LIVE UPDATES
Aktualitet

Sherret në komunitet/ Banorët e lagjes ku ndodhi krimi për parkim: Shteti të ndërhyjë

Rasti më i fundit i ndodhur te 21 dhjetori ku Alban Mëneri goditi për vdekje Nikolin Stakën, mësuesin nga Laçi, i cili kishte vetëm një muaj që jetonte në atë lagje, pasi ndërhyu për të qetësuar debatin mes autorit dhe dy klientes të parukieres që donin të parkonin.

6 Gusht 2022, 12:30 Nga k.m.
Sherret në komunitet/ Banorët e lagjes ku ndodhi krimi për
Foto ilustruese

Vende parkimesh të bllokuara me shishe ujë, karrige apo zona të rrethuara me zinxhir i gjen lehtësisht në kryeqytet. Kjo është kthyer vazhdimisht në mollë sherri mes drejtuesve të automjeteve, apo fqinjve. Por mes njerëzve që mbyllin sytë para kësaj situate për të shmangur konfliktet, ka edhe të tjerë , që edhe pa qenë të përfshirë zgjedhin të reagojnë pa e ditur se do ju merret jeta.

“Nga shikimet e njerëzve duket indiferentizmi, por është shteti indiferent në rradhë të parë!”

Rasti më i fundit i ndodhur te 21 dhjetori ku Alban Mëneri goditi për vdekje Nikolin Stakën, mësuesin nga Laçi, i cili kishte vetëm një muaj që jetonte në atë lagje, pasi ndërhyu për të qetësuar debatin mes autorit dhe dy klientes të parukieres që donin të parkonin.

“Jam i tronditur se të shohësh një ngjarje të tillë për një budallallëk. Dhunuesi po bënte sherr me parukieren, edhe viktima i ka thënë ‘o shoku pse bën fjalë me gratë’ hajde zbrit poshtë ia ktheu mqs qenke burrë i mirë ti! Me zonjën u zu për parkimin, ndaj ndërhyri mësuesi që kishte marr shtëpinë me qera. Në datë 1 korrik hyri, në 1 gusht ndërroi jetë. Kishte fraktura në kokë, carje”

Pas telefonatës së bashkëjetueses së Nikolin Stakës, qiradhënësi Ramazan Krasniqi ishte personi i parë që hyri në banesë dhe gjeti trupin e pajetë të mësuesit.

“S’po gjej burrin më tha,  e në mëngjes hyra nga penxherja që ta shihnim që e kishte lënë hapur. Hyra dhe ai kishte ndërruar jetë…”

Kjo ngjarje problematike nuk ndodh për herë të parë në këtë lagje sipas banorëve, por masat nuk kanë qenë të mjaftueshme për të parandaluar rastin fatal, vdekjen e mësuesit.

“Më ka gjuajtur dhe mua në debat e sipër, kur kam shkuar për tu sqaruar ai më gjuajti në grusht më hodhi në tokë e kam denoncuar por doli prapë nga burgu. Pra ka qenë problematik prej vitesh, për këtë pronën këtu që e ka rrethuar me konet e kuqe se pretendon që është prona e tij. Është denoncuar disa here dhe policia nuk merr masa, edhe atë ditë që ka ndodhur ngjarja u telefonua policia ka ardhur e ka ikur pasi kishte ndodhur gjullurdia. Ka ardhur e ka ikur nuk ka gjë ka thënë!”/Top Channel

parkimet ne tirane tirane

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit