LIVE UPDATES
Aktualitet

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ngre Komision Hetimor për shqiptarët, dyshime për Edi Ramën: Interesohet për largimin e shqiptarëve, apo...?

Ata hetuan disa hipoteza, duke përfshirë se shqiptarët po shfrytëzojnë 'Aktin e Skllavërisë Moderne', një ligj i 2015 në Mbretërinë e Bashkuar që synon të ndihmojë viktimat e trafikimit të qenieve njerëzore.

7 Dhjetor 2022, 16:45 Nga k.m.

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar ngre Komision Hetimor
Pamje nga Komisioni

BRITANI E MADHE- Komisioni i Punëve të Brendshme i Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar kërkoi përgjigje kurën nga disa ekspertë, zyrtarë qeveritarë dhe ambasadori i Shqipërisë në Londër, Qirjako Qirko, se pse ka pasur një rritje të kalimeve të kanaleve nga shtetasit shqiptarë gjatë muajve të fundit. Ata hetuan disa hipoteza, duke përfshirë se shqiptarët po shfrytëzojnë 'Aktin e Skllavërisë Moderne', një ligj i 2015 në Mbretërinë e Bashkuar që synon të ndihmojë viktimat e trafikimit të qenieve njerëzore.

Esme Madill, një avokate në Qendrën Juridike Islington, u tha parlamentarëve se disa nga klientët e saj kishin qenë viktima të trafikimit të qenieve njerëzore dhe kishin kërkuar ndihmë pasi kishin kaluar muaj në "shtëpi kanabisi". Ajo tha se ndërsa emigracioni mund të nisë për çështje ekonomike në Shqipëri, si nevoja për të paguar shuma të majme për kujdesin shëndetësor, e mund të përfundojë në skllavëri, e nga borxhi detyrohen të punojnë me grupet e krimit të organizuar.

Dr.Andi Hoxhaj, lektor në Kolegjin Universitar në Londër, vuri në dukje dështimin sistematik të autoriteteve shqiptare për të trajtuar dhunën në familje, duke vënë në dukje një numër të madh rastesh të grave të dhunuara që vrasin burrat e tyre abuzues. Ndërkohë, Dr Peter Walsh, një studiues në Observatorin e Migracionit të Oksfordit, nënvizoi se rreth 57% e kërkesave për azil ishin të suksesshme, veçanërisht për gratë dhe të miturit. Walsh theksoi gjithashtu se autoriteteve të azilit u nevojiten mesatarisht rreth 16.7 muaj për t'iu përgjigjur një kërkese për azil dhe se disa shtete anëtare të BE thjesht i kishin mbyllur derën shqiptarëve duke mos miratuar më kërkesa për azil të paraqitura tek ata.

Nga ana tjetër, ambasadori Qirko refuzoi ta pranonte këtë fakr, duke shtuar se ata që kërkuan azil si shqiptarë mund të mos ishin të gjithë nga Shqipëria. Ndërsa i pyetur se pse rreth 35 për qind e 44,000 emigrantëve që kaluan Kanalin këtë vit duke përdorur varka ishin shqiptarë, ai tha se kjo shifër nuk i ishte komunikuar zyrtarisht nga autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar.

"Ne nuk e kemi këtë informacion,"-i tha Qirko Dame Diana Johnson, kryetare e Komitetit të Çështjeve të Brendshme.

“Nuk e dimë nëse janë shqiptarë nga Shqipëria apo vende të tjera apo nëse janë shqiptarë që jetojnë në vende të tjera të BE-së”,* shtoi ai.

Qirko tha se përgjigja për emigracionin ilegal është emigrimi legal dhe hodhi poshtë pretendimet se Shqipëria po vuan “ikjen e trurit” nga emigracioni.

Tim Loughton, një deputet konservator e pyeti Qirkon nëse kryeministri i Shqipërisë Edi Rama interesohej vërtet për emigracionin masiv të njerëzve që përndryshe do të kontribuonin në ekonominë shqiptare. Qirko fajësoi diktaturën e epokës komuniste që u shemb tre dekada më parë si arsyen pse kaq shumë shqiptarë vazhdojnë të emigrojnë.

“Është një karakteristikë e botës demokratike,” tha Qirko. 

"Për të njëjtën arsye italianët po vijnë këtu, gjermanët po vijnë këtu dhe britanikët po shkojnë në Australi."

Marrë dhe përkthyer nga balkaninsight.com

qirjako qirko shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë