LIVE UPDATES
Aktualitet

“Të sëmurët me probleme të shëndetit mendorë rrugëve”, Shërbimi Social i kontrollon nëpërmjet fotografive

Anëtarët e familjes thanë për Fiksin se nuk e njihnin kujdestaren, e cila ishte nusja e njërit prej djemve. “Nuk e dimë nëse marrim pension. Lajmë, shpëlajmë. Gatuajmë vetë” thanë ata, ndërsa gjendja e shtëpisë ishte skandaloze.

28 Nëntor 2022, 22:43 Nga I.A
“Të sëmurët me probleme të shëndetit mendorë
Pamje nga banesa

LUSHNJE- Në datën 12 tetor 2022, Fiks Fare trajtoi problematikën e familjes Prifti në fshatin Kadipashaj në Lushnjë, anëtarët e së cilës ishin lënë rrugëve, megjithëse kishin një kujdestare ligjore që u merrte pensionin dhe KEMP-et.  Anëtarët e familjes thanë për Fiksin se nuk e njihnin kujdestaren, e cila ishte nusja e njërit prej djemve. “Nuk e dimë nëse marrim pension. Lajmë, shpëlajmë. Gatuajmë vetë” thanë ata, ndërsa gjendja e shtëpisë ishte skandaloze.

E pa pastruar, me krevate e dyshekë të papastër. Rrobat e trupit po bënin muaj pa larë. Ndërkohë, Fiksi pyeti edhe te Posta në Krutje, të cilët na thanë se 4 anëtarë të familjes marrin pension dhe ndihmë ekonomike. Por, ato ua tërheq Aida Prifti, e cila gjithashtu merr 160 mijë lekë të vjetra si kujdestare. Në total, familja merr rreth 640 mijë lekë të vjetra. Në tetor, kujdestarja tha se do të kujdesej për familjen.

Pas këtyre premtimeve, gazetarët e Fiks Fare shkuan sërish te kjo familje, por pa lajmëruar askënd, për të parë nëse janë marrë apo jo masa. Grupi i Fiksit gjen sërish kryefamiljarin Mitër Prifti duke gatuar.

Ai po pastronte disa speca për ti skuqur. E pyesin se kush gatuan, ndërsa përgjigjet se “unë gatuaj”. Pyetjes nëse ka ardhur apo jo Aida, thotë se ka ardhur, na ka sjellë disa gjëra, po sërish ai gatuan.

Ditën që shkoi Fiksi për herë të dytë, kryefamiljari kishte gatuar gjellë me oriz dhe speca të skuqur. Ndërkohë, gazetarët e pyesin se kush pastron, na thotë se “Erjeta (vajza me aftësi ndryshe)”.

Gazetarët shkuan te dhoma ku flenë, ku konstatojnë se ndryshe nga hera e parë, janë vendosur disa çarçafë dhe jorganë. Por, dyshekët janë sërish të papastruar. Vendi është sërish i pistë, me lagështirë, urinë. Në kronikën e mëparshme, Drejtoresha e Shërbimit Social në Lushnje, Anila Çela, por edhe vetë kujdestarja ligjore Aida Prifti, premtuan se do të kujdeseshin.

Pas këtij premtimi, gazetarët telefonojnë drejtoreshën Anila Çela. Ajo na thotë se kanë marrë masa, i kanë raportuar se tani jetojnë mirë, hanë, pinë dhe pastrohen.

Por, kur i tregojnë gjendjen aktuale dhe se janë vetëm 10 % më mirë se herën e fundit, na thotë se “nëse më kanë gënjyer, po ju gënjej dhe unë”. Drejtoresha pohon se i kanë dërguar disa fotografi dhe gjendja duket mirë.

Te fotografitë që i kanë çuar drejtoreshës, janë fotografuar disa ushqime, vendi që pastrohet, krevatet e rregulluara. Por, gjendja aktuale është shumë herë më ndryshe. Gjella as shihet dhe jo më të hahet. Dyshekët me lagështirë, urinë. Vendi i papastër.

Shërbimi Social vetëm sa monitoron gjendjen e kësaj familje nëpërmjet fotografive. Nga krahasimi i Fiks Fare, rezulton një ndryshim tepër i madh nga fotot e drejtoreshës me ato të gjendjes aktuale. Pavarësisht se kujdestarja ligjore ka shkuar disa herë, por jo përditë, sërish ata gdhihen dhe ngrysën vetëm.

Marrë nga Top Channel

aida prifti anila Çela

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN