LIVE UPDATES
Aktualitet

"Të gjithë dridheshin para tij", si policia greke arriti të kapte shqiptarin 'fantazmë' Ferhati dhe ushtrinë e tij

Në fakt, më 28 prill të po këtij viti, pas një operacioni gjigant sërish në rezidencat e vjetra të Universitetit Teknik Kombëtar të Athinës, një unazë shqiptarësh që kishin fushuar në rezidencat studentore dhe kishin grabitur zyrat e pedagogëve, me plaçkën që tejkalonte 200 mijë euro, u çmontua.

4 Tetor 2022, 12:24 Nga I.A
"Të gjithë dridheshin para tij", si policia greke arriti
Esmin Ferhati

GREQI- "Ishte shkurt i vitit 2020. Një incident i çuditshëm në Universitetin Politeknik mobilizon Sigurimin, pasi një makinë gozhdohet në një pemë dhe pason shkëmbimi i zjarrit në garazhin e zjarrfikësve. Burri në bord arrin ta vrapojë drejt Hymettos, duke zbrazur karikatorin nga pistoleta në ajër". Ky është Esmin Ferhati, i njohur si "Xhulio" ose "Esko", siç donte të quhej vetë.

Që atëherë, 30-vjeçari i është shtuar “listës së kuqe” të kriminelëve të shpërblyer të Shoqatës Helenike Greke dhe fillon një garë për të gjurmuar shqiptarin. E pabesueshme është se e gjejnë vazhdimisht përballë tyre në dosje, ankesa e deri në incidente. Në fakt, më 28 prill të po këtij viti, pas një operacioni gjigant sërish në rezidencat e vjetra të Universitetit Teknik Kombëtar të Athinës, një unazë shqiptarësh që kishin fushuar në rezidencat studentore dhe kishin grabitur zyrat e pedagogëve, me plaçkën që tejkalonte 200 mijë euro, u çmontua.

Çështja u harrua dhe u bllokua nga ana gjyqësore, pasi “Esko” i ngarkuar me katër mandate-arreste nuk gjendej askund. Por një grup i posaçëm oficerësh në nëndrejtorinë e Sigurimit të Athinës ishin nisur për ta kapur. Dhe ia doli, duke zbërthyer një rrjet të pabesueshëm prej tre bandash, që ishte nën mbikëqyrjen e mafiozit 30-vjeçar dhe përveçse vuri në pranga 31 persona të tjerë, zbardhi 29 grabitje deri tani dhe qindra raste trafiku droge. Në të njëjtën kohë u zbulua se “Esko” ishte shefi i madh i Universitetit Politeknik. Studentët, portierët dhe rojet e sigurisë dridheshin para tij, ndërsa ai kishte një ekip banditësh të ashpër që pastronin për partinë e tij. 

Ky rrëfim nxori në pah situatën që mbizotëron në rezidencat studentore në të gjithë vendin. Informacionet e shërbimeve speciale të Sigurimit thanë se përveç Universitetit Politeknik, probleme të ngjashme ka pasur edhe në rezidencën studentore në qendër të Athinës në Patision, por edhe në atë të Patras. Por në javët e fundit, situata për sa i përket grumbullimeve dhe delikuencës në institucionet arsimore, thonë të njëjtat burime, është normalizuar.

“Rrethi Esko”

30-vjeçari Esmin Ferati nuk është rasti i banditit shqiptar që vepron nën efektin e drogës, neurotik dhe pa mend, pa plan. Ky është një mafioz veçanërisht i ashpër, i cili u njoh me hile që në moshë shumë të vogël nga xhaxhai i tij me pseudonimin "Titi" (në vitin 2012 ai kishte vrarë një kuzhinier të ri në bodrumin e një pallati në Bajron për të vjedhur makinën e tij, ai ishte u arrestua, u dënua dhe u arratis dhe tani është i burgosur në burgjet shqiptare) dhe arriti brenda pesë viteve të ngrihet në hierarkinë e Athinës së errët dhe të bëhet një legjendë për të gjithë fëmijët që donin të bëheshin mafioz.

Si instrumentet e tij të urtë ata e dëgjonin me nderim, ai i futi në xhepa, ndërsa kishte ndërtuar një ushtri, kreu i së cilës ishte vëllai i tij. Pjesa tjetër, siç thuhet tipikisht në shkresat e lëndës, kishte qëllim parandalimin e zbulimit dhe arrestimit nga organet policore të të arratisurit, gjë të cilën e arritën për rreth tre vjet me veprimin e tyre të vazhdueshëm.

Megjithatë, ai pati fatin e keq të gjente një grup oficerësh nga Nëndrejtoria e Sigurisë së Athinës, të cilët arritën ta kapnin me survejim fizik dhe heqjen e privatësisë telefonike dhe të përpilonin një dosje të plotë të çështjes, përmes së cilës shpaloset e gjithë historia e tij me fakte.

Alarmi ngrihet menjëherë pasi njeriu fantazmë shfaqet papritmas dhe analistët e Sigurimit vendosin të përfundojnë jo vetëm atë por edhe të gjithë bandën e tij. Tani çdo ditë ai shihet duke transportuar dhe duke u dhënë drogë varkave me avull, duke mbledhur paratë nga kalimet.

Gjëja e parë që i bie në sy është se ai është gjithmonë pasagjer në automjetet që drejtohen nga vëllai ose gratë. Këtë, ai e bëri sepse donte të ishte gjithmonë gati për “luftë” dhe të mund të merrte pistoletën që kishte në çantë. Gjëja e dytë që vënë re është se nuk mund të lokalizojnë celularin e tij apo të bashkëpunëtorëve të tij pasi, siç rezultoi nga hetimi i policisë, grupet përdornin numra fantazmë, pra numra të regjistruar në emrat e të huajve që nuk ekzistonin.

Më 12 korrik 2021, ata bëjnë tentativën e parë të arrestimit. Policët e OPKE po monitorojnë banesën ku ai jeton në Zografou me gruan e tij dhe janë gati ta arrestojnë sapo të dalë. Në orën 7.10 të mëngjesit të asaj dite, një motoçikletë në të cilën lëviz një nga 'djemtë e tij', kalon katër herë jashtë pallatit dhe pesë minuta më vonë “Esko” zbret me dorën e djathtë në çantë. Teksa sheh policët që shkojnë drejt tij, ai bërtet "Policët gozhdë..., do të vdesësh", ngre armën, i kërcënon dhe më pas hipet në makinë dhe zhduket.

Për gjashtë muaj të tërë dukej sikur toka ishte hapur për ta gëlltitur. Mini-ushtria e tij prej mbi 50 personash e mbulon deri në 28 janarin e kaluar kur policia e vendosi sërish në radarin e saj. Siç thonë ata, gjatë gjithë kësaj kohe ai fshihej në rezidencat studentore të Politeknikut në katin e 6-të dhe të 7-të, në dhomat e zhveshjes çdo ditë. Në atë natë të ftohtë janari, forcat e policisë mblidhen në Repartin e Piktorëve për të ngritur operacionin.

Mirëpo, siç doli nga insekti, “fyti i thellë” i EL.AS. Ai u sigurua që këtë herë të njoftonte gruan e tij dhe kështu… zogu i vogël arriti të bënte krahë. Policët nuk dorëzohen. Rezultati i ndjekjes së tyre është se mëngjesin e 2 gushtit e gjejnë jashtë një resort me 5 yje në Vravrona, ku ka shkuar për të kaluar tre ditët me gruan e tij. Në fakt, kamerat me qark të mbyllur të hotelit e regjistrojnë atë duke kaluar orë të çlodhura me pantallonat e shkurtra Bermuda, rroba banje dhe peshqir plazhi.

Fillimi i fundit për aksionin e “Esko” kishte nisur. Pothuajse dy muaj më vonë, pasi arritën të identifikonin 32 bashkëpunëtorët e tij dhe me dëshmi të pjesëmarrjes së tyre në grabitje, vjedhje dhe kartë droge, i arrestuan të gjithë mëngjesin e së martës, në Universitetin Politeknik. Aty ku kishin ngritur selinë e tyre.

Ekipi special i policisë regjistronte çdo ditë lëvizjet e tre bandave “Esko”. Ai u zbulua se furnizonte me kokainë, hashash dhe droga të tjera të forta një grup huliganësh grekë dhe shqiptarë, disa prej të cilëve ishin arrestuar në incidentet në finalen e Kupës së Greqisë majin e kaluar në OAKA. Në fakt, këta persona nuk kanë qëndruar në shtëpi, por kanë shkuar vetëm për të marrë drogë ose për t'i paguar paratë e shitjes shefit të tyre. Mes tyre bie në sy rasti i dy vëllezërve, njëri prej të cilëve avokat në Athinë dhe i cili u arrestua pasi gjatë bastisjes po tentonte të zhdukte drogën që ndodhej në banesë.

Siç u konstatua, “” merrte pjesë në disa grabitje. Por kur ai i bëri ato, bashkëpunëtorët e tij u siguruan që ai të përdorte një Mercedes të shtrenjtë AMG CLA-45 që e kishin fshehur në një parking privat nëntokësor në Papagou. Me të, ai grabiti një kompani komunale në Zografou dhe një punonjës të verës në të njëjtën zonë. Me të njëjtin Mercedes, “Esko” pak para mesnatës së 9 shtatorit ndaloi për të... kontrolluar një makinë në të cilën hipnin dy studente brenda Universitetit Politeknik. Aty u prezantua si Xhulio, nxori armën, i drejtoi dhe u tha “E di që jeni nga Sigurimi”. Vajzat thirrën policinë dhe rojet e strehimoreve, të cilët thanë se e dinë se çfarë po ndodh dhe rolin që ka ky njeri në strehimore.

Banda e konvikteve u shkatërrua pak ditë më parë. Aksioni nisi që në orët e para të mëngjesit me synim arrestimin e anëtarëve të bandës, por shqiptari ‘Esko’ kundërshtoi efektivët dhe njërën prej tyre tentoi ta plagoste me kaçavidë. Policja iu kundërpërgjigj duke e qëlluar me armë zjarri në këmbë. Shqiptari u dërgua në spital, ndërsa mbi 30 të tjerë u vunë në pranga. Mes tyre ishte edhe nja vajzë police e një tjetër, që kishte dëshmuar edhe përdhunime të shumë grave të cilave iu futeshin në shtëpi, nga anëtarët e bandës.

esko esmin ferhati

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet