LIVE UPDATES
Aktualitet

Pedagogët u rikthehen protestave, mblidhen në Shkodër: Nuk jemi tërhequr

Pedagogu tha se për këtë javë janë menduar dy alternativa. Njëra është mbajtja e protestës në Shkodër për shkak dhe të specifikës që ka protesta atje ndërsa alternativa tjetër është dhe vajtja në Kuvendin e Shqipërisë pasi sipas tyre në mbledhjen e shkuar u ishte thënë që mbledhja ishte anuluar por e kishin zhvilluar pas shpinës së tyre. 

16 Nëntor 2022, 15:42 Nga e.k
Pedagogët u rikthehen protestave, mblidhen në Shkodër: Nuk jemi
Aleksandër Petre

TIRANË- Pedagogët pritet t'u rikthehen sërish protestave. Ndonëse prej dy javësh ata vendosen t'u rikthehen auditoreve nuk kanë hequr dorë nga kërkesat e tyre. Proteasta e radhës pritet që të mbahen në Shkodër brenda kësaj jave. Duke folur për Top Channel pedagogu i Shkencave të Natyrës Aleksandër Petre tha se ata vendosen që të heqin dorë nga bojkoti në mënyrë që të mos u shkaktonin probleme të rinjve në vitin e ri akademik.

 “Ne ndërpremë bojkoti për të mos patur probleme studentët me vitin shkollor, por nuk ndërpremë protestën. Sindikata ka vendosur që një herë në javë, të gjejnë një mënyrë proteste, ose te korpusi, ose  te kryeministria, para Ministrisë së Arsimit, ose fokusi është dhe pranë komisionit parlamentar. Për të mbajtur flakën ose zjarrin e protestën, ndoshta në ato universitete të cilat nuk u përfshin si ai Mjekësisë ose Kamzës”, tha Aleksandër Petre, pedagog Fakulteti i Shkencave të Natyrës.

Pedagogu tha se për këtë javë janë menduar dy alternativa. Njëra është mbajtja e protestës në Shkodër për shkak dhe të specifikës që ka protesta atje ndërsa alternativa tjetër është dhe vajtja në Kuvendin e Shqipërisë pasi sipas tyre në mbledhjen e shkuar u ishte thënë që mbledhja ishte anuluar por e kishin zhvilluar pas shpinës së tyre. 

“Për këtë javë janë dy alternativa. Për shkak të kërkesës së sindikatës së Shkodrës ne mund të shkojmë ta bëjmë protestën kombëtare në Shkodër, për shkak të specifikës që ka protesta atje, ose do të shkojmë komisionit parlamentar dtën e enjte sepse ne ditën që bëmë protestën kombëtare të martën te korpusi duhet të merrnim pjesë në komisionin parlamentar, na u thanë që u anulua, por mbrapa kurrizit komisioni ishte organizuar dhe kishte votuar”, Aleksandër Petre, pedagog Fakulteti i Shkencave të Natyrës

Pedagët janë shprehur se i kanë vendosur një afat të ri qeverisë, i cili mbaron në muajin shkurt. Nëse deri atëherë kërkesat e tyre nuk janë marrë parasysh nga qeveria ata do t'i rikthehen sërish bijkotit. Ata kërkojnë një rritje page me 30% në këtë vit dhe 20% vitin që vjen si dhe mbështetje finaciare për kërkimet shkencore dhe invenstime në infrastrukturen universitare.

aleksandër petre protesta e pedagogeve

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN