LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkatërrohet banda e drogës në Itali, 9 të arrestuar ndër to bossi shqiptar me 6 llogari bankare

Në prangat e policisë janë vën 9 persona, nën akuza të ndryshme, nga këta 5 italianë dhe 4 shqiptarë me banim në provincat Ankona, Pesaro Urbino, Firence dhe Pescara.

1 Korrik 2022, 19:41 Nga d.a.
Shkatërrohet banda e drogës në Itali, 9 të arrestuar
Policia italiane

ITALI- Karabinierët e Njësisë Hetimore të Departamentit Operativ të Komandës Provinciale të Ankonës, në orët e para të së premtes, ekzekutuan një urdhër arresti, me kërkesë të Prokurorisë Publike vendase, në përfundim të një hetimi të zhvilluar në periudhën janar - shtator 2021, kundër një shoqate kriminale të dedikuar për trafikun e drogës.

Sipas mediave vendase, në prangat e policisë janë vën 9 persona, nën akuza të ndryshme, nga këta 5 italianë dhe 4 shqiptarë me banim në provincat Ankona, Pesaro Urbino, Firence dhe Pescara.

Akuzat që kanë të bëjnë me posedimin dhe shitjen e marihuanës dhe hashashit dhe mund të përmblidhen si më poshtë:

- transferimi i përafërsisht 11 kg marihuanë që u bë në Camerata Picena më 9 janar 2021;
- shitja e përafërsisht 31 kg marijuanë e ndodhur në Camaiore (LU) më 9 shkurt 2021;
- shitja e afërsisht 3.5 kg marijuanë e ndodhur në Senigallia më 26 shkurt 2021;
- shitja e 100 gram hashash e ndodhur në Torino më 1 mars 2021;
- Shitja e 10 gramëve marihuanë e ndodhur në Mondolfo më 4 prill 2021;
- shitja e 42 kg marijuanë e ndodhur në Pescara më 21 prill 2021;
- shitja e 100 gram hashash e ndodhur në Senigallia më 9 maj 2021;
- Shitja e 22 kg marijuanë e ndodhur në provincën e Ankonës më 18 qershor 2021;
- shitja e 100 gram hashash e cila u zhvillua në Senigallia më 19 qershor 2021.

Droga ishte e destinuar për në Rivierën Marche nga San Benedetto del Tronto në Pesaro. Masa e sigurimit në burg u krye ndaj një 27-vjeçari shqiptar, banues në provincën e Ankonës, i cili në bazë të urdhëresës së zbatimit të masës reale, duke pasur parasysh disproporcionin mes të ardhurave të deklaruara dhe pasurisë së zotëruar, u konfiskuan: një furgon; një skuter; 6 llogari rrjedhëse; 5 prona në Mondolfo; 4 orë të shkëlqyera Rolex.

Në vazhdën e hetimeve u arrestuan në flagrancë edhe 5 persona të tjerë, si dhe ekzekutimi i një arresti të dyshuar për krim dhe marrja e masave të sigurisë në burg dhe sekuestrimi i 2.9 kg kokainë, 57.5 kg marihuanë, 3.5 kg. hashash, 1255 bimë kanabis, një pistoletë klandestine walther, cal 6.35 me 7 gëzhoja dhe rreth 124.000 euro.

Në veçanti, karabinierët kanë sekustruar:

- 20 dhjetor 2020, në Rudiano (BS), arrestohet një 66-vjeçar nga Ankona me 2726 kg marijuanë dhe 1 kg kokainë;
- 28 dhjetor 2020, në Pesaro, arrestohet një 59-vjeçar dhe një 61-vjeçar shqiptar, të cilëve iu gjetën në posedim gjithsej 840 gram kokainë dhe 4700 euro;
- 14 janar 2021, në Jesi, u zbulua një serë brenda një magazine industriale ku kultivohej marihuana. Sekuestrohen 1.255 bimë marihuanë, 7.825 kg
marihuanë, 837 gramë kokainë, një pistoletë Walther e kalibrit 6.35 me 7 gëzhoja, shuma prej 117.730 euro dhe pajisje të ndryshme;
- 14 janar 2021, në Ankona, i gjetur në një zonë të pyllëzuar pranë spitalit Torrette në Ankona dhe i është nënshtruar sekuestrimit, një mbështjellës me 110 gramë lëndë të ngjashme me kokainë, rreth 1 kg marihuanë, 500 gramë hashash;
- 16 janar 2021, në Vipiteno (BZ), një 32-vjeçar shqiptar i mbajtur përgjegjës për faktet e zbulimit të serrës dhe zarfit në zonën e pyllëzuar është arrestuar i dyshuari;
- Më 10 shkurt 2021, në Pietrasanta (LU), arrestohet një 29-vjeçar shqiptar, banues në Firence, të cilit i janë gjetur - në një magazinë - rreth 3 kg hashash dhe mbi 45 kg marijuanë si dhe një sasi e madhe. prej 1860 eurosh kesh;
– 30 mars 2021, në Bolzano, njoftohet ndaj shtetasit shqiptar, tashmë i arrestuar për historinë e serrës, urdhër arresti në burg për disa shitje droge të kryera në Pesaro.

Gjatë kontrollit të ushtruar është arrestuar edhe një 27-vjeçar nga Fano, të cilit i kanë gjetur rreth 200 gramë marijuanë dhe materiale të ndryshme për paketimin e drogës.

policia italiane droge ne itali

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve