LIVE UPDATES
Aktualitet

“Ta përplas kokën pas murit”, shqiptari shan gruan për origjinën nga veriu! Përfundon në burg

Ditën e djeshme në gjykatë, burri, i cili i është nënshtruar ndalimit të afrimit në vendet e frekuentuara nga bashkëshortja, është dashur të përgjigjet para ligjit për krimin e keqtrajtimit në familje. Periudha e ekzaminuar zgjat nga janari 2020 deri në janar 2021.

5 Tetor 2022, 11:59 Nga k.m.
“Ta përplas kokën pas murit”, shqiptari shan gruan
Foto ilustruese

BELLUNO“Duhet të largohesh nga kjo shtëpi, nuk të duroj më, nuk mund të ikësh e gjallë nga këtu, do të të përplas kokën pas murit.”

Ai, lindur në Shqipëri 38 vjet më parë dhe banues në Belluno, e kishte shndërruar jetën e gruas së tij në një makth. Përfundimisht, pas muajsh ngacmimesh, të kryera shpesh në grahmat e alkoolit dhe në prani të vajzave të tyre më të vogla. 33-vjeçarja, gjithashtu shqiptare, kishte gjetur guximin të rebelohej dhe ishte drejtuar në një qendër kundër dhunës duke denoncuar bashkëshortin e saj.

Sipas mediave italiane, ditën e djeshme në gjykatë, burri, i cili i është nënshtruar ndalimit të afrimit në vendet e frekuentuara nga bashkëshortja, është dashur të përgjigjet para ligjit për krimin e keqtrajtimit në familje. Periudha e ekzaminuar zgjat nga janari 2020 deri në janar 2021. Kur ka pirë, 38-vjeçari ka humbur kontrollin, duke fyer gruan e tij edhe për origjinën e saj në veri të Shqipërisë, por nuk i ka kursyer epitetet e saj si “rruspie” dhe “bastarde”.

Në fillim gruaja ishte përpjekur ta largonte burrin nga pirja e alkoolit, duke e qortuar dhe paralajmëruar për një sjellje të tillë. Por si përgjigje ai e kërcënoi atë, e kapi nga kyçet e duarve dhe e tërhoqi. Kështu ndodhi më 9 tetor 2020 rreth orës 9, kur gruaja e frikësuar nga reagimet e mundshme të bashkëshortit të saj në gjendje të dehur u detyrua të kërkonte ndihmë duke telefonuar 113. Ardhja e agjentëve qetësoi ujërat, por vetëm për disa orë dhe në dreqin e pasdites përsëriti me vete: këtë herë burri i hodhi një shishe me ujë gruas së tij, e goditi me grusht në ballë duke i bërtitur: Ik, dil, se do të të bëj copa. Thirrje e re në 113 që në orën 19.40 të së njëjtës ditë ka ndërhyrë në banesën e çiftit për të qetësuar burrin.

Po atë mbrëmje gruaja e tmerruar u largua në një vend tjetër. Por makthi nuk kishte të mbaruar. I shoqi vazhdoi ta kërcënonte në ditët në vijim me telefonata dhe mesazhe kërcënuese: I mjeri nëse nuk kthehesh; S'do jesh më gjallë; Do të të lëndoj edhe në burg, burgu është më mirë se të jesh këtu vetëm. Më 26 tetor, ai i bëri një video-telefonatë ku kërcënonte se do të bënte vetëvrasje.

Gjatë Krishtlindjeve u duk se ‘stuhia’ u zhduk, por ishte vetëm një ‘armëpushim’. Në janar të vitit 2021, 38-vjeçari u zhvendos pranë strehës ku jetonte gruaja me vajzat e vogla. Ai kishte shkuar dhe i kishte rënë ziles në shtëpinë e tyre duke kërcënuar se nëse nuk do e hapnin derën ai do thyente dritaren. Gruaja e dinte se nëse do dilte ai do ta lëndonte ndaj ka thirrur përsëri policinë për të mbrojtur veten dhe të bijat.

Në përfundim të procesit gjyqësor, gjyqtarja Angela Feletto e dënoi bashkëshortin dhunues me 2 vite burg dhe 7 mijë euro dëmshpërblim për gruan e tij.

gruaja dhunohet nga shqiptari itali arrestohet shqiptari ne itali

Sondazh

Poll
Aktualitet 5 Tetor 2022, 11:48 k.m.

Lëkundje tërmeti në Tiranë

Foto ilustruese TIRANË- Lëkundje tërmeti me magnitudë 3.5 të shkallës Rihter u ndjenë sot në Tiranë. Tër...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!