LIVE UPDATES
Aktualitet

The Sun: Shqipëria, destinacioni nr. 1 i pushimeve për britanikët!

Ndoshta nuk keni dëgjuar për të, por riviera shqiptare është një nga destinacionet më të lira të pushimeve në plazh - dhe do të jetë jashtëzakonisht popullor në 2023. Pse duhet zgjedhur riviera shqiptare? Vija bregdetare, e quajtur riviera shqiptare është vetëm disa orë nga Britania e Madhe. Shtrihet nga Vlora në veri deri në Ksamil në jug.

7 Shkurt 2023, 18:08 Nga k.m.
The Sun: Shqipëria, destinacioni nr. 1 i pushimeve për
Riviera shqiptare

BRITANI E MADHE- Nëse jeni duke kërkuar për një pushim plazhi të volitshëm këtë vit, ka një destinacion që mund të mos ketë qenë kurrë në radarin tuaj. Me fluturime të lira dhe pije akoma më të lira, ja pse duhet të rezervoni pushimet në rivierën shqiptare këtë verë.

Ndoshta nuk keni dëgjuar për të, por riviera shqiptare është një nga destinacionet më të lira të pushimeve në plazh - dhe do të jetë jashtëzakonisht popullor në 2023. Pse duhet zgjedhur riviera shqiptare? Vija bregdetare, e quajtur riviera shqiptare është vetëm disa orë nga Britania e Madhe. Shtrihet nga Vlora në veri deri në Ksamil në jug.

The Sun: Shqipëria, destinacioni nr. 1 i pushimeve për

Muajt ​​e verës janë koha më e mirë për t'u vizituar, ku maji deri në shtator është më i ngrohti, me temperatura maksimale 28 gradë celcius. Rezervimet për në Shqipëri janë rritur 96 për qind krahasuar me 2019, sipas Skyscanner, dhe kjo pritet të vazhdojë të rritet. Është gjithashtu super i lirë kur jeni atje - një gotë verë do t'ju kthejë 1,70 £ dhe pincat kushtojnë vetëm 1,10 £.

Cilat janë ofertat më të mira të pushimeve në rivierën shqiptare?

Jo shumë prej operatorëve turistikë në Mbretërinë e Bashkuar ofrojnë paketa pushimesh për shkak se është ende një destinacion relativisht i panjohur për britanikët. Megjithatë, fluturimet direkte me Wizz Air janë të lira, duke filluar nga vetëm 55 £, megjithëse British Airways gjithashtu kryen fluturime të kufizuara direkte.Dhomat mund të gjenden për më pak se 20 £ në natë në Booking.com. Për shembull, një qëndrim në apartamentet A&D në Dhërmi fillon nga vetëm 18 £, ndërsa çmimet e ngjashme të apartamenteve janë rreth 20 £ në Ksamil dhe Durrës.

The Sun: Shqipëria, destinacioni nr. 1 i pushimeve për

Nëse dëshironi hotele, ato janë ende mjaft të lira në krahasim me destinacionet e tjera të plazhit. Ju mund të gjeni hotele 5* për vetëm 59 £ nata.

Si është riviera shqiptare?

Shumica e plazheve shqiptare janë të gjera dhe me rërë, kështu që ju duhet të zgjidhni se ku të shkoni. Pjesa më veriore e rivierës është Vlora, ku shumica e njerëzve do ta vizitojnë përpara se të zbresin në bregdet, megjithëse edhe qyteti ka plazhet e veta. Më në jug të vijës bregdetare është Dhërmiu - është një nga plazhet më të mëdhenj dhe më të famshëm, kështu që nuk do të mundoheni të gjeni vend.

The Sun: Shqipëria, destinacioni nr. 1 i pushimeve për

Dhe në pjesën jugore të rivierës ndodhet Ksamili, i cili është afër kufirit grek. Ka edhe tre ishuj të vegjël ku njerëzit notojnë ose marrin edhe varkë. Rajoni po fiton popullaritet pasi u quajt Maldivet e Evropës falë disa prej dhomave të hoteleve mbi ujë, ndërsa të tjerë kanë thënë se është si "Greqia me një buxhet më të ulët".

Ndërsa shumë plazhe janë në pronësi private, shumica e shezlloneve dhe çadrave kushtojnë vetëm disa euro për tërë ditën.

Çfarë tjetër duhet të di për rivierën shqiptare?

The Sun: Shqipëria, destinacioni nr. 1 i pushimeve për

Gjuha kryesore është shqipja dhe ndërsa vendasit më të rinj mund të dinë anglisht, popullsia e moshuar ka më pak gjasa ta dijë. Disa vendas dinë gjithashtu greqisht dhe italisht për shkak të afërsisë me të dy vendet. Monedha vendase është lekë shqiptare, por euro pranohet në shumicën e vendeve si hotele dhe restorante.

Aktualisht nuk ka kufizime për Covid-in dhe britanikët mund të qëndrojnë në rivierën shqiptare deri në 90 ditë brenda një periudhe 6-mujore pa vizë. Sipas Zyrës së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, rreth 120,000 britanikë vizitojnë vendin në vit, dhe shumica janë pa probleme, kështu që konsiderohet një destinacion i sigurt pushimesh.

Marrë dhe përkthyer nga TheSun

rivera shqiptare

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë