Nëntor 2022, 12:59 Nga d.a.
The Sun: Shqipëria është një destinacion turistik,
Foto ilustruese

Nga Rod Liddle për The Sun

Ne kemi një krizë emigracioni në duart tona tani dhe Laburistët dhe e Majtë janë në trazira. Ata janë të tërbuar. Jo për shkak të krizës. Ata duket se nuk kujdesen shumë për këtë.

Por sepse BBC e la Nigel Farage të flasë për problemin në World At One. Dhe për shkak se Sekretarja e Brendshme Suella Braverman po “demonizon” azilkërkuesit. Kjo është ajo që i ka çmendur.

Deputeti laburist Richard Burgon, i trashë si një dërrasë, ishte i zemëruar për intervistën e Farage. Ai mendon se nuk duhet intervistuar dikush që nuk pajtohet me pikëpamjet e tij idiote.

Dhe The Guardian e ka goditur Braverman-in për fjalët e saj të forta në lidhje me numrin e emigrantëve që po grumbullohen në Bregun e Jugut.

Një numër shumë i madh i atyre që kalojnë Kanalin tani janë shqiptarë. Nga 12,000 që kanë mbërritur kohët e fundit, 10,000 ishin burra të rinj.

Dan O'Mahoney, komandanti klandestin i kërcënimit të Kanalit me Forcat Kufitare, ia atribuon "rritjes eksponenciale" të mbërritjeve bandave kriminale shqiptare që "fitojnë terren" në Francën veriore. Pasi atje, shqiptarët vihen në kontakt me bandat shqiptare në Britaninë e Madhe që po dominojnë në trafikun e qenieve njerëzore, drogës, prostitucionit dhe armëve, u thanë deputetëve javën e kaluar.

Pra, kur përfituesit nga shoqatat bamirëse të refugjatëve, të cilët në mënyrë efektive po mundësojnë që këto kalime të rrezikshme të ndodhin, ju thonë se ka shumë gra dhe fëmijë, është një gënjeshtër e plotë. Po ashtu ata që ju thonë se të gjithë mund të trajnohen si kirurgë truri.
Ajo që kritikët e qeverisë kanë një pikë shumë të mirë është se ne kemi konservatorë në qeveri për 12 vjet.

Dhe problemi nuk është përmirësuar. Është përkeqësuar. Ka një sërë arsyesh për këtë.

Çdo skemë e prezantuar nga qeveria për të reduktuar fluksin e emigrantëve të paligjshëm luftohet dhëmbë e dhëmbë nga Laburistët dhe Lib Dems. Ata duken krejtësisht të lumtur që lejojnë të vijnë sa më shumë që duan.

Por, në mënyrë hipokrite, ata mërziten më pas kur gjithnjë e më shumë vriten në kalimin e tmerrshëm të Kanalit.

Avokatët e të drejtave të njeriut dhe organizatat bamirëse po luftojnë gjithashtu dhëmbë e gozhdë për të parandaluar që qeveria të bëjë ndonjë gjë kuptimplotë për krizën.

Plani për dërgimin e emigrantëve për t'u përpunuar në vendin afrikan të Ruandës është ende i mbërthyer në gjykata.

Thirrni bllofin e të majtëve

Këta avokatë dhe dashamirës janë të njëjtët njerëz që 'çmenden' kur qeveria përpiqet të dëbojë kriminelët e dhunshëm dhe tregtarë të drogës në vendet e tyre të origjinës. Në vend të kësaj ata mendojnë se këta kriminelë duhet të vazhdojnë të jetojnë mes nesh.

Dhe ata janë të lumtur kur shohin emigrantët detarë të vendosur në hotele që kushtojnë miliona paund për taksapaguesit. Asgjë nuk do të ndryshojë derisa të largohemi nga ligjet ndërkombëtare që na pengojnë ta trajtojmë çështjen me vendosmëri.

Këto ligje janë mjerisht të vjetruara. Ne kemi nevojë për të drejtën për të dërguar emigrantët në Ruanda. Nëse asgjë tjetër, mund të funksionojë si një pengesë për të ndaluar ardhjen e të tjerëve.

Dhe me shqiptarët, ol' Farage ka vdekur me të drejtë. Futini në një aeroplan dhe kthejini menjëherë në Shqipëri. Vlerësohet se deri në dy për qind e popullsisë së rritur mashkullore të Shqipërisë ka udhëtuar në MB me varka të vogla.

Shqipëria është në paqe. Është një destinacion pushimi. Duhet të shqetësohemi shumë më pak për mbipopullimin në qendrat e imigracionit.

Ne duhet të shqetësohemi shumë më pak për atë që organizatat bamirëse të refugjatëve, në valët e ajrit çdo sekondë të çdo dite, duket se, na thonë se duhet të ndodhë. Duhet të shqetësohemi për koston e taksapaguesit, rritjen e krimit dhe presionin mbi strehimin, arsimin dhe transportin.

rod liddle emigrantet shqiptare ne angli nigel farage richard burgon

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare