LIVE UPDATES
Aktualitet

Projekti i mbajtur 'nën mëngë'/ Puglia mungesë uji, plani për ta marrë nga Shqipëria, 1 mld euro invesim për tubacionin

Prej vitit 2015, guvernatori Michele Emiliano ka nisur një diskutim me kryeministrin Edi Rama, për perspektivat e bashkëpunimit në frontin ujor. Deri në letrën, e datës shtator 2022, për të eksploruar mundësinë e përshpejtimit të ndërtimit të një ujësjellësi midis brigjeve të Adriatikut, Emiliano, sqaroi se Puglia dhe Aqp janë gati të përpunojnë një studim fizibiliteti.

24 Janar 2023, 12:52 Nga I.A
Projekti i mbajtur 'nën mëngë'/ Puglia mungesë
Michele Emiliano dhe Edi Rama

ITALI- Ideja e hedhur disa vite më parë për një tubacion uji mes Shqipërisë dhe rajonit Puglia në Itali duket se po bëhet realitet. Duke qenë se uji është burimi që i mungon më shumë territorit, mund që të krijohet një linjë që rajoni të marrë ujë të pijshëm nga Shqipëria. Është shoqëria aksionare që administron shërbimin e integruar të ujit, Acquedotto Pugliese, e cila vë bast për një rrjet “shpëtimi” mes Puglias dhe Shqipërisë. Kompania po ngroh motorët e saj ndërsa pret të kalojë nga propozimet në analizën e hartave batimetrike, ato që tregojnë thellësinë e detit për të zbatuar linjën që do të ndjekë. Këto ditët e fundit tema është rishfaqur edhe pas analizës së hartës së investimeve të nisura tashmë nga Aqp (vlera mbi një miliard).

Prej vitit 2015, guvernatori Michele Emiliano ka nisur një diskutim me kryeministrin Edi Rama, për perspektivat e bashkëpunimit në frontin ujor. Deri në letrën, e datës shtator 2022, për të eksploruar mundësinë e përshpejtimit të ndërtimit të një ujësjellësi midis brigjeve të Adriatikut, Emiliano, sqaroi se Puglia dhe Aqp janë gati të përpunojnë një studim fizibiliteti.

Emiliano: Infrastruktura ujore Puglia-Shqipëri tashmë objekt diskutimi me Ramën

“Shumë herë tema e infrastrukturës ujore Puglia-Shqipëri, ka qenë në qendër të diskutimeve me Ramën. Kryeministri ka shfaqur interes për ndërtimin e veprës. Do të ishte ëndrra e jetës sime edhe sepse lëviz në vijën e ujit që është burimi i jetës dhe i marrëdhënieve të mira mes territoreve tona. Së fundi, nga ana e kostos ka teknika të reja, siç janë ujësjellësit detarë të pezulluar (të cilët nuk qëndrojnë në shtratin e detit). Një metodë që ka avantazhin se është më pak e kushtueshme dhe e lehtë për t'u mirëmbajtur. Ne besojmë në të”, tha Emiliano.

Lëvizjet për përshpejtimin e studimeve kanë të bëjnë edhe me palën shqiptare ku falë Confindustria Albania (e drejtuar nga Sergio Fontana nga Puglia) po verifikohet zgjidhja për të bërë investimin. Jo vetëm për aspektin teknik, por edhe mbi të gjitha për atë ekonomik.

“Në Shqipëri ka shumë interes për këtë ndërhyrje infrastrukturore dhe dosja është në tryezën e kryeministrit Rama. Qëllimi është të përcaktohen skicat e fizibilitetit të investimit. Puglia, natyrisht, do të bëjë gjithçka për të arritur qëllimin. Do të ishte një mbështetje e vlefshme për bizneset dhe qytetarët”, tha Fontana.

Një vështrim i parë çon në përcaktimin e planit të investimit një miliard. Pikat që do të lidhen, në fakt janë 200 kilometra larg njëra-tjetrës, nga të cilat 85 kilometra tubacione nëndetëse dhe 115 kilometra në tokë (30 kilometra në Itali dhe 85 në Shqipëri). Në Puglia, pika e lidhjes do të jetë në rezervuarin Galugnano (rezervuari i luginës, në vend të kësaj, në fermën Barone di Muro) është struktura që përdor ujin e tërhequr nga nëntoka. Ndërsa në bregun përballë një nga tre opsionet në terren është ai i Gjirokastrës me një tank me kokë në Karaburun. Linja batimetrike shënon edhe pikën më të thellë në 855 metra.

Projekti i mbajtur 'nën mëngë'/ Puglia mungesë
Projekti

Karakteristikat teknike

Nga pikëpamja teknike, bëhet fjalë për një prurje prej 4-4,8 metra kub në sekondë (e barabartë me 150 milionë metër kub në vit). Për të kuptuar rëndësinë, mjafton të krahasohet kjo rrjedhë me atë të strukturave tashmë ekzistuese. Ujësjellësi shqiptar është i krahasueshëm me prurjen e Caposele. Por cili është përdorimi kryesor? Synimi është zhvendosja e burimeve ujore nga një vend i pasur, si Shqipëria, në një vend të varfër, si Puglia. Sidomos në Salento ku niveli i ujit është gjithnjë e më i kripur dhe më pak i përshtatshëm për t'u pirë. Për më tepër, të qenit në gjendje të llogarisni në kontributin e ujit shqiptar do të kishte një ndikim jetik në mjedis (më pak tërheqje nga nëntoka do të thotë më pak stres për ekosistemin). Përparësitë, megjithatë, nuk do të ishin vetëm për Puglian. Krahas ndërtimit të infrastrukturës, e cila do të krijonte 8000 vende të reja pune (direkte dhe indirekte), do të kishte të ardhura nga pagesa e ujit të shitur dhe punimet kompensuese që do të përdoren për modernizimin e rrjetit të ujit.

edi rama michele emiliano ujesjellesi shqiperi-puglia

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë